Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 17. 1. 2021 svátek má Drahoslav

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
0
Vojtěch Vanda
27. listopad 2020, 14:02
Čas čtení: 1:27

Koronavirus v Česku stále brzdí, reprodukční číslo ale stouplo. Kapacity v nemocnicích se jemně uvolňují

Situaci okolo epidemie covidu-19 v Česku zhodnotili na páteční tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný a další.

Vojtěch Vanda
27. listopad 2020, 14:02
Čas čtení: 1:27
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Situace je nejistá, shodl se ministr zdravotnictví Jan Blatný s celým ministerstvem zdravotnictví. Koronavirus stále v Česku zpomaluje, nicméně zpomalení není takové, jak se předpokládalo. Reprodukční číslo vzrostlo na 0,9. Významné rozdíly jsou mezi regiony, nejlépe je na tom Praha, nejhůře kraj Vysočina, sdělili odborníci na tiskové konferenci.

 

 

Na tradiční páteční tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví zhodnotili momentální epidemiologickou situaci ministr zdravotnictví Jan Blatný, hlavní hygienička Jarmila Rážová, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a národní koordinátor intenzivní péče Vladimír Černý. Pokud bych ji shrnuli jednou větou, tak se situace nadále zlepšuje, ale to zlepšování zpomaluje.

 

Statistika názorně ukázala, že do třetího listopadového týdne se povedlo živit klesající trend nejpozitivnější prognózy vývoje epidemie ze čtyř, tento týden jsme se ale vrátili k tomu druhému nejpozitivnějšímu. Reprodukční číslo se zvýšilo na hodnotu 0,9. Dušek potvrdil, že je situace vrtkavá. „Populační zátěž klesá. I  v nemocnicích začíná být méně hospitalizací, nicméně z toho nevyplývá žádná aktuální predikce,“ uvedl Dušek s tím, že se zvyšuje i počet uzdravených zdravotníků.

 

„Informovali jsme ministerstvo zahraničních věcí, že pokud by bylo potřeba, jsme schopni nabídnout zahraničním spojencům lůžka včetně plicní ventilace. Dohodli jsme se se dvěma největšími nemocnicemi, pražským Motolem a Fakultní nemocnice Brno. Šlo by o desítky pacientů,“ uvedl Blatný.

Situace se liší podle regionů

Zároveň podotknul, že se vývoj epidemie výrazně liší podle regionů. Zatímco Praha je na tom podle systému PES nejlépe (druhý nejlepší výsledek zaznamenal Moravskoslezský kraj), zbytek republiky za ním poměrně zaostává. Vůbec nejrizikovějšími jsou kraje Vysočina Pardubický, Karlovarský a Královehradecký

 

„Situace je stále nestabilní. Rozdíly mezi kraji mohou být velmi rizikové, a je třeba zvážit, jak k tomu přistoupit,“ mířil Dušek svou odpověď k nedělnímu zasedání vlády, na kterém se bude rozhodovat o případném rozvolňování opatření při přechodu ze čtvrtého na třetí stupeň PES.

 

Ministr Blatný k tomu dodal: „Zásadní je restart nemocnic a jejich znovunavrácení do normálního stavu. Trváme na tom, že veškerá opatření musí být prováděna stejně v celé zemi. Zvláštní opatření pro regiony nejsou bezpečné.“

 

 

Hygienička Rážová zmínila, že ministerstvo sleduje výrazný pokrok v trasování a v dovolatelnosti. Dále uvedla i data, kdy se začne s dobrovolným testováním na Covid-19. Bezplatné antigenní testy začnou 4. 12. a dobrovolně je budou moci absolvovat pedagogičtí pracovníci. Od 18. 12. budou testy možné pro širokou veřejnost. 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Úřad vlády ČR Tagy: česko, ministr zdravotnictví, tisková konference, Jan Blatný, vládní opatření
Ohodnoť článek
0
Sdílet
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
16:48
Kanyeho značka Yeezy žaluje brigádníka za porušení smlouvy. Za fotku na Instagramu mu hrozí pokuta půl milionu dolarů. Kanyeho značka Yeezy žaluje brigádníka za porušení smlouvy. Za fotku na Instagramu mu hrozí pokuta půl milionu dolarů.
14:36
Sáblíková slaví bronz! Zazářila na mistrovství Evropy. Sáblíková slaví bronz! Zazářila na mistrovství Evropy.
11:22
Mám příznaky covidu. Jak postupovat dále? Mám příznaky covidu. Jak postupovat dále?
10:33
Lidé šli sáňkovat po masových hrobech obětí nacistického tábora Buchenwald, protože zimní střediska jsou kvůli pandemii zavřená. Lidé šli sáňkovat po masových hrobech obětí nacistického tábora Buchenwald, protože zimní střediska jsou kvůli pandemii zavřená.
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.