Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
9. května 2023 13:39
Čas čtení 2:09
Adam Smeták

V Praze proběhne festival queer divadla. Představí hru, která se v Česku 101 let nehrála

V Praze proběhne festival queer divadla. Představí hru, která se v Česku 101 let nehrála
Zdroj: Jarmila Štuková/se svolením
KULTURA DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ LGBTQ+ LIDÉ
Uložit Uložené

Na konci května začíná třetí ročník přehlídky divadelního umění, která se jako jediná zaměřuje na queer témata.

Festival nese název WILD! a kromě premiér vytvořených přímo pro festival nabídne fotografickou výstavu či prezentaci workshopu, který se zaměřuje na intimitu a sexualitu v performativním umění. Aktuální ročník proběhne během šesti večerů počínaje 30. květnem v pražském divadle Venuše ve Švehlovce.


„Poslání festivalu WILD! vidím především v syntéze společenské angažovanosti s vysokými uměleckými nároky. Konkrétně v letošním ročníku se nám dramaturgicky mísí silné historické téma, např. uvedeme renesanční hru s otevřenou gay postavou, dále vznikne pocta mimořádné osobnosti světové literatury George Sand anebo propojení barokních kantát s osobním příběhem interpreta,“ přibližuje ředitel festivalu a umělecký šéf divadla Jakub Čermák.

 
Speciálně pro festival vznikly dvě inscenace, které tak budou uvedeny ve světové premiéře, jedna z nich festival dne 30. května otevře. Mladá, ale již ceněná režisérka Eliška Říhová připravuje inscenaci George. Jméno George znamená „farmář“ nebo „zemědělec“ – který přeorává, sází, tvoří –, projekt se zaměřuje na proces sebeobjevování a budování osobní identity, ilustrovaný prostřednictvím obrazů ze života George Sand. 

 
Druhou inscenací, která festival uzavře, je premiéra hry Edvard II. Renesanční drama Christophera Marlowa se na české jeviště vrací po 101 letech. Příběh skutečného britského krále Edvarda, jenž zápasí mezi vášní pro svého pohledného milence, povinností vůči královské choti a touhou po moci, zpracovává také téma pomsty a klade si otázku, zde lze teror ospravedlnit láskou. V ústřední milenecké dvojici vystoupí Českým lvem dekorovaný Michal Kern a Denis Šafařík.

 
„Kromě Edvarda II. ještě s Depresivními dětmi chystáme pro diváky 2. 6. otevřenou prezentaci kontinuálního workshopu Playroom is dark, který se věnuje intimitě a sexualitě v performativním umění. Diváky čeká vhled, jak témata, která jsou na českých jevištích spíše neviditelná či opomíjená, zpracovávají mladí čeští profesionálové a nadšenci. Vytvořili jsme umělecký safe space, abychom mohli podnikat nebezpečné věci,“ uvádí Čermák. 

Zahraniční hosté a výstava

Inscenace slovenského operního pěvce, ale také konceptuálního umělce a architekta Petra Mazalána Ich habe genug / Už stačí se zaměřuje na prožívání homosexuálně orientovaných lidí na Slovensku. Je Bachova hudba jen skrýší pro překrytí pochybností a nedůvěry vůči queer lidem, nebo dokáže divákovi otevřít pochopení lidské odlišnosti a touhy po lepším bytí? Autor Peter Mazalán byl za koncept a režii inscenace nominován na Ceny DOSKY 2022 v kategorii Mimořádný počin v hudebním divadle. 

 
Sandra na krásno je první série fotografií z cyklu Persona T. V ní fotografka Natalie A. Rollko zachycuje své transgender přátele v běžném životě. Více než dvacet neretušovaných černobílých snímků Sandry v kombinaci s hlasovým doprovodem připomínají, že téma queer se týká také seniorů. 

 
V Admiring La Stupenda britský tanečník Daniel Somerville spojuje butó pohyby s láskou k opeře a queer identitou. V české premiéře se představí 3. 6. Inscenace je poctou butó představení Kazuoa Ohnoa Admiring L’Argentina, sleduje Somervillovu vášeň k zesnulé sopranistce Dame Joan Sutherland a vzpomínky na jeho matku, která trpí demencí. Představení slibuje tragikomický, chvílemi camp, občas temný zážitek. Somerville se obléká do improvizovaných operních šatů a cestuje s diváky od noclehárny v Londýně až na parkoviště v Sydney.

Program:

30. 5. George (Eliška Říhová) světová premiéra
31. 5. Ich habe genug / Už stačí (Peter Mazalán, SK) česká premiéra
1. 6. Sandra na krásno (Natalie A. Rollko) pop-up výstava
2. 6. Playroom is dark (Depresivní děti touží po penězích) otevřená zkouška
3. 6. Admiring La Stupenda (Daniel Somerville, UK) česká premiéra
16. 6. Edvard II. (Depresivní děti touží po penězích) premiéra
Domů
Sdílet
Diskuse