Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 29. 7. 2021 svátek má Marta

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot To Handle po brazilsku je jako swingers party hnaná frustrací Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot To Handle po brazilsku…
Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot To Handle po brazilsku je jako swingers party hnaná frustrací Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot To Handle po brazilsku…
„Máte 30 sekund, abyste opustili kino.“ Režisér po této hlášce ve filmu zachytil, jak řezník brutálně zavraždí vlastní dceru „Máte 30 sekund, abyste opustili kino.“ Režisér po této hlášce…
7 míst světa, kam se už asi (nikdy) nedostaneš 7 míst světa, kam se už asi (nikdy) nedostaneš
Kia konečně ukázala zcela nový Sportage. Vypadá velkolepě, má to ale háček Kia konečně ukázala zcela nový Sportage. Vypadá velkolepě, má to…
Měl tři nohy a dva pohlavní orgány. Francouzská prostitutka se dvěma vagínami ho prý chtěla pro sebe Měl tři nohy a dva pohlavní orgány. Francouzská prostitutka se…
News

Majk Spirit by měl nést trestní odpovědnost kvůli rozmlouvání očkování lidem, tvrdí bývalý účastník SuperStar

Majk Spirit sdílel na svém instagramovém profilu před očima desítek tisíc Čechů a Slováků příspěvky známé dezinformátorky Pekové. Tvrdí, že nechce lidem říkat, zda se mají očkovat, jeho příspěvky ale nesou jednoznačný podtón konspirací.

Viktor Kniš
17. červenec 2021, 11:16 Čas čtení: 3:43
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Majk Spirit by měl nést trestní odpovědnost kvůli rozmlouvání očkování lidem, tvrdí bývalý účastník SuperStar
Zdroj: Refresher
News
4
Viktor Kniš
17. červenec 2021, 11:16
Čas čtení: 3:43

Majk Spirit by měl nést trestní odpovědnost kvůli rozmlouvání očkování lidem, tvrdí bývalý účastník SuperStar

Majk Spirit sdílel na svém instagramovém profilu před očima desítek tisíc Čechů a Slováků příspěvky známé dezinformátorky Pekové. Tvrdí, že nechce lidem říkat, zda se mají očkovat, jeho příspěvky ale nesou jednoznačný podtón konspirací.

Viktor Kniš
17. červenec 2021, 11:16
Čas čtení: 3:43
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Majk Spirit by měl nést trestní odpovědnost kvůli rozmlouvání očkování lidem, tvrdí bývalý účastník SuperStar
Zdroj: Refresher

Majk Spirit se posledních několik dní věnoval na svém instagramovém profilu tématu vakcín a koronaviru. Tvrdí, že sice nechce lidem říkat, co mají dělat, dále ale téma rozebírá způsobem blízkým konspirátorům.

 

Zpochybňuje studie a vědecky ověřená fakta, namísto kterých podsouvá veřejnosti teorie o nejasném původu koronaviru. Šetření, zda vznikl v laboratoři nebo se vyvinul v těle živého organismu sice probíhá, WHO ale narazila na neochotu Číny spolupracovat při doplňování potřebné dokumentace. 

 

„Žádáme, aby se věda oddělila od politiky a abyste nás nechali hledat odpovědi v korektní, pozitivní atmosféře,“ řekl před novináři šéf programu WHO pro nouzové situace Michael Ryan. „Celý tento proces je otrávený politikou,“ upozornil. 

 

V souvislosti s bezpečností a účinností vakcín proti koronaviru jsme oslovili slovenský Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Spirit chce na prvním místě v trendech matku konspirátorů

Spirit sdílí rozhovor bioložky Pekové, ve kterém nemá oponenta. Tvrdí v něm, že vakcína je experiment a může způsobit nebezpečné nemoci, podle rapera by ale měl tento rozhovor vidět každý a měl by být první v trendech. Peková nesprávně předpověděla druhou vlnu a je obžalovaná z podvodů za miliony korun. 

 

Po několika dnech od sdílení těchto příspěvků se Majk Spirit divil, že mu klesly dosahy na Instagramu a dodal, že i jeho kolegové ze scény mají podobnou zkušenost. Myslel si, že je to proto, že je sociální síť cenzuruje. 

 

Na Majka Spirita reagoval i bývalý superstárista Jakub Petraník, který Spiritovi vysvětlil, kde může být problém. „Ať si Spirit myslí, co chce, ale ať svými postoji nepřímo nenabádá lidi k tomu, aby se báli vakcíny. Snad se nebudu ptát Majka Spirita na vakcínu, ale zeptám se své lékařky,“ řekl Petraník pro Plus 7 Dní. Petraník upozornil na sdílení Pekové, která dlouhodobě šíří nepravdy o vakcínách. Mimo jiné tvrdí, že virus HIV byl přenášen ve vakcínách na Covid.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2211 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Doplňujeme chybějící argumenty

„Myslím, že lidé s takovým dosahem by měli převzít trestní odpovědnost za konspirování, kterým ohrožují zdraví lidí,“ dodal Petraník. 

 

Majk Spirit sice na exúčastníka pěvecké talentové soutěže reagoval, nechtěl však zmínit jeho jméno. Prý proto, aby mu nedělal promo. Spirit tvrdí, že mu chybí argumenty, na vině jsou podle něj i novináři a jejich nadřízení a právě všichni ostatní kromě něj prý přispívají k rozpolcené společnosti. Dodává, že nikomu neříká, zda se má očkovat. 

 

Naši slovenští kolegové, kteří článek vypracovali, oslovili Státní ústav pro kontrolu léčiv, aby sporné informace o vakcínách uvedl na pravou míru. Na jejich otázky odpověděla ředitelka Zuzana Baťova:

 

Proč jsou vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou bezpečné?

 

„Bezpečnost a účinnost se zkoumají v klinických studiích, u vakcín proti COVID-19 do nich byly zapojeny desítky tisíc účastníků. Každá z vakcín musela projít alespoň jednou velkou klinickou studií s 30 000 účastníky. Takový počet je nutný, aby se ukázaly nežádoucí účinky s frekvencí nejméně 1 z 1 000.

 

Nároky jsou také kladeny na diverzitu účastníků, to se týká i etnické či rasové příslušnosti, ale zejména věku a zdravotního stavu. Jelikož COVID-19 je rizikový zejména pro starší lidi a pacienty s chronickými onemocněními, bylo nutné, aby byly tyto skupiny zahrnuty do klinických studií,“vysvětlila Baťová.

 

mmRNA vakcíny prý mohou způsobit i jiná onemocnění než jen pocit podobný chřipce po očkování. Jaké jsou statistiky dlouhodobých nežádoucích účinků? 

 

„Po mRNA vakcínách existuje možná souvislost se zánětlivými onemocněními srdce (myokarditida a perikarditida), a přestože znějí tato onemocnění hrozivě, většinou mají mírný průběh. V Evropském hospodářském prostoru bylo nahlášeno v souvislosti s myokarditidou 145 případů po vakcíně Comirnaty a 19 případů po vakcíně Spikevax, při perikarditidě šlo o 138 případů po vakcíně Comirnaty a 19 po vakcíně Spikevax. Do konce května 2021 bylo v EHP podáno přibližně 177 milionů dávek vakcíny Comirnaty a 20 milionů dávek vakcíny Spikevax.

 

Pět z těchto případů bylo smrtelných, šlo o pacienty ve vysokém věku nebo s jinými přidruženými onemocněními. Rovněž existují příznaky, kdy je třeba zpozornět a vyhledat lékaře, jsou to dušnost, bolest na hrudi, či prudký tlukot srdce, který může být nepravidelný. 

 

I když známe takové závažné nežádoucí účinky vakcín, jsou natolik vzácné, že celkové přínosy vakcín i nadále převyšují jejich rizika. Vakcíny účinně chrání před závažným průběhem onemocnění COVID-19, hospitalizací a úmrtími. Je velmi důležité, že o rizicích vakcín víme, aby očkovaní lidé a zdravotničtí pracovníci mohli včas rozpoznat příznaky závažných nežádoucích reakcí,“ odpovídá šéfka SÚKL.

 

Jak probíhá výzkum vakcíny a proč nejde o laboratorní experiment, i když jsme měli vakcínu proti koronaviru k dispozici velmi rychle?

 

„Výzkum a vývoj vakcín probíhá v několika krocích, které jsou typické i pro výzkum a vývoj jiných léků. Vývoj vakcíny je velmi složitý proces, pro který je nejzásadnější určit složku, která vyvolá imunologickou odpověď. Aby byla vakcína účinná, kvalitní a bezpečná, je následně třeba určit, které pomocné látky a v jakém množství má obsahovat. Následně mohou probíhat preklinické studie, po kterých následují 4 fáze klinických studií.

 

V případech, kdy je onemocnění nebezpečné, rozšířené a hovoříme už o pandemii, platí, že vakcíny mohou být registrovány podmíněnou registrací, protože jejich použití přináší při prevenci onemocnění velký benefit ve srovnání s nebezpečím, které hrozí při onemocnění samotném. Pandemie COVID má bezprecedentní rozměry.

 

Zároveň, vakcíny (jako mnoho dalších léků) jsou předmětem dalšího sledování, které umožňuje rychlé získání nových informací o bezpečnosti vakcín. 

 

V případě registrace vakcín proti COVID-19 probíhají na evropské úrovni zrychlené schvalovací procesy. 

 

Rolling review – průběžné hodnocení, je jedním z regulačních nástrojů, které Evropská léková agentura používá k urychlení posouzení vakcín během stavu ohrožení veřejného zdraví. Za normálních okolností posuzování léku začíná v momentě, kdy výrobce lékové agentuře dodá kompletní dokumentaci a formální žádost o registraci.

 

Při rolling review léková agentura kontroluje údaje průběžně – tak, jak jsou k dispozici během probíhajících studií. Když EMA rozhodne, že výrobce dokumentaci zkompletoval, vyzve ho k podání formální žádosti. Rychlost procesu průběžného hodnocení tedy závisí na výrobci a rychlosti, jakou dodá všechny potřebné údaje,“ odpovídá Zuzana Baťová.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: TASR/Pavol Zachar
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Dnes populární články
Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot To Handle po brazilsku je jako swingers party hnaná frustrací Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot To Handle po brazilsku je…
Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot To Handle po brazilsku je jako swingers party hnaná frustrací Vášnivý sex už v první půlhodině. Too Hot To Handle po brazilsku je…
„Máte 30 sekund, abyste opustili kino.“ Režisér po této hlášce ve filmu zachytil, jak řezník brutálně zavraždí vlastní dceru „Máte 30 sekund, abyste opustili kino.“ Režisér po této hlášce ve…
7 míst světa, kam se už asi (nikdy) nedostaneš 7 míst světa, kam se už asi (nikdy) nedostaneš
Kia konečně ukázala zcela nový Sportage. Vypadá velkolepě, má to ale háček Kia konečně ukázala zcela nový Sportage. Vypadá velkolepě, má to ale…
Měl tři nohy a dva pohlavní orgány. Francouzská prostitutka se dvěma vagínami ho prý chtěla pro sebe Měl tři nohy a dva pohlavní orgány. Francouzská prostitutka se dvěma…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít