Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: publicdomainpictures.net/George Hodan

Pervitinu se v Česku daří: Brno a České Budějovice skončily v mezinárodním žebříčku na čtvrtém a třetím místě

Česko se může „pochlubit“ vysokými příčkami v množství pervitinu ve splašcích. V první pětici evropských měst obsadilo hned dvě pozice.

11. březen 2018, 14:10
11. březen 2018, 14:10

Česko se může „pochlubit“ vysokými příčkami v množství pervitinu ve splašcích. V první pětici evropských měst obsadilo hned dvě pozice.

Jaké drogy jsou v jednotlivých evropských metropolích nejužívanější? Odpověď na tuto otázku se pokusila přiblížit nová studie pracovníků Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), kteří zkoumali obsah různých návykových látek v odpadních vodách na počet obyvatel v bezmála šedesáti městech napříč celou Evropou. A řeč v ne příliš lichotivém žebříčku přišla i na Českou republiku.

 

Vědci se při zkoumání vzorků ze splašků za minulý rok zaměřili především na hledání extáze, kokainu, amfetaminu a metamfetaminu, který je u nás lépe známý pod názvem pervitin. Tyto látky se vyznačují výraznými stimulačními účinky a kromě kokainu se ve všech případech jedná o takzvané syntetické drogy, což znamená, že je člověk vyrábí za pomoci různých chemikálií.

 

Ilustrační obrázek

Pervitinu se v Česku daří: Brno a České Budějovice skončily v mezinárodním žebříčku na čtvrtém a třetím místě

Pervitinu se v Česku daří nejvíce 

Z výsledků výzkumu mimo jiné vyplývá, že právě pervitinu se v Česku daří o poznání více než třech zbylým zkoumaným drogám. V mezinárodním žebříčku celkem šestapadesáti měst z devatenácti zemí totiž na třetí příčce umístily České Budějovice, hned za nimi se pak na čtvrtém místě objevuje Brno. Šesté místo pak obsadila Bratislava.

 

Prvenství pak podle údajů náleží Německu. Celému žebříčku vybraných evropských měst, v jejichž odpadních vodách byly zbytky pervitinu na počet tamních obyvatel nejvyšší, totiž vévodí Saská Kamenice, která se nachází nedaleko hranic s Českou republikou. Druhé místo pak patří Erfurtu, který je hlavním a největším městem německého spolkového státu Durynsko. Na páté, sedmé a desáté příčce pak skončily Drážďany, Norimberk a Magdeburk. V první desítce se však objevuje také Oslo a kyperský Lemesos.

 

V případě největšího podílu kokainu na počet obyvatel pak žebříčku vévodí Barcelona, za kterou následuje Curych a belgické Antverpy. V tomto žebříčku se už dvojice českých měst objevuje až v poslední desítce zkoumaných metropolí. 

 

Ilustrační obrázek, Brno

Pervitinu se v Česku daří: Brno a České Budějovice skončily v mezinárodním žebříčku na čtvrtém a třetím místě

Praha dříve kralovala

Pokud jde o největší podíl amfetaminu na počet obyvatel, tak v tomto případě mezinárodní žebříček za loňský rok vede nizozemský Eindhoven. Následují Antverpy a německý Saarbrücken. Brno a České Budějovice zde obsazují až čtyřicáté a jednačtyřicáté místo. 

 

Čtvrtou a poslední zkoumanou látkou byla party droga MDMA – extáze. V tomto případě první místo zaujímá hlavní město Nizozemska Amsterdam, hned za kterým následují Eindhoven a Antverpy. Zde Brno z takřka šedesáti měst obsadilo 21. příčku, zatímco České Budějovice se umístily na 37. místě.

 

Analýzu odpadních vod v evropských městech provádí EMCDDA už od roku 2011. V prvních letech byla mezi vybranými městy i Praha, která v roce 2012 a 2013 byla v řebříčku s pervitinem dokonce na prvním místě. Od roku 2014 už ale mezi zkoumanými městy není.

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
Nejčtenější