„My jsme představili zcela konkrétní plán Budoucnost bez zadlužování konzultovaný s předními českými ekonomickými odborníky, který přímo v konkrétních číslech ukazuje, že je možné zastavit zadlužování do roku 2025 i bez toho, aniž bychom museli výrazně zasahovat do výše daní. A toho se chceme držet. Plán samozřejmě počítá s určitým tempem růstu po investiční postcovidové pobídce, kterou podnítíme, ale je reálný. I kdyby snad ekonomika rostla pomaleji nebo by se nedařilo plně realizovat některý z našich předpokladů, tak rozhodně nesáhneme na výši daně z práce a podobných užitečných činností,“ řekl Ivan Bartoš, podle kterého strana rozhodně nebude zvedat daně z práce či jiných užitečných činností.
Piráti mají konkrétní plán, jak naší zemi zajistit budoucnost bez zadlužování. „Náš plán Budoucnost bez zadlužování stojí na podpoře hospodářského růstu (investice do budoucnosti, zapojení evropských peněz) či zapojení více lidí na trh práce (exekuce, podpora pracujících rodičů, podpora seniorů). Dále na zastropování výdajů na úrovni roku 2022 mimo zákonné valorizace a podporu prioritních oblastí. Jeho součástí jsou určité změny v daních (nerosty, komerční nemovitosti na polích, daňové výjimky) a vstup do ERMII, který přinese úsporu na obsluze dluhu,“ popsal ho Bartoš.
„Prosazujeme nízké daně z práce i daňová opatření snižující náklady na práci, např. valorizovanou slevu na poplatníka či snížení zdanění zkrácených úvazků. Abychom na to získali peníze, je třeba odstranit nedůvodné daňové výjimky a omezit nelegální daňovou optimalizaci - to může přinést až 50 miliard. Zdroje lze získat například digitální daní či zdaněním konopí. Rezervy vidíme také ve zdanění velkých komerčních hal na polích, těžby nerostů a dalších dlouho opomíjených poplatcích,“ doplnil pak.
STAN chtějí zastavit zadlužování i bez zvyšování daní. Podle Víta Rakušana to sice nebude jednoduché, ale právě proto mají připraven konkrétní plán
„V roce 2020 došlo ke změnám ve zdanění fyzických osob (zrušení superhrubé mzdy, zavedení možnosti paušálního zdanění u živnostníků, zavedení paušálu na stravné), dále byla zrušena daň z nabytí nemovitých věcí, avšak nebyly připraveny žádné opatření na zvýšení příjmů státní pokladny. My jsme představili zcela jasný plán konsolidace veřejných financí, která je postavený na konkrétních číslech a má ambici zastavit zadlužování do roku 2025 i bez zvyšování daní. Nebude to jednoduché, protože léta projídání budoucnosti se zcela jistě projeví, ale pokud dokážeme ekonomiku transformovat, namísto výroby součástek tvořit konečné produkty a práci s vysokou přidanou hodnotou, tak můžeme rychlejším růstem nahradit daňové změny,“ uvedl předseda strany Vít Rakušan.
Zelení: Chceme uhlíkové clo a daň na nezálohované plasty
„Abychom měli z čeho zaplatit třeba sociální bydlení nebo transformaci na bezemisní ekonomiku, budeme muset některé daně zvýšit, resp. vrátit je do stavu před rokem 2019. Patří mezi ně některé majetkové daně (musí se odlišit, zda v nemovitosti bydlím, nebo s ní spekuluju), chceme taky zavést třeba uhlíkové clo nebo zdanit nezálohované plasty. Nesouhlasíme s rozvratem daňových příjmů, které zavedlo ANO, ODS, SPD a KSČM takzvaným zrušením superhrubé mzdy,“ uvedla pro REFRESHER předsedkyně Zelených Magdalena Davis.
Podle komunistů je daňová kvóta nízká. Některé daně by se mohly zvýšit
„Daňová kvóta (podíl vybraných daní na HDP) je aktuálně v ČR v porovnání v EU nízká. V roce 2019 činila brutto kvóta (včetně pojistného) 35 % a letos se odhaduje jen na 31 %, což je pod průměrem OECD. Netto kvóta je ještě více pod průměrem. Z toho vyplývá, že nyní nejde o nižší daně, ale o spravedlivější přerozdělení daňového břemene a po loňském snížení daní by se měly některé daně opět zvýšit. KSČM prosazuje progresi u příjmů fyzických osob a majetku, zvláštní sazby na velké korporace, je nutný audit daňových výjimek a boj s daňovými úkryty. Nominálně by to mělo přinést minimálně 100 miliard navíc (inkaso navýší i oživení ekonomického růstu), což předpokládá během roku 2022 absolvovat velmi komplexní debatu o reformě celého daňového mixu,“ řekla Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví a předsedkyně komise žen.
Její odpověď ještě schválil Vojtěch Filip, jedná se tak o kolektivní názor KSČM.
KDU-ČSL daně zvyšovat nechtějí. Nebyl by to prý rozumný krok
„Nebudeme zvyšovat současnou daňovou kvótu, daňové a odvodové zatížení je již dnes poměrně vysoké, firmy, živnostníci a domácnosti se dnes potýkají s vysokou inflací, a ještě přijít se zvýšením daní by nebyl rozumný krok. Stát musí hledat především úspory a dělat kroky k udržení nízké nezaměstnanosti, tak lze snižovat deficit a konsolidovat veřejné finance,“ řekl nám předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
„Daně budeme měnit maximálně jednou za volební období. Přímé zvyšování daní v plánu nemáme,“ říká šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
„Daně budeme měnit maximálně jednou za volební období. To je předpoklad toho, aby byl daňový systém pro lidi předvídatelný, stabilní i pochopitelný. Přímé zvyšování daní v plánu nemáme. Na druhou stranu si uvědomujeme, že musíme řešit díru ve státním rozpočtu, kterou „nasekala“ parta Andreje Babiše. Omezíme tedy zbytečné výdaje, čímž myslím dotace agrobaronům, nebo zbytné výdaje jako slevy na jízdném. Musíme také zefektivnit státní správu a snížit počet úředníků o 13 % a především zastavíme prorůstání Babišovy ,hydry' do státní správy,“ odpověděla nám na dotaz Markéta Pekarová Adamová.
„My, kteří jsme v České republice doma a na rozdíl od Babiše nemůžeme odletět vlastní helikoptérou někam na Francouzskou riviéru dožít, hodláme konečně zastavit agrofertizaci společnosti. Další volební období s dnešní vládou by mělo drastické důsledky nejenom na státní kasu, ale úroveň státu, ve kterém žijeme,“ rýpla si do současného premiéra.
ČSSD plánují snížit DPH na potraviny a chtějí se vrátit k progresivnímu zdanění
„ČSSD se chce vrátit k progresivnímu zdanění příjmů fyzických osob, které je nezbytné pro nápravu devastujícího propadu příjmů rozpočtu schválenými daňovými změnami ANO a ODS v roce 2020. Díky ANO a ODS největší daňové břemeno nyní nesou lidé s průměrným a podprůměrným příjmem. Odmítáme nicméně zvýšení reálného zdanění příjmů do trojnásobku průměrné mzdy,“ řekl Jan Hamáček v pro iRozhlas.
Sociální demokraté by zavedli nové daně na nadnárodní korporace a ty nejbohatší, a také digitální daň 7 % pro nastolení spravedlnosti mezi národními a mezinárodními firmami v oblasti IT. „Spolu s tím zavedeme bankovní daň z aktiv s progresivními sazbami a tzv. milionářskou daň, tj. daň z obřích majetků nad 100 milionů korun se sazbou 1 procenta ročně. Na druhou stranu chceme snížit DPH u základních potravin (pečivo, zelenina, ovoce, maso, ryby atd.) na nejnižší sazbu,“ dodal předseda Hamáček.
Přísaha nechce zvyšovat daně až do roku 2022. Dohlédne si však na firmy, které sice působí v ČR, ale nedaní zde
„Podnikatelský sektor potřebuje čas, aby se mohl nadechnout. Přísaha proto odmítá daňové experimenty a zvyšování daní minimálně do konce roku 2022. Nepodporujeme zvyšování příjmů státního rozpočtu dalšími daněmi, preferuje férové zdanění na základě rovného přístupu a zaměřit pozornost na efektivnost a racionalitu výdajů,“ uvedl Robert Šlachta taktéž pro iRozhlas.
„Existují však ekonomické subjekty, které používají daňovou optimalizaci, a přitom realizují celosvětově obrovské zisky (včetně z území ČR). Požadujeme férové zdanění nadnárodních technologických společností ve státech, kde realizují zisk. Jako mezikrok je možno považovat jejich zdanění celosvětově jednou daní, a tu následně rozdělit jednotlivým státům (je předmětem jednání G7). Jsme proti benevolenci vůči zneužívání transferových cen některých nadnárodních koncernů, které působí v ČR,“ doplnil s tím, že je nepřijatelné, aby z Česka odcházely miliardové částky bez zdanění.
Hnutí SPD odmítá zvyšování daní a bude naopak prosazovat jejich snížení
„Odmítáme zvyšování daní a podporujeme snížení daňového zatížení zaměstnanců, živnostníků, drobných podnikatelů a firem. Prosazujeme paušální daň pro živnostníky podle výše obratu. Navrhujeme zdanění dividend pro zahraniční vlastníky tuzemských korporací,“ stojí ve volebním programu hnutí SPD.