Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
Tento článek je sponzorovaný obsah společnosti Reado.
25. června 2022 v 12:00
Čas čtení 4:09
Sponzorovaný obsah

Bydlení v továrně nebo na střeše budovy: Lákaly by tě tyto netypické byty?

Bydlení v továrně nebo na střeše budovy: Lákaly by tě tyto netypické byty?
Zdroj: Unsplash/Keren Fedida
KULTURA BYDLENÍ KOUPĚ BYTU NETRADIČNÍ BYDLENÍ
Uložit Uložené

Netradiční řešení bytů jsou stále oblíbenější. Jak vypadá loft, mezonet nebo penthouse?

Hledáš nové bydlení, ale rád bys něco zajímavějšího a prostornějšího, než je klasická „dvajednička“ v centru města? Tato netradiční řešení bytů ti přinesou nejen více prostoru, ale také radost ze stylového interiéru. Pokud už tě klasické panelákové byty nebaví, zkus se podívat po loftu, mezonetu nebo útulném podkrovním bydlení.

Společně s expertem na prodej a koupi bytů Reado ti pomůžeme vyznat se v jednotlivých pojmech a poradíme, na co si dát u netypických bytů pozor. Sehnat stylové bydlení nemusí být žádná věda, když budeš hledat byty, které odpovídají tvým představám. S Reado si vyhledáš pouze relevantní nabídky a o nemovitosti víš v podstatě všechno ještě před prohlídkou. Nemusíš se tak bát ani netradičních způsobů bydlení, jako jsou tyto.

více o reado
loft, byt bydlení
Zdroj: Unsplash/Huy Nguyen

Loft

Lofty představují velmi zajímavou formu bydlení pro všechny, kteří hledají něco netradičního, ale zároveň funkčního. Nachází se v prostorách starých industriálních budov, továren, nádražních hal, obchodních domů nebo třeba vodárenských věží, které původně nebyly určeny k bydlení. Zpravidla jsou to byty v horním patře budovy přímo pod střechou, přičemž v dolních patrech fungují obchody nebo jiné služby. Díky atraktivnímu řešení a interiérovému designu jsou často využívány jako umělecké prostory, například galerie.

Obvykle jsou lofty koncipovány jako vzdušný prostor bez oddělení jednotlivých místností příčkami. Vysoké stropy typické pro průmyslové budovy nabízí příležitost k zajímavým architektonickým řešením. Lofty jsou často navrženy jako jedna velká místnost, kde se nachází společné prostory, s ložnicí ve vloženém patře.

Design je obvykle velmi jednoduchý až strohý a v interiéru se využívají industriální elementy. Typicky se v loftech nechávají neopracované (často cihlové) zdi, ocelové konstrukční prvky, odhalená potrubí nebo viditelné trámy. Většina loftů má velká okna a masivní betonové stropy. Nevýhodou bydlení v loftu může být energetická náročnost starých budov, kde se tyto byty nachází. V současnosti už se však lofty vystavují uměle také v novostavbách, takže se dá sehnat i energeticky méně náročná varianta tohoto oblíbeného bydlení.

loft, bydlení, byt
Zdroj: Unsplash/D Santiagø

Mezonet

Pokud hledáš kompromis mezi bytem a domem, mezonet pro tebe bude to pravé. Jedná se totiž o dvoupatrový byt, podle definice vícepodlažní bytovou jednotku v bytovém domě. V podstatě tak získáš v bytě stejný prostor, jako bys bydlel v rodinném domě. Od velikosti bytů se samozřejmě odvíjí jejich cena, musíš tedy počítat s tím, že mezonety jsou dražší než klasické byty

Řešení mezonetů je podobné jako u loftů (rozdílem jsou chybějící industriální prvky). Díky prosklení jsou to obvykle světlá a vzdušná místa, většina mezonetů také disponuje terasou s krásným výhledem. V prvním patře se nachází společné prostory, jako je obývák, kuchyně, případně pracovní koutek a v podlaží ložnice, koupelna a další soukromé místnosti. Mezonety jsou vhodné především pro ty, koho nudí klasické bydlení. Je však třeba si uvědomit, že stylový byt má i několik úskalí, mezi nimi třeba nedostatek soukromí v otevřeném prostoru, nutnost schodiště nebo problémy s vytápěním a ochlazováním jednotlivých pater, kdy společenské prostory bývají chladnější, a soukromé prostory v patře naopak přetopené.

byt, mezonet, bydlení
Zdroj: Unsplash/Sam Moghadam Khamseh

Penthouse

Pro milovníky luxusu je jasnou volbou penthouse. Tento způsob bydlení patří mezi oblíbené typy nemovitostí u celebrit. Znamená to v podstatě „dům na střeše“, což poměrně dost napovídá. Penthouse je bytová jednotka vystavěná na vrcholku bytového domu. Jedná se o jediný byt v horním patře, nezastavěná plocha se využívá jako prostor pro střešní zahrádky, zimní zahrady a rozsáhlé terasy. Navrhují je přední architekti, kteří se snaží o funkčnost i drahé provedení.

Penthouse je symbolem přepychu, proto jsou v tomto duchu zařízené i interiéry, v nichž najdeš prvky jako kožené sedačky, křišťálové lustry a desky z mramoru. Typické je prosklení, které zajištuje dostatek světla, vysoké stropy, dechberoucí výhledy a velká rozloha bytu. Všechny tyto detaily se ale samozřejmě podepisují na ceně, koupit si penthouse v centru Prahy stojí v řádech desítek milionů korun.

penthouse, bydlení, byt
Zdroj: Unsplash/alice kang

Podkrovní byt

Baví tě útulné prostory plné zákoutí, kde je ideální místo na čtenářský hygge koutek? Pak by se ti mohlo líbit v podkrovním bytě. Podkroví je definováno jako poslední nadzemní podlaží, často se mu také říká půda a v některých domech slouží jako prostor pro odložení nepotřebných nebo sezónních věcí. Čím dál častěji jsou ale podkroví využívána i jako bytové prostory, především pro svou specifickou atmosféru. Velmi oblíbeným prvkem v podkrovních bytech jsou přiznané trámy, které dotváří charakter interiéru.

I bydlení v takovém bytě má však několik nevýhod. Mezi ty největší patří nutnost klimatizace, protože v létě je v podkroví téměř nedýchatelno, a zešikmené zdi, které dokážou způsobit nepříjemné problémy při rozmístění nábytku. Jejich obyvatelé tak někdy musí volit na míru zhotovené skříně a poličky od truhláře, které jsou dražší než nábytek dostupný ve velkoobchodech.

podkroví, bydlení, byt
Zdroj: Unsplash/Stephen Munley

Kde hledat vysněný byt?

Výše uvedené způsoby bydlení zní lákavě, ale možná si říkáš, kde takový byt najít? Lofty a podobné netradiční byty se dají objevit v běžné realitní inzerci. Někdy jsou k nalezení v souvislosti se spojením „atypické byty“. Ale pozor, pod tímto pojmem se může skrývat leccos – útulné podkroví, ale i byt v suterénu se záchodem na společné chodbě. Proto vždy hledej u ověřených společností a makléřů, ať zbytečně neztrácíš čas nerelevantními nabídkami.

Na www.reado.cz najdeš prověřené nabídky a byty na koupi i pronájem z celé České republiky. Vyhledávat je můžeš podle parametrů, které jsou pro tebe důležité – např. lokalita, kde se nachází, občanské vybavení lokality nebo podle kvality ovzduší v místě. U každé nabídky najdeš kromě podrobného popisu nemovitosti mapku, která zobrazuje zeleň v okolí, parkoviště a zastávky MHD, zdravotnické služby, sportovní centra i restaurace. Zároveň vidíš, kolik minut pěšky od sebe všechna tato zařízení jsou.

Reado udává také tzv. Index kvality bydlení, který v hodnotách od 0 do 10 ukazuje, jak dobře se bydlí v lokalitě v porovnání s jinými místy. Zahrnuje životní prostředí, dopravní dostupnost, bezpečnost, vyžití pro volný čas i vzdálenost různých služeb v okolí. U konkrétní nabídky můžeš v případě zájmu prostřednictvím jednoho kliknutí kontaktovat makléře a naplánovat si termín prohlídky. Kromě koupě a pronájmu bytů se Reado zabývá také prodejem nemovitostí. Pokud máš na prodej starou nemovitost, můžeš ji dokonce prostřednictvím služby Reado Switch vyměnit za nový byt.

reado
Zdroj: Reado

Pokud by sis přece jen s něčím nevěděl rady, experti z Reado ti budou k dispozici a poradí, jak volit mezi různými variantami na základě tvých preferencí i finančních možností. Jestli zrovna nemáš peníze na penthouse, třeba najdeš jiný luxusní byt v centru města nebo stylový loft, který si zařídíš za pár korun. 

najít bydlení s reado
Domů
Sdílet
Diskuse