Kategorie
Zpravodajské kategorie
Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. června 2022 v 17:17
Čas čtení 0:53
Barbora Volfová

Zvýšení mírné fyzické aktivity může snížit riziko mrtvice až o 40 procent, vyplývá z výzkumu

Zvýšení mírné fyzické aktivity může snížit riziko mrtvice až o 40 procent, vyplývá z výzkumu
Zdroj: Pexels/Marcus Aurelius/volně k užití
ZDRAVÍ ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Sedavý způsob života s sebou nese riziko onemocnění a invalidity.

Pokud by starší lidé zvýšili množství mírné fyzické aktivity z méně než tří minut denně na čtrnáct minut, může se snížit riziko mrtvice o více než 40 procent. Tvrdí to američtí výzkumníci. Sedavý způsob života je spojen se zvýšeným rizikem onemocnění, jako jsou srdeční choroby či obezita. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila fyzickou nečinnost za hlavní příčinu nemocí a invalidity. Informuje o tom The Guardian.

Doporučeno
Energy drinky mohou být i život ohrožující. Nutriční odborníci vysvětlují, proč je jejich časté pití nebezpečné Energy drinky mohou být i život ohrožující. Nutriční odborníci vysvětlují, proč je jejich časté pití nebezpečné 18. března 2022 v 13:00

Američtí vědci ve studii publikované v časopise Jama Network Open popsali analýzu dat shromážděných prostřednictvím měřičů aktivity, které nosilo až sedm dní 7 607 účastníků ve věku 63 let v období od roku 2009 do roku 2013. Účastníci byli monitorováni přibližně 7,4 roku, přičemž 286 z nich mělo mozkovou příhodu.

aktivní senior cvičení
Zdroj: Pexels/Kampus production/volně k užití

Třetině respondentů, které se podařilo alespoň 14 minut denně středně těžkého až intenzivního cvičení, se snížilo riziko mrtvice až o 43 % oproti účastníkům, kteří cvičili méně než 2,7 minuty denně.

Ze studie dále vyplývá, že čtyři až pět hodin denně mírné fyzické aktivity by také mohlo snížit riziko mrtvice. Nejméně aktivní účastníci, kteří strávili více než 13 ze 16 zaznamenaných hodin denně sedavým zaměstnáním, měli o 44 % vyšší riziko mrtvice než ti, kteří v tomto stavu strávili méně než 11,8 hodiny.

Doporučeno
Rostlinná strava může předejít nádorům, veganům se ale častěji lámou kosti, tvrdí vědkyně Eliška Selinger Rostlinná strava může předejít nádorům, veganům se ale častěji lámou kosti, tvrdí vědkyně Eliška Selinger 31. května 2022 v 7:00

„Tyto výsledky podporují nedávné klinické pokyny pro veřejné zdraví, které apelují na lidi, aby se více pohybovali a méně seděli k udržení kardiovaskulární vitality,“ uvedli vědci.

Domů
Sdílet
Diskuse