Podle Petra Fialy z ODS není jisté, že za klimatickou krizi mohou lidé
Podle aktivistů z Fridays for Future se občanští demokraté klimatickou krizí nijak nezabývají a žádné jejich hlasování ve Sněmovně nevedlo k výraznému snížení emisí skleníkových plynů.
V rozhovoru pro Respekt pak předseda strany navíc zpochybnil tvrzení, že za klimatickou krizí stojí lidé. „Snažím se jako vědec, který to však nedělá odborně, sledovat různé debaty. Myslím si, že odpověď není úplně jednoznačná. Ale nemyslím si, že toto je na tom to nejpodstatnější. Musíme vnímat, že nějaká změna probíhá, a musíme být i do jisté míry opatrní, abychom nezpůsobili horší následky,“ řekl.
„Jestli to člověk zhoršuje, byť klimatickou změnu nezpůsobuje, starejme se o to, abychom ji nezhoršovali,“ doplnil pak naštěstí.
Hnutí ANO pojem klimatická krize vnímá jako strašení. Hlavně prý nesmí být ohrožen průmysl a pracovní místa
„Nestrašte výrazem klimatická krize, klima se vždy měnilo, musíme se změnám přizpůsobit. Nutné budou samozřejmě masivní investice. Do zlepšení životního prostředí investujeme v příštích letech částku cca 350 miliard korun, kterou naše vláda vyjednala v EU. Chceme všechno dělat s rozumem, a hlavně nesmíme ohrozit náš průmysl a pracovní místa,“ řekl Andrej Babiš.
„Splníme naše závazky vyplývající z Pařížské dohody i evropské legislativy a do roku 2025 snížíme emise skleníkových plynů v ČR o dalších minimálně 15 milionů tun CO2. Ale také bych chtěl říci, že představa, že když si všichni koupíme elektroauta a budeme pít papírovými brčky, tak zachráníme svět, je naivní. Musíme si uvědomit, že EU jako celek vypouští pouze jednotky procent celosvětových emisí CO2 (kolem 7%), hlavní odpovědnost v tomto mají největší znečišťovatelé jako Čína, Indie či USA, takže musíme postupovat společně v globálním měřítku, jinak to nebude mít žádný efekt, kromě vlastní ekonomické devastace,“ dodal s tím, že elektromobily ani papírová brčka svět nezachrání.
Piráti berou klimatickou krizi velmi vážně. Představili nám rozsáhlý plán, jak zlepšit stav naší přírody
„Ochranu krajiny, vody a boj proti klimatickým změnám bereme velmi vážně, patří mezi naše hlavní priority. Změny klimatu a navazující extrémy počasí nelze popírat, stejně tak oslabování krajiny, schopnost půdy zadržet vodu, mizející biodiverzitu či znečišťování vody - 40 procent sledovaných podzemních vrtů vykazuje nepřípustné množství uměle vyrobených pesticidů. Připravili jsme proto spolu s experty plán, jak postupovat,“ začal promluvu Ivan Bartoš.
„Mezi prvními kroky by měl být jednoznačně odstup od uhlí v realistickém termínu, zcela jistě do roku 2033. Je pravděpodobné, že k ukončení provozu uhelných elektráren dojde z ekonomických důvodů dříve, a proto musíme řešit související transformaci uhelných regionů a sociální dopady. Z fondu spravedlivé transformace dostaneme 42,7 miliard korun. Nesmí skončit rozkradené v dalším ROP Severozápad. Jde o jedinou možnost jak transformovat uhelné regiony a podpořit tamní lidi. Je nutné vytvořit skutečně účinné Plány zlepšování kvality ovzduší a snížit počet výjimek pro nadlimitní vypouštění emisí. Každoročně totiž předčasně umírají tisíce lidí na respirační onemocnění a Evropská komise zahájila proti ČR řízení o nesplnění povinnosti kvůli překračování limitů kvality ovzduší, takže nám hrozí vysoké pokuty,“ pokračoval pak v představování konkrétního plánu.
„Součástí je i péče o krajinu jako takovou - je potřeba podpořit změny, které naši krajinu pomohou adaptovat na změnu klimatu. Zemědělské dotace podmíníme setím meziplodin, dodržováním protierozních opatření a dalších opatření, která povedou ke zlepšení stavu půdy. I díky tomu bude naše krajina lépe zvládat extrémy počasí, které nás čekají. Zrušíme nesmyslné rozhazování peněz na likvidaci přírody jako u kanálu Dunaj-Odra-Labe,“ vyjádřil se předseda strany k chystanému kanálu Dunaj-Odra-Labe.
„Vodu je potřeba zadržet v krajině (zrušení meliorací a odvodňovacích koryt, obnova mokřadů, renaturalizace vodních toků - umožní přirozený rozliv vody namísto rychlého spláchnutí do měst a obcí, budování remízků), města je potřeba ozelenit, zemědělství je potřeba učinit odolnějším (zmenšit velikost polí, lesy pěstovat přírodě blízkým způsobem). Je potřeba zajistit dodávky pitné vody všem domácnostem. 2,8 % domácností odebírá vodu s nadlimitním obsahem koliformních bakterií, což naznačuje kontaminaci z kanalizací. 1,6 % domácností má vodu nadlimitně znečištěnou dusičnany ze zemědělství. Prosadili jsme monitorování úniků z kanalizací a plánujeme zpřísnit podmínky pro používání biocidů v zemědělství. Podporujeme propojování vodohospodářských infrastruktur a budování sítí, které zajistí dostatek vody i pro obce v oblastech ohrožených suchem,“ dodal Bartoš.
Zelení vnímají klimatickou krizi za nejzávažnější problém současnosti
„Tak tady toho máme na srdci opravdu hodně. Změna klimatu je totiž nejzávažnější problém současnosti a Česko musí v jeho řešení dost přidat - i když je už i u nás spousta lidí i firem, co situaci chápou. Je to závazek budoucím generacím, ale i obrovská příležitost jak modernizovat průmysl, energetiku, stavebnictví, dopravu i odpadové hospodářství. Je toho hodně, ale reformy přinesou nová pracovní místa a zvýší kvalitu života,“ řekla pro REFRESHER předsedkyně Magdalena Davis.
„Potřebujeme především jasný a rychlý plán přechodu energetiky na nízkouhlíkové zdroje a ukončení spalování uhlí nejpozději do roku 2030. Ekologické chování se musí firmám i jednotlivcům v Česku vyplatit, zároveň potřebnou transformaci nesmí odnést ti nejchudší. Podporujeme proto uhlíkové clo i rozšíření emisních povolenek, ale také vyplácení peněz z těchto zdrojů běžným lidem jako kompenzace,“ uvedla s tím, že strana podporuje ekologii, která se nám však musí vyplatit.
I v TOP 09 vidí, že klimatická krize je reálným problémem. Plánují ulevit přírodě i zapracují na používání jednorázových obalů
„Vnímáme ji jako jednu z klíčových výzev současného světa. Člověka utváří prostředí, v kterém žije. Chceme, aby Česko zůstalo energeticky soběstačné. Naši budoucnost vidíme v kombinaci jaderné energie a decentralizovaných obnovitelných zdrojů, zejména fotovoltaiky na střechách, jejíž energii budeme skladovat v bateriích. Přestože je Česko jednička v třídění, neumíme zatím využít potenciál odpadů jako zdrojů energie nebo stavebních materiálů. To se musí změnit,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Zapracujeme také na tom, abychom omezili používání jednorázových obalů. Zásadní je také ochrana vody, jejíž ochranu plánujeme zakotvit v Ústavě. K lesům budeme přistupovat jako k našemu národnímu dědictví a budeme podporovat jejich ekologickou funkci. Zisk z těžby dřeva investujeme do zadržení vody v krajině. Stejně tak budeme přistupovat k podpoře chovu užitkových zvířat, které musí zemědělci chovat v důstojných podmínkách. V dopravě chceme přesunout část nákladní dopravy na železnici, což uleví nejen silnicím, ale i přírodě,“ doplnila pak.
Ani KDU-ČSL v čele s Marianem Jurečkou není naše země lhostejná a klimatickou krizi berou vážně
„Náš program je velmi zaměřen na problémy způsobené klimatickou změnou, tuto hrozbu bereme velmi vážně a proto chceme výrazným způsobem podporovat opatření v krajině, která zadrží vodu (pozemkové úpravy, krajinné prvky, rybníky..) snižovat emise, podporovat obnovitelné zdroje a další kroky. Planetu musíme zachovat i pro další generace a zastavit její devastaci, která se v mnoha regionech světa bohužel děje,“ řekl předseda strany Marian Jurečka.
Vážnost situace si uvědomují i komunisté. „Ústup od fosilních paliv je nutný,“ zní ze strany
„Negativní změny klimatu způsobují dnes převážně lidmi produkované emise skleníkových plynů. Požadavek jejich minimalizace na nulu je zcela oprávněný. Bez účinného celosvětového přístupu není naděje účinně chránit stabilitu klimatu. Závěry Pařížské klimatické konference se neplní. Budou-li pokračovat války, vykořisťování jedněch států druhými, embarga, vysílání teroristů, migrantů, atd. s cílem tu či onu zemi vnitřně rozvrátit a následně si ji podrobit, není šance účinněji odvracet sílící zhoubné změny klimatu,“ uvedla Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví a předsedkyně komise žen.
„Neznáme celkovou energetickou a emisní náročnost získávání elektřiny a tepla z jednotlivých druhů paliv a ani základních surovin a potravin. Ústup od fosilních paliv je nutný. Je nutné přesunout spalitelný odpad ze skládek do spaloven s využitím získané energie, odmítnout těžbu zemního plynu a ropy krakováním z břidlic a energeticky náročné zkapalňování zemního plynu, neboť mají nejvyšší měrné emise skleníkových plynů. Fosilní paliva je nutné nahradit masivními absolutními úsporami paliv a energie a dalším rozvojem jaderné energetiky, rozvojem využívání těch druhů obnovitelných zdrojů paliv a energie, které nevytváří zásadní problémy,“ uzavřela pak.
Její odpověď ještě schválil Vojtěch Filip, jedná se tak o kolektivní názor KSČM.
Volební program ČSSD hlásá, že klimatickou krizi strana vnímá. Její hlasování ve Sněmovně však ukazuje na opak
„Česká republika, střecha Evropy, byla dlouho zelenou zemí plnou vody a s běžně dostupnými přírodními zdroji pro všechny obyvatele, bez ohledu na jejich sociální status. Tato situace se však vlivem globálních změn klimatu a znečištění prudce mění. Znečištění kolem nás způsobuje v Evropě téměř pětinu všech onemocnění. Všichni se potýkáme s častějšími vlnami veder, zvyšujícími se počty lesních požárů, dlouhodobým růstem produkce odpadů. Objem vody v půdě trvale klesá. Sucho, které je ve střední Evropě nejhorší za posledních sto let, přispívá k šíření kůrovcové kalamity. Dlouhodobě dochází k postupnému úbytku zemědělské půdy,“ stojí ve volebním programu ČSSD.
Aktivisté z Fridays for Future však upozorňují, že hlasování sociálních demokratů ve Sněmovně bylo ve většině případů proti zájmům České republiky ve věci ochrany klimatu. „Poslanci a poslankyně ČSSD například hlasovali proti dřívějšímu konci skládek, které zodpovídají za 4 % českých emisí. Byli i proti omezení výjimek z emisních limitů pro velké uhelné elektrárny,“ varuje Stela Joudal.
Občanské hnutí Přísaha problémy s klimatickou krizí vnímá a chce chránit naši přírodu
„Budeme dbát na důslednou ochranu a dostupnost pitné vody, kvalitní půdy a nerostných zdrojů. Znehodnocování a poškozování těchto zdrojů musí podléhat tvrdým trestům, například v případě kauzy Bečva,“ stojí ve volebním programu hnutí Roberta Šlachty.
„Sucho, náhlé povodně, eroze půdy, kůrovec, nízká potravinová soběstačnost, zábor kvalitní zemědělské půdy pro výstavbu, dovoz podřadných potravin a produktů, neefektivní nakládání s odpady. Všechny tyto problémy existují. Je třeba zajistit dostatek pitné vody pro všechny občany a dostatek vody pro zemědělství a průmysl. Zkvalitňování životního prostředí musí jít ruku v ruce se zvyšováním kondice českého zemědělství a lesnictví, což jsou odvětví, která kvalitu životního prostředí nejvíce ovlivňují,“ říká Šlachta.
„Globální změny klimatu jsou největší současnou hrozbou pro udržení našeho současného životního prostředí a je třeba se na ně připravit a co nejvíce je eliminovat. Pouze zdravá krajina nám poskytne potřebné životní podmínky. Už proto, že jsme “střecha Evropy”, chceme se soustředit na zvyšování schopnosti české krajiny zadržovat srážkovou vodu všemi dostupnými způsoby a následně s touto vodou efektivně a hospodárně nakládat,“ dodává s tím, že tuto hrozbu je nutné eliminovat.
„Žádná klimatická krize neexistuje,“ hlásá předseda hnutí SPD Tomio Okamura
Hnutí SPD v tom má jasno. Žádná klimatická krize prý neexistuje a není důvod k hysterii. „Další rána klima-hysterii. Podle vědeckých signatářů Evropské klimatické deklarace žádná klimatická krize neexistuje. Petici adresovanou generálnímu tajemníkovi OSN Guteressovi podepsalo více než 500 vědců a profesionálů zabývajících se klimatem ze čtrnácti zemí,“ uvedl Tomio Okamura.