Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. února 2024 16:00
Čas čtení 4:34
Barbora Volfová

Utratit tisíce za večeři je klišé. Máme tipy na originální valentýnská rande, která ti nezruinují peněženku

Utratit tisíce za večeři je klišé. Máme tipy na originální valentýnská rande, která ti nezruinují peněženku
Zdroj: Unsplash/Nathan Dumlao/volně k užití
KULTURA ČESKO GASTRONOMIE PRAHA TIPY NA VÝLET PRAHA VALENTÝN
Uložit Uložené

Připravili jsme si pro tebe nápady, jak oslavit svatého Valentýna neotřelým rande, které tvou polovičku zaručeně překvapí.

Valentýn není jen svátkem zamilovaných, ale i obchodníků lákajících na předražené tematické bonboniéry, 100 + 1 rudou růži, která ti do týdne zvadne, luxusní pobyty, desetichodová menu v restauraci či speciální spodní prádlo, které znovu oblečeš až za rok.

Amorovy šípy pak spíše zasáhnou naši peněženku. Podle společnosti STEM/MARK počítá každý čtvrtý Čech s valentýnskou útratou přesahující tři tisíce korun. 

Proto pro tebe máme tipy na neotřelá valentýnská dates, která potěší tvou drahou polovičku a nezruinují ti peněženku. Nápaditá rande jsme rozdělili do cenových kategorií, aby si každý mohl vybrat podle svých možností. Lásku může člověk vyjadřovat i bez peněz a po celý rok. Je ale hezké si čas od času povyrazit za zážitkem, proto naše tipy můžeš aplikovat i po Valentýnu. Nemáš zrovna drahou polovičku? Nevadí, vytáhni kámoše, rodinku nebo si užij sólo date, jak se patří. Sebelásky není nikdy dost. 

Svatý Valentin 

Mnozí se domnívají, že svátek zamilovaných je výdobytkem moderního konzumu pramenícím z vod amerického kapitalismu. Není to tak úplně pravda, kořeny svátku zamilovaných sahají až do dob starověkého Říma. Například populární darování květin se odvozuje přímo ze života biskupa Valentina. Biskup Valentin byl znám pro své léčitelské schopnosti, zemřel mučednickou smrtí 14. února roku 269 v Římě, kde byl také svatořečen. Podle legendy obdarovával mladé páry pestrými kyticemi z biskupské zahrady. Právě na výročí biskupovy tragické smrti slaví lidé svátek Valentýn.

Reklama na valentýnské pohlednice z roku 1883.
Reklama na valentýnské pohlednice z roku 1883. Zdroj: Wikimedia/Boston: L. Prang & Co. – Library of Congress/ volně k užití

Z britských ostrovů zase pochází zvyklost zasílat na svatého Valentýna milované osobě láskyplná psaníčka zahalená anonymitou. Na začátku devatenáctého století doručila anglická pošta až šedesát tisíc valentýnských pohlednic. V přístavních městech míval Valentýnův svátek ještě další význam. Cechy mořeplavců, kupců a řemeslníků a dalších bratrstev se pravidelně 14. února scházely ke společnému hodování.


Za hudbou a uměním do MeetFactory: zdarma

Insane Temple: Vernisáž výstav a koncert v MeetFactory

 • MeetFactory
 • Vstup: zdarma
 • Od 18:30 do 23:30
 • Součástí večera budou open studios a komentovaná prohlídka rezidenčního patra

O valentýnském čtvrtku na tebe ve smíchovské továrně na kulturu čeká zahájení dvou nových výstav. V galerii MeetFactory najdeš sólovou výstavu Vladimíra Skrepla s názvem Vláčná kůže. V galerii Kostka bude probíhat výstava dua Botond Keresztesi & Stach Szumski – Dungeon Keepers: Earlier than Primordial Middle Ages. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by MeetFactory (@meetfactory)

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by MeetFactory (@meetfactory)

Kromě umění se můžeš také těšit na hudební doprovodný program labelu Insane Temple pod vedením multimediálního umělce a hudebníka Stacha Szumského. Žánrově představuje maximálně rozkročený program od extratonu, flashcoru až po živě improvizovaný doom free jazz či dekonstruovaný black metal a noise. Pětihodinová série live vystoupení představí umělce spojené se vznikajícím labelem a další spřátelené kapely.

 • Rezidenti/rezidentky:
  Dara Kong (KH)
  Adrianna Szojda (ES)
  Lea Culetto (SI)
  Jernej Čuček Gerbec (SI)
  Kata Benedek (HU)
  Viktoriia Tymonova (UA)
  Urban Space Epics (US/CZ) 

Hvězdná romantika do 100 Kč

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 153485 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

 • Kam zajít na vesmírné randíčko.
 • Kde zažiješ nevšední saunový zážitek s výhledem na Prahu.
 • Tip, jak si užít originální double date.
 • Kam v Praze zajít na valentýnskou kérku.
Domů
Sdílet
Diskuse