Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
26. června 2022 11:00
Čas čtení 1:49
Adéla Ježková

Netflix, Starbucks, Disney: Tyto společnosti pomohou svým zaměstnankyním dostat se k bezpečným interrupcím

Netflix, Starbucks, Disney: Tyto společnosti pomohou svým zaměstnankyním dostat se k bezpečným interrupcím
Zdroj: Unsplash/Gayatri Malhotra/volně k užití
NEWS SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ (USA) ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Řada korporátních gigantů se zavázala poskytnout podporu svým zaměstnankyním, které chtějí podstoupit interrupci ve státech, kde to není možné kvůli zrušení rozsudku Roe vs. Wade.

Lidé, kteří chtějí ve Spojených státech podstoupit interrupci, budou možná brzy nuceni cestovat za hranice státu, aby se k zákroku dostali. To ještě zvýší náklady na již tak velmi drahou zdravotní péči. Pro mnohé by tak znamenala podpora zaměstnavatelů jedinou možnost, jak si interrupci dovolit, píše server CNN

Předpokládá se, že více než tucet států v USA interrupce zakáže. Administrativa Joea Bidena nicméně naznačila, že se bude alespoň snažit zabránit státům zakázat pilulku používanou k vyvolání potratu. Biden po rozhodnutí Nejvyššího soudu prohlásil, že vláda bude usilovat o ochranu přístupu k interrupcím, a dodal, že snahy o jejich omezení by byly „špatné, extrémní a mimo mísu“.

Doporučeno
Zrušení práva na interrupci v USA: Odpovídáme na nejčastější otázky Zrušení práva na interrupci v USA: Odpovídáme na nejčastější otázky 24. června 2022 19:40

Výběr ze seznamu amerických společností, které se rozhodly svým zaměstnankyním a zaměstnancům pomoci:

MICROSOFT: Společnost Microsoft již nyní svým zaměstnancům poskytovala finanční podporu „kritické zdravotní péče“, kam patřily mimo jiné i interrupce a výdaje spojené s tranzicí. Po úniku stanoviska, kterým se ruší Roe vs. Wade, zavedla i úhradu cestovních nákladů spojených s interrupcí. 

APPLE: Podle mluvčího společnosti Apple umožňuje stávající balíček benefitů zaměstnancům a zaměstnankyním vycestovat za lékařskou péčí mimo stát, pokud není dostupná v jejich domovském státě. Tento benefit společnost nabízí již více než 10 let.

META: Technologický gigant hodlá podle svého mluvčího nabídnout zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří vyhledají zdravotní péči a reprodukční služby mimo stát, náhradu cestovních výdajů „v rozsahu povoleném zákonem“. Nicméně v minulosti vyplynuly na povrch informace, že Meta zakazuje na pracovišti otevřeně diskutovat o rozhodnutí Roe vs. Wade a maže interní zprávy, které se zmiňují o interrupcích.

Doporučeno
Společnost Meta zakázala zaměstnancům v práci diskutovat o potratech Společnost Meta zakázala zaměstnancům v práci diskutovat o potratech 20. května 2022 16:15

DISNEY: Zaměstnanci a zaměstnankyně společnosti Disney, kteří nemají přístup k lékařské péči ve svém domovském státě, budou mít podle mluvčího společnosti možnost získat cenově dostupnou péči jinde. Benefit se vztahuje i na plánování rodiny a rozhodnutí související s těhotenstvím. 

„Naše společnost je i nadále odhodlána odstraňovat překážky a poskytovat komplexní přístup ke kvalitní a cenově dostupné péči všem našim zaměstnancům, členům štábu a jejich rodinám, včetně plánování rodiny a reprodukční péče, bez ohledu na to, kde žijí,“ uvedla společnost v prohlášení.

NETFLIX: Streamovací společnost nabízí v USA zaměstnancům a zaměstnankyním na plný úvazek, kteří potřebují vycestovat za zdravotním ošetřením, včetně interrupcí a péče spojené s tranzicí, úhradu cestovních nákladů. Společnost poskytuje celoživotní příspěvek ve výši 10 000 dolarů (v přepočtu zhruba 234 320 Kč) na zaměstnance (nebo jejich závislé osoby) na jednu službu.

NIKE: Společnost Nike v pátek zveřejnila prohlášení, ve kterém uvedla, že hradí cestovní náklady a náklady na ubytování v situacích, kdy zdravotní péče není dostupná v blízkosti bydliště.

STARBUCKS: Tato kavárenská společnost poskytuje svým zaměstnankyním a zaměstnancům, kteří jsou zařazeni do jejího plánu zdravotní péče, cestovní příspěvek na lékařské ošetření, aby mohli podstoupit potrat. „Bez ohledu na to, kde žijete nebo čemu věříte, vždy vám zajistíme přístup ke kvalitní zdravotní péči,“ uvedla společnost v otevřeném dopise.

Domů
Sdílet
Diskuse
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.