Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. července 2022 10:05
Čas čtení 1:07
Ilona Hobzová

Severní Korea tvrdí, že koronavirus do země přinesly mimozemské objekty

Severní Korea tvrdí, že koronavirus do země přinesly mimozemské objekty
Zdroj: KCNA
NEWS KORONAVIRUS SEVERNÍ KOREA ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Na základě zjištění vydaly tamní úřady mimořádné opatření.

Státní média v Severní Koreji uvedla, že koronavirus se do země dostal tím, že se dva tamní obyvatelé dotkli „mimozemských věcí“, které spadly poblíž hranic s Jižní Koreou. Do kontaktu s neznámou věcí se podle vyšetřování zvláštní komise dostali jako první letos v dubnu osmnáctiletý voják a pětileté dítě. 

Závěry vyšetřovací komise

Na tom, že epidemie koronaviru v zemi začala poté, co přišli dva lidé do kontaktu s neznámým objektem, se shodli členové komise složené z „odborníků z Biotechnologického ústavu, Virového oddělení Státní akademie věd, Akademie lékařských věd nebo Ministerstva státní bezpečnosti“. Na základě závěrů vyšetřování doporučila Severní Korea obyvatelům, aby byli obezřetní při zacházení s balony a dalšími objekty, které se do země dostanou pomocí větru v oblasti demarkační linie a hranic. 

Severní Korea sice přímo nezmínila Jižní Koreu, tamní aktivisté a severokorejští uprchlíci odtud ale už roky posílají balony s letáky, v nichž nabízí humanitární pomoc. Jihokorejské Ministerstvo pro sjednocení ale uvedlo, že není možné, aby se koronavirus dostal do země tímto způsobem. Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sdělilo, že riziko přenosu viru dotykem s kontaminovaným povrchem je nízké, ale ne nemožné.

Doporučeno
Vůdce KLDR má vlastní „oddíl rozkoše“. Mezi sexuálními otrokyněmi jsou i děti Vůdce KLDR má vlastní „oddíl rozkoše“. Mezi sexuálními otrokyněmi jsou i děti 10. listopadu 2023 11:00

Hovoří se také o variantě, že se první případy nákazy objevily v zemi poté, co obnovila nákladní železniční dopravu s Čínou. Tu ale Pchjongjang jako viníka nákazy označit nemohl. Podle experta z jihokorejské univerzity by tak riskoval, že znovu dojde ke zpřísnění opatření na hranicích a omezení obchodu.

KLDR oficiálně oznámila první případy nákazy koronavirem 12. května. Za necelý týden překročil počet případů dva miliony. Podle BBC je tamní populace zranitelnější i kvůli špatnému stavu zdravotnictví a nedostatku vakcín. Podle severokorejských úřadů v posledních týdnech počty nakažených klesly, mnozí ale podezřívají vládu, že skutečné statistiky zatajuje.

Domů
Sdílet
Diskuse