Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. ledna 2017 v 15:17
Čas čtení 0:00
Jan O.

Chladné dny na českém území přetrvají. Meteorologové varují před teplotami kolem minus 20

ZAJÍMAVOSTI ALKOHOL
Uložit Uložené

Zima se s námi ještě loučit nechce a nebude.

I když se před pár týdny mohlo zdát, že letošní zima nebude až tak krutá, opak je pravdou. Teplé oblečení doplněné každodenní konzumací doslova litrů vařícího čaje v našich životech ještě nějakou tu dobu zůstane. Meteorologové totiž na několika místech České republiky v posledních dnech naměřili rekordní teploty a také oznámili, že se mrazivé dny v příštích hodinách či dnech na odchod ještě rozhodně nepřipravují. Rtuť teploměru se na těch nejspodnějších příčkách logicky objevuje v noci, takže si cestu domů z párty raději důkladně naplánujte dopředu.

Meteorologové z ČMHÚ upozornili, že v noci z pátku na sobotu se teploty budou pohybovat od -12 stupňů Celsia až do nepříliš příjemných -17 stupňů Celsia. To platí kompletně pro celé území České republiky. Ojediněle budou teploty překračovat i zmíněných -17, a to zejména v oblastech s vyšší nadmořskou výškou. Zároveň zástupci ČMHÚ tvrdí, že zima nepoleví a bude pokračovat minimálně do příštího týdne, takže by se sobotní výstraha teoreticky mohla ještě prodloužit. Kruté teploty má na svědomí tlaková výše, která se rozpíná od Britských ostrovů až do Rumunska, takže ovlivňuje teploty i v Česku a na Slovensku.

Chladné dny na českém území přetrvají. Meteorologové varují před teplotami kolem minus 20
Zdroj: Wikimedia Commons/Faragas

Poblíž šumavské Kvildy meteorologové včerejší noc a dnešní ráno naměřili neuvěřitelných a lehce děsivých -28,2 stupně Celsia, na Jizerce pak teplota byla sice o dva stupně vyšší, i tak ale tato informace vypadající lehce pozitivně vůbec pozitivní ve skutečnosti není. Ono by vám totiž bylo v podstatě asi jedno, jestli mrznete v -28 nebo v -26, zkrátka byste umrzli tak i tak.

Doporučeno
Test nealko alkoholu ze supermarketu: Suchej únor zvládneš hladce, pokud miluješ víno. Ostatní mohou mít potíže Test nealko alkoholu ze supermarketu: Suchej únor zvládneš hladce, pokud miluješ víno. Ostatní mohou mít potíže 11. února 2024 v 8:00

Proto také meteorologové své varování konkretizují – výstraha platí hlavně pro starší a nemocné lidi, kteří by se do ulic tyto dny raději neměli vůbec vydávat, a když už, tak na krátké časové intervaly a s mnoho vrstvami oblečení na sobě. Dále také upozorňují na alkohol, který například lidé bez domova pijí s mylnou představou, že je zahřeje. Alkohol totiž funguje přesně naopak, pocitově vám sice teplo být může, ale ve skutečnosti alkoholem roztažené cévy propouštějí daleko více tepla, takže dochází k jeho významným ztrátám. Opatrní také lidé musí být jak při chůzi, protože solný posyp ne vždycky splňuje svou práci na výbornou a chodníky jsou opravdu kluzké, tak hlavně za volantem svého vozidla. Brzdná dráha se totiž v těchto dnech díky ledovce prodlužuje až čtyřikrát a řízení nemusí být také zcela stabilní.

Domů
Sdílet
Diskuse