Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. května 2022 12:35
Čas čtení 0:48
Ilona Hobzová

VIDEO: Do Česka dorazil první vodíkový vlak. Podívej se, kudy pojede

VIDEO: Do Česka dorazil první vodíkový vlak. Podívej se, kudy pojede
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina
ZAJÍMAVOSTI DOPRAVA ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Vlak bude projíždět českými nádražími až do 25. května.

V Praze na hlavním nádraží se v úterý představil plně vodíkový vlak, který je šetrnější k životnímu prostředí. Společnost Alstom vlakovou jednotku Coradia iLint představuje jako vlak s nulovými emisemi a nízkou hlučností, který může být vhodnou alternativou za stárnoucí dieselové vlaky. Vlak bude Českem v rámci tzv. railshow projíždět do 25. května.

Vlak zavítá do 24 měst 

Podle firmy se jedná o první osobní vlak na světě, který je poháněn pouze vodíkovým palivovým článkem. Celou trakci tak pohání pouze elektrická energie vyrobená z něj. Emisemi, které vlak generuje, jsou tak podle firmy pouze pára a kondenzovaná voda.

„Chceme ukázat veřejnosti, odborné i široké, že vodíkový vlak skutečně existuje, že to nejsou jen obrázky, prezentace a nějaké vzdálené vize. Vlak je vyvinut, v mnoha zemích otestován, v Německu je v provozu a nyní si ho budou moci prohlédnout, osahat a vyzkoušet i lidé v České republice a na Slovensku,“ uvedl šéf českého Alstomu Daniel Kurucz.

Vlak bude projíždět Českem až do 25. května. V úterý zahájil cestu na pražském hlavním nádraží. V následujících dnech ho lidé mohou vidět například v Olomouci, Jihlavě, Českých Budějovicích, Hradci Králové nebo Ústí nad Labem. Společnost zveřejnila kompletní jízdní řád včetně časů, kdy se na nádražích objeví. 

Domů
Sdílet
Diskuse