Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. června 2022 13:30
Čas čtení 3:39
Vojtěch Vanda

Brabiček a Selflove z Brna, Pokémon rap, emoce i nováček. Červen a FRESH RELEASE přináší spoustu novinek

Brabiček a Selflove z Brna, Pokémon rap, emoce i nováček. Červen a FRESH RELEASE přináší spoustu novinek
Zdroj: Veronika Jambrichová
HUDBA ČESKÝ RAP FRESH RELEASE RAP
Uložit Uložené

Jeden by řekl, že léto je ve znamení koncertů, pročež rappery za mikrofony moc neuvidíme. No, opak je pravdou.

Dostáváme se do varu. Festivaly jsou v plném proudu, letní koncerty pod širou oblohou vybízí k navazování nových vztahů. A to všechno bez roušek a opatření. Jo, léto roku 2022 je zase léto, jak má být. Že je léto, poznáš i na interpretech, kteří jsou v jednom kole na cestách. Ani to jim však nebrání, aby tě potěšili novou hudbou.

V červnu toho opravdu vychází mraky. Konkrétně v rámci mladé české rapové scény je dobré dávat pozor, jelikož každou chvíli interpreti ohlašují nové věci. To, co nejvíc zaujalo v prvních třech červnových týdnech nás, najdeš níže v novém FRESH RELEASu. A máme takové tušení, že to nebude poslední FRESH RELEASE tohoto měsíce.

Doporučeno
FRESH RELEASE: Esposito a Efenel chystají remix svého debutu, Totally Nothin s Vercettim mluví o vztahové realitě FRESH RELEASE: Esposito a Efenel chystají remix svého debutu, Totally Nothin s Vercettim mluví o vztahové realitě 8. června 2022 8:00

Brabiček – EP Sebeláska

Nejprve trochu polechtáme bránici. Brněnská skvadra Butterclub byla v prvních červnových týdnech velice aktivní. Nejen na cestách, jak je vidno z instagramových profilů jednotlivých členů, ale i ve studiu. Fanoušci self-love a trochu toho špásu se konečně dočkali, když Brabiček vydal své nové EP Sebeláska. 

Co k tomu říct, je to vtipná artpopová zábava. Úvodní track o kouření doutníků značky MOODS, na němž hostuje yanntray, již posluchači znají. Proto ti, kterým nastavený vibe vyhovuje, budou spokojeni i s druhým singlem Dement s Lajfrem a Carterem, k němuž vyšlo i video. Pánové mluví z duše většině mužské populace, a během sypání si popelu na hlavu před svými polovičkami jsou dokonce i vtipní. Za nás plus.

Houbař & blanc – baraqy

Trochu víc art a trochu víc rappy je krátký klip a druhá novinka na kanálu Butterclubu. Houbař s blancem na svém baraqu vylili veškerý mozkový obsah, který je v jistém momentu trápil, na papír a přednesli jej v jednoduchém videu na střeše domu se svými homies.

Doporučeno
KVÍZ: Poznáš slavné rappery jen podle pokrývky hlavy? KVÍZ: Poznáš slavné rappery jen podle pokrývky hlavy? 8. prosince 2023 17:00

Jejich polemika o inflaci a porovnání tuzemského a zámořského rapu plná amerického bramboru a kamery ve vývrtce se velmi příjemně poslouchá. Dvojice tímto kouskem chce naladit posluchače na nadcházející projekt FLOW TESTING 2, jenž společně s Peldou vydají už za měsíc 21. července. Nic víc vlastně vědět nemusíš.

whtevr ++ woundysoul ~ blastoise

Už víme, že s whtevrem se vždy přesuneme do anime světa za zrcadlem. Nyní by ses tam měl přesunout s ním – Nick totiž vytáhl velké zbraně, na zádech má velký kanon jako blastoise a s kolegou woundysoulem vedou v jen tak vydaném singlu sociální filipiku proti těm, kteří žijí život bez barev, tzv. normies.

Hyperpopovou bombu doprovází synťák připomínající osmibitový sound, spousta autotunu, filtrů a moderních vymožeností, jež už dnes naštěstí nejde bezostyšně odsoudit. Takže nasaďte sluchátka a nechte se chytit do pokébalu nekonečných hudebních možností.

FRESH RAP je seriál, který ti již déle než rok představuje ty nejzajímavější mladé rapové interprety z celého Česka. 

Rap však není pouze o slovech, nýbrž i o melodiích. Proto ti také jednou za měsíc přinášíme story tuzemských producentů v rámci seriálu FRESH BEATS

K tomu jsme nedávno začali vydávat i týdenní updaty k tomu, co nového se děje u českých rapových person na vzestupu. Pokud ještě nesleduješ FRESH RELEASE, klikni sem.

AMK & TRUE GABE – 300 METRŮ

Být 300 metrů nad zemí může být někdy nebezpečné. Zejména pro ty, kterým se z výšek točí hlava. Na druhou stranu existují lidé, jež ke hvězdám skutečně chtějí a míří za nimi, co to dá. Podobně to vnímá i dvojice z Universalu AMK a True Gabe, kteří klip na track 300 metrů pojali více než poeticky a část z něj natočili v letadle. 

Doporučeno
Metrix: Prý mě žalovali producenti Matrixu. Za koncert jsem bral tisícovku, umělecká scéna mi dělala peklo, říká Metrix: Prý mě žalovali producenti Matrixu. Za koncert jsem bral tisícovku, umělecká scéna mi dělala peklo, říká 30. listopadu 2023 11:00

Člověk se nemusí bát volného pádu, když má křídla. Může si korigovat svůj let, často se dostat z místa na místo mnohem rychleji a efektivněji a vyhnout se všem „pozemským“ problémům. Rappeři směřují za svým cílem poměrně svědomitě a nemusí se bát, když jim na zvuku kryje záda rainer. A shawty dělá na mě dance...

Totally Nothin feat. Skelly – Skleněný oči

Bez Totallyho snad nemůže být ani jeden FRESH RELEASE. Jihočeský umělec prostě nezastavuje, což dokládá dalším videoklipem Skleněný oči, na němž mu hostuje Skelly. Je vidět, že mezi interprety existuje chemie, jelikož společně často vystupují na koncertech. Není tedy divu, že klip sbírá prakticky jen pozitivní ohlasy.

Jasně, nejde o žádnou extra pozitivní letní věc, kterou možná od hudebníků očekáváš. Jít do hlubin vlastní duše s tím, že věci, které jsme udělali, už nezměníme, a hledání pozitivních věcí v životním posunu je proto vlastně takovým ozvláštněním. Navíc flow, se kterou Totally nastoupil na své sloky s vysokým zdvojením, dělá moc dobře po těle.

Dreamdivenboy – JEN S TEBOU JSEM HIGH

A pokud nemáš melancholie dost, nabízíme ti čtvrtý videoklip z EP Syndrom Explodující Hlavy od našeho freshrapmana Dreamdivenboye. Brněnský umělec videoklipem JEN S TEBOU JSEM HIGH uzavírá čtyřdílnou videosérii a posouvá se zase o krok dále. Vypráví o svém životě, vrcholech a pádech, kudlách v zádech a vztahu v oblacích.

Jak ses mohl dozvědět v našem FRESH RAPu z března, je super, že tento track dostal vizuální podobu, jelikož je jedním z nejosobnějších.

tease – spinavej block

Poslední z plejády nových písniček je úplná novinka i v našem prostoru. Pražský interpret tease je věrný UK Soundu a jeho špinavej block si dle našeho názoru zaslouží pozornost. 

Doporučeno
Reálně jsem nemocnej, neumím nic nedělat, říká workoholik Ondyone. Moderní rapper by měl vypadat jako já Reálně jsem nemocnej, neumím nic nedělat, říká workoholik Ondyone. Moderní rapper by měl vypadat jako já 29. listopadu 2023 15:00

Proč? Tease a jeho tým je totiž doslova selfmade, o čemž ostatně sám hovoří i rapper v klipu. Nahrává, mixuje i masteruje sám, a kdyby nebylo k většímu projektu třeba kameramana s editorem (špinavej blok točil David Jansta a editoval Matěj Čáp), nejspíš by zvládl i vytvořit klip. Ostatně vizuály a cover arty jsou také jeho práce.

Drillovou novinkou prozatím uzavíráme náš showcase. Určitě nám nezapomeň napsat do komentářů, která z písniček se ti líbila nejvíc, a my se zase přihlásíme velice brzo.

Domů
Sdílet
Diskuse