Toto jsou nejlepší rozhovory, které vyšly v roce 2021 na REFRESHERu.
Stejně jako v minulých letech, i letos jsme si pro tebe připravili celou řadu rozhovorů. Před volbami jsme zpovídali předsedkyně a předsedy politických stran, oslovovali jsme inspirativní mladé lidi, povídali si s úspěšnými českými podnikatelkami a podnikateli a dali hlas lidem, kteří otevřeně promluvili nejen o svém duševním zdraví, ale i o dalších potížích, které trápí mladé generace dneška.
Vybrat 15 nejlepších rozhovorů byl mimořádně nesnadný úkol. Ze všech témat, kterým se věnujeme, jsme proto vybrali to nejzajímavější a to, co nejvíce zaujalo vás, naše čtenáře. Výběr je to rozličný. Všechny tyto rozhovory, ale i reportáže, analýzy, komentáře či recenze mohly vzniknout díky vám, našim předplatitelům REFRESHER+. Děkujeme!
1. Radek Pospíšil – O tom, jak si v 16 letech sám staví dům
Krize bydlení je problém, který se týká nás všech. Nejvíce ale těch, kteří teprve vstupují na trh práce, rozkoukávají se a nemají dostatek kapitálu a mnohdy ani zkušeností a znalostí, které by jim pomohly nabýt vlastní nemovitost. Být vlastníkem je pro mnoho dnešních mladých lidí vzdálený sen. Radek Pospíšil se to rozhodl vyřešit po svém. Přestože má sotva občanku, už pracuje na výstavbě vlastního bydlení. Než bude plnoletý, bude mít vlastní nemovitost, za jejíž výstavbu jeho rodiče nedají ani půl milionu.
„Tiny House je prostě malý domeček na kolech. Něco jako maringotka, ale je to větší. Teda alespoň, který mám já, je větší a taky je trochu víc komfortnější. Je v něm celá koupelna se sprchou a se vším. Nahoře je ložnice pro dva, takže se tam vejde manželská postel. Velikostí je to ale trošku větší maringotka.“
2. Pavel Hlava – O tom, jak natočil pád Dvojčat
Být ve správný čas na správném místě. Pavel Hlava se stal svědkem jedné z největších a nejsmutnějších tragédií naší doby. Díky tomu, že byl ve správný čas na správném místě ale mohl tuto traumatickou zkušenost ukázat celému světu. Dnes již starší pán z Brna je jedinou osobou na světě, která na kameru zachytila oba útoky na první dvě budovy Světového obchodního centra.
„Nevěděl jsem, co se děje, stál jsem tam jak opařený. Náš šéf neustále volal; asi domů, jelikož měl šest dětí. Kolem nás se poté začali srocovat šokovaní místní, kteří to začali probírat, a až postupem času jsme se začali dozvídat více informací. O Al-Káidě a teroristech jsem nic netušil.“
3. Jana Plesníková – Řekli jí, že je na modeling „moc tlustá“. Dnes dobývá svět
Jana Plesníková o práci modelky poprvé projevila zájem, když ji bylo pouhých patnáct let. Tehdy si ale vyslechla, že je pro tento průmysl „moc tlustá“, což pošramotilo její sebevědomí a dlouhou dobu dělala vše pro to, aby splnila něčí představu ideálu krásy. Před čtyřmi lety do modelingu vstoupila jako plus size modelka, která nyní cestuje po celém světě a dokonce fotila kampaň pro Etam či Dolce & Gabbana.
„Strašně mě to trápilo. V té době byly všechny modelky hubené, což jsem věděla, ale kvůli tomu, co mi řekli, jsem si připadala ještě víc tlustá, než si připadám nyní, a to jsem měla asi o 7 kilogramů méně. Tehdy jsem se opravdu cítila tlustá, ale teď už se tak necítím.“
4. Dana Drábová – O dostavbě Dukovan
Některá témata jsou pro budoucnost naší země a naší generace tak důležitá, že je nelze ignorovat. Dostavba jaderného bloku v Dukovanech je vysoce zpolitizované, byznysové a v mnoha ohledech složité téma. Bude to ale naše generace, která bude potřebovat stále více elektrické energie a měli bychom se zajímat o to, odkud se bere a co nás to může stát. A není nikdo povolanější, než Dana Drábová, kdo by nám vysvětlit, jak se to má s jádrem.
„Ano, obnovitelné zdroje v Německu pokrývají celoročně něco mezi 40-50 % poptávky, ale když se podíváme na denní a sezónní chod, tak to tak ani zdaleka není a Německo musí mít zdroj, kterým poptávku vykryje. Obnovitelné zdroje jsou fajn a já jim fandím, mají své místo, ale naše znalosti a technologické dovednosti zatím neumí plně využít jejich potenciál.“
5. Georgia Hejduková – O tranzici v Česku
Georgia Hejduková byla ještě donedávna šéfkou mládežnické organizace Mladé pirátstvo. Je první otevřeně transgender političkou v Česku a jedním z nejvýraznějších hlasů hovořících na téma životů trans osob v tuzemsku. V rozhovoru nám vyprávěla nejen o své politické práci, ale také o šikaně a potřebných změnách v české legislativě, které by umožnily lidem jako je ona, podstoupit tranzici bez zbytečných ponižujících kroků.
„V českém zdravotnictví musím ocenit především to, že zde máme takové operace hrazené a člověk se k nim dostane. Na druhou stranu často musíte podstoupit ponižující vyšetření, kdy jste nuceni dokázat, že jste opravdu žena, trvá to dlouho, absolvujete psychotesty… Proces je opravdu zdlouhavý a myslím si, že objem minimálně psychologických vyšetření by se mohl zmenšit.“
6. Dominika Weyrová – O tom, jak zapomněla 24 let svého života
Osmadvacetiletá studentka VUT v Brně Dominika Weyrová po studijním pobytu na Tchaj-wanu přišla o 24 let svého života. Po hrozivé nehodě na skútru přišel její kamarád o život a ona zapomněla na celý svůj dosavadní život. Kvůli zjištěnému krvácení do mozku upadla do kómatu který jí vzal veškeré prožitky, emoce, vzpomínky a vlastní identitu. Po probuzení nevěděla, kdo je její matka, nepoznala svou rodinu ani vlastní domov.
„Divoce jsem jim tam pobíhala. Když mi chtěl někdo dělat něco, co se mi nelíbilo, například česání, tak jsem se se všema rvala. Chtěla jsem všechno ochutnávat, osahávat… A i když se můj stav pomalinku zlepšoval, takového člověka si nemohli na oddělení nechat. Proto mě poslali domů. Mamce potom řekli, že kdyby to se mnou nezvládala, tak by mě umístili do ústavu.“
7. Nela Moravcová – O životě po brutálním napadení
Ne všechny naše letošní rozhovory se četly snadno. Příběh Nely Moravcové, kterou v roce 2017 brutálně napadl a znásilnil její soused, byl jedním z těch nejtěžších. Nela se o dva roku pokusila o sebevraždu, přežila, a rozhodla se o svých traumatech mluvit. Jejího svědectví si nesmírně vážíme.
„Ani terapeuti mnohdy neví, co ti na to mají říct. Soucítí s tebou, ale neví, co odpovědět, jak pomoci, jak ulevit, je to prostě těžké i pro ně, neboť se mnohdy jedná o rodiče, kteří doma mají malé děti a představa toho, že by se to dělo někomu blízkému, je hodně bolestivá.“
8. Michal Florian alias Misha – O slávě, kterou mu v dětství přinesl YouTube
„Já miluju Minecraft, je to svět, ve kterým jsem rád“ nebo „I play Pokémon Go everyday, I play Pokémon GO,“ zpíval před lety v hitových písničkách Michal Florian, pro publikum na YouTube známý jako Misha. Dítě, které zpívalo o počítačové hře Minecraft a mobilní hře Pokémon GO bylo všude. V jeden moment neexistoval na internetu nikdo, kdo by malého osmiletého českého kluka neznal. My jsme jej oslovili, abychom se zeptali, co dělá dnes a jak na svou kariéru pohlíží.
„Já moc „reálných“ kámošů nemám. Na internetu potkám víc lidí než v reálném životě, takže je jednodušší najít lidi, kteří jsou v pohodě. Navíc já ani nevím, co bych dělal venku. (smích)“
9. Anička a Eliška – O boji za ochranu životního prostředí
Sestry Anička a Eliška ve svých 13 a 15 letech tvoří na YouTube profilu Sestry v akci. Prostřednictvím edukativních videí poukazují na problémy a řešení související s ochranou životního prostředí. Ačkoliv se jedná o náctileté dívky, již v tomto mladém věku pečují o naši planetu, radí, jak ulevit přírodě a za svou práci se dokonce staly nejmladšími držitelkami Ceny Josefa Vavrouška pro mladé do 33 let v kategorii Ekozásek roku.
„Pro mě je ten základ třídění odpadu. V dnešní době sice už ani zpracování tříděného odpadu není tak dobré, neboť je ho takové množství, že to třídírny nestíhají. Ale když člověk začne třídit, tak si uvědomí, kolik odpadu vyhazuje a díky tomu začne třeba nakupovat v bezobalových obchodech. Snižování osobního odpadu je krůček, který může udělat opravdu každý a planetě to může hodně pomoci.“
10. Manželé Škardovi – O výrobě šperků pro americké celebrity
České šperky měly vždy ve světě jméno. Když se začne mluvit o českém šperkařství, jen málokomu se v hlavě nevybaví bižuterie z Jablonce nad Nisou, jejíž věhlas zasahuje až do 19. století, nebo Daniel Swarovski, zakladatel rakouského podniku Swarovski, který byl také původem Severočech.
Na jejich tradici navazují kromě jiných také manželé Anička a Vlado Šakrdovi, kteří se proslavili výrobou tzv. „halo crowns“. Výrobek frýdlantské dvojky totiž nosila na hlavě Khloé Kardashian, další zakázka putovala do domu jedné z nejznámějších popových zpěvaček na světě – Beyoncé. Jak se člověk dostane k takovým zakázkám, jako je výroba korunek náročná, kolik stojí a mnoho dalšího jsme rozebrali v našem rozhovoru.
„Když jsem si prohlížela adresu, tak jsem tam viděla Khloé Kardashian! Začala jsem hrozně řvát. Vlado dělal vedle v balící dílně a přiběhl za mnou, protože si myslel, že mi spadl pavouk na hlavu. Mám z nich panický strach a hrozně vyvádím, když je vidím. A ona to byla objednávka.“
11. Tomáš K. – O tom, jak byl 10 let obětí stalkingu
Tomáš K. se na maturitním večírku zastal spolužačky, kterou si zbytek třídy dobíral. Od té doby se jeho život otočil o 180° a přilepily se na něj dvě ženy, kterých se nemohl zbavit ani po soudním zákazu přiblížení. Teror trval deset let a na Tomášovi zanechal následky. O životě oběti stalkingu nám vyprávěl v otevřeném rozhovoru.
„Samozřejmě jsem to hlásil, avšak Policie ČR neměla jinou možnost než jednu, případně obě dvě ženy odvézt na den či noc na oddělení, odkud je pak zase pustila. Ono ze zákona policie ani jinou možnost neměla. Pokud obdivovatelky stihly utéct přes příjezdem hlídky, tak jsme pouze všechno sepsali a jelo se zase nanovo. Nicméně i tyto zápisy následně pomohly při posouzení duševního stavu Evy Kupkové.“
12. Ivan Bartoš – O minulosti a volbách do Poslanecké sněmovny
Před volbami jsme oslovili k rozhovoru předsedkyně a předsedy všech kandidujících subjektů. Ivan Bartoš byl svého času horkým kandidátem na premiéra. Jak ale ukázal čas, do Sněmovny se nakonec dostala jen hrstka Pirátů.V rozhovoru jsme si povídali o spojení Pirátů se STAN, ale také o Bartošových starších výrocích, jeho představách o budoucnosti Česka či o jeho členství v Církvi československé husitské.
„Je obtížné vykonávat práci politika, která je psychicky, emočně i časově náročná, když nejste v dobré fyzické kondici. Jako předseda chci navíc jít příkladem i dalším poslancům a poslankyním. Na Facebook, který si již 12 let vedu sám, uveřejňuji věci jak politické, tak ty z osobního života a vidím, že tím kolikrát mohu motivovat i ostatní.“
13. Jiří Procházka – O úspěchu nejlepšího českého bojovníka
Nejlepší český bojovník Jiří „Denisa“ Procházka si prochází zářnou kariérou. V našem rozhovoru na jaře hovořil o své první devastační výhře v UFC a nadcházejícím zápasu o titul šampiona polotěžké váhy. Rodák z Hostěradic nám krom toho prozradil, jak naloží s finančními bonusy a co si myslí o youtuberech v bojových sportech.
„Moje filozofie se skládá ze složení dalších filozofií, takže bych tam spíš shrnul různé úryvky a jen seskupil nějaké vlastní myšlenky. Ale to chce ještě čas. Zapisuju si to sám ve svých poznámkách, ale ještě nenastal čas na to, abych psal vlastní knihu.“
14. Alžběto – O protestu a genderové identitě
V dubnu obletěla republiku zpráva o protestu, který proběhl v Mladé Boleslavi. Mladé aktivistko Alžběto se v odpoledních hodinách posadilo doprostřed rušné silnice u kruhového objezdu a s transparentem v rukou blokovalo dopravu, dokud jej neodnesli policisté. Čelilo nadávkám, klaksonu autobusu, fyzickému útoku jednoho z řidičů a posléze také záplavě nenávistných zpráv na internetu.
Alžběto se identifikuje jako nebinární osoba. Proto byl rozhovor zajímavý na dvou rovinách. Hovořili jsme nejen o protestu a klimatické krizi, ale také o životě člověka, který rozhodl neskrývat svoji genderovou identitu.
„Já jsem vyrůstalo v Harrachově. Přímo za domem jsme měli les. Díky tomu jsem si vybudovalo vztah k přírodě. S mamkou jsme každý den chodili na procházky. Potom v mých patnácti letech mi má spolužačka, která byla veganka, asi v pěti minutách představila argumenty, proč být veganem a já jsem se ještě ten den rozhodlo, že přestanu jíst maso. A pak se ke mně začaly dostávat informace o tom, co všechno lidstvo způsobuje přírodě a začalo mě to dost bolet. Bylo jsem z toho zoufalé.“
15. Simona Hoskovcová – O duševním zdraví
Simona Hoskovcová stála u zrodu projektu Opatruj.se, který funguje pod Národním ústavem duševního zdraví. Zároveň přednášela například na FF Univerzity Karlovy, kde se s mladou generací a jejími problémy setkávala. V dnešní době je snadné ztratit se ve své hlavě a odlišit splín od závažnějších problémů může být nadlidský úkol. Se Simonou jsme si povídali o duševním zdraví mladých lidí, o tom, co může člověk každý den udělat, aby se dostal do lepší mentální pohody a o mnohém dalším.
„Lidé přicházejí na terapii, až když je velký problém. Menšina lidí je k sobě tak pozorná, že si problému všimne v zárodku. Nevšimnou si potíží, ani když jim kolega řekne: „S tebou nic není, jsi pořád protivný.“ Tohle se ale vyplatí pozorovat – ne že by bylo potřeba řídit se okolím – ale když mi třetí člověk řekne, že jsem podrážděná, stojí za to se nad tím zamyslet.“