Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 6. 12. 2022 svátek má Mikuláš, Nikolas

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Máme pro tebe nový zpravodajský portál!prohlédnout
Historie - Zahraniční

Siamská dvojčata Daisy a Violet Hilton: Dívky byly zneužívány a týrány. V pozdějších letech se provdaly, ale zemřely v zapomnění

Daisy a Violet Hilton se narodily srostlé v kyčlích a hýždích. Vlastní matka je považovala za „zrůdy“ a prodala je ženě, která dívky týrala a pouze na nich vydělávala. Ke sklonku života se ze siamských dvojčat staly celebrity. Zemřely ale v zapomnění.

Tereza Šnajdrová
28. 9. 2022 6:00 Čas čtení: 4:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Siamská dvojčata Daisy a Violet Hilton: Dívky byly zneužívány a týrány. V pozdějších letech se provdaly, ale zemřely v zapomnění
Zdroj: Wikimedia Commons/Progress StudioNew York/volně k použití
Historie - Zahraniční
0
Tereza Šnajdrová
28. 9. 2022 6:00
Čas čtení: 4:49

Siamská dvojčata Daisy a Violet Hilton: Dívky byly zneužívány a týrány. V pozdějších letech se provdaly, ale zemřely v zapomnění

Daisy a Violet Hilton se narodily srostlé v kyčlích a hýždích. Vlastní matka je považovala za „zrůdy“ a prodala je ženě, která dívky týrala a pouze na nich vydělávala. Ke sklonku života se ze siamských dvojčat staly celebrity. Zemřely ale v zapomnění.

Tereza Šnajdrová
28. září 2022, 6:00
Čas čtení: 4:49
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Siamská dvojčata Daisy a Violet Hilton: Dívky byly zneužívány a týrány. V pozdějších letech se provdaly, ale zemřely v zapomnění
Zdroj: Wikimedia Commons/Progress StudioNew York/volně k použití
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

V rámci naší série o zajímavých osudech z historie ti přinášíme další příběh. Tentokrát o životě jedněch z nejslavnějších siamských dvojčat, Daisy a Violet Hilton. Dívky se narodily počátkem 20. století ve Velké Británii, srostlé v kyčlích a hýždích. Lékaři jim nedávali šanci na dlouhé přežití, ale Daisy s Violet byly silné a navzdory předpokladům žily dlouhým životem. Byl však plný utrpení i fyzického a psychického zneužívání.

Jejich matka je považovala za „monstra“

Siamská dvojčata Daisy a Violet Hilton se narodila v únoru roku 1908 v britském Brightonu. Byla k sobě srostlá v kyčlích a hýždích a v den jejich narození lékaři prohlásili, že do měsíce zemřou. Medici tenkrát rodině nedoporučovali ani rozdělení dívek, a to i přesto, že měly své vlastní orgány a sdílely pouze krevní oběh. Dnes by takový chirurgický zákrok nebyl složitý, tehdy by se ale jednalo o komplikovanou operaci.
 
Kate Skinner, matka siamských dvojčat, nebyla v době jejich narození vdaná. Děti s vrozenými vadami byly navíc v té době považovány za „monstra“. Skinner měla za to, že jsou dívky trestem za její hříchy, krátce po narození je proto prodala Mary Hilton, která byla v té době její zaměstnavatelkou.
 
Dívky o Mary Hilton často mluvily jako o „tetě“, a ačkoli se zpočátku zdálo, že se o děti bude starat, nestalo se tak. Mary pochopila, že na tělesných predispozicích Daisy a Violet může vydělat peníze a začala je zneužívat jako objekty k vystavování. 

Lidé jim vyhrnovali dětské oblečení, aby si ověřili, že jsou sestry opravdu srostlé

Mary Hilton začala dívky vystavovat nad hospodou Queen's Arms v Brightonu, kde s nimi také bydlela. Prohlédnout si sestry bylo možné už za dva halíře, a protože v té době svět neznal žádná jiná siamská dvojčata, která by přežila porod, Daisy a Violet chtěl vidět každý. Někteří dívkám dokonce vyhrnovali trička či sukénky, aby se přesvědčili, že jsou k sobě sestry opravdu srostlé.
 

„Naše nejstarší a jediné vzpomínky jsou na pronikavý pach hnědého piva, doutníků a dýmek a na pohyby rukou návštěvníků, kteří nám věčně zvedali dětské oblečení, aby zjistili, jak jsme k sobě přirostlé,“ napsaly Daisy a Violet ve vzpomínkové knize.
 
Mary brzy pochopila, že na dívkách jde vydělat ještě více peněz. Děti tak nutila i ke zpěvu a tanci.

Daisy a Violet čelily psychickému i fyzickému týrání

Teta Mary Hilton byla údajně sexuálně velmi aktivní a během doby, kterou s ní dívky strávily, vystřídala hned několik partnerů. Tito muži – ale také sama Mary – sestry často fyzicky i psychicky zneužívali. Pokud dívky neplnily příkazy, dostaly trest.
 
„Když jsme neplnily příkazy, znelíbily jsme se jí, tak nás koncem pásku, na kterém byla přezka, šlehala po zádech a po ramenou,“ uvedly sestry ve svých pamětech.

 

Zdroj: Wikimedia Commons/Progress StudioNew York/volně k užití

Ve čtyřech letech byly odvezeny do Spojených států

Mary Hilton chtěla na dívkách vydělat stále více. K tomu už jí ale malé město nestačilo. S Daisy a Violet proto odjela do Německa a Austrálie, avšak její cíle byly vyšší. Zaměřila se proto na Spojené státy, kam s dívkami odcestovala v době, kdy jim byly pouhé čtyři roky.
 
Odjely do San Francisca, kde jim však původně úřady vstup do země nepovolily, dvojčata totiž považovaly za „zdravotně nezpůsobilá“ k pobytu ve Státech. Mary ale zalarmovala média, která začala o kauze psát. Když se příběh dostal do veřejného prostoru, úřady otočily a dívkám vstup do země povolily.
 
Nedlouho poté ale Mary Hilton zemřela. Oficiální opatrovnicí děvčat se pak stala Maryina dcera Edith, která se o ně spolu se svým manželem Myerem Myersem starala. Opatrovníky už sestry nevnímaly jako „tetu“ a „strýce“, ale jako svoje „majitele“. Manželé je nepouštěli z očí, dokonce všichni spali v jednom pokoji. Edith se totiž obávala, že by dívky mohl někdo unést.

Z vydělaných tisíců nedostaly ani cent

Pobyt u Edith Myers byl pro Daisy a Violet jako život ve vězeňské cele. Sestry musely několik hodin denně trénovat číslo, se kterým vystupovaly, hrály na housle a saxofon. Edith je trestala, když neuposlechly příkaz nebo nedávaly pozor. Vyhrožovala jim zavřením do ústavu, kdyby se pokusily utéct. 

 
Když z dívek vyrostly teenagerky, byla po nich poptávka a začaly vydělávat více peněz. Pracovaly po boku Boba Hopea nebo Charlieho Chaplina a občas si vydělaly i 5 000 dolarů (téměř 130 tisíc korun) za týden, na tehdejší dobu velkou sumu. Daisy a Violet z ní však nedostaly ani cent. Myersovi si všechny peníze nechávali. 
 
Život dvojčat se změnil ve chvíli, kdy se seznámila s celosvětovou hvězdou Harrym Houdinim. Známý iluzionista chtěl sestrám pomoci. Radil jim, že s jejich slávou si mohou dělat, co chtějí. Dívky Houdiniho nakonec uposlechly a najaly si advokáta Marina Arnolda, který jim pomohl vysvobodit se z opatrovnictví Myersových. V roce 1931 Daisy a Violet získaly svobodu, a navíc dostaly 100 000 dolarů (tedy 2,5 milionu korun). Pro dívky se konečně otevřel svět.

  

Zdroj: Wikimedia Commons/Progress StudioNew York/volně k použití

„Prostě se otočím a čtu si knížku,“ popsala siamská dvojčata sexuální život

Kromě toho, že se dívky konečně osamostatnily, začaly také toužit po romantických vztazích. To však také znamenalo, že pokud chtěla jedna ze sester navázat intimní poměr, druhá jí u toho musela asistovat. Violet to bylo velmi nepříjemné a v pamětech napsala, že se jednoduše „otočila, četla si knihu a jedla jablko“.
 
Po několika románcích pak Daisy a Violet potkaly své osudové muže. Toužily po svatbě, ale ve většině amerických státech jim byl sňatek odepřen, protože to v jejich případě společnost považovala za „nemorální a neslušné“. Nakonec se ale ženy přece jenom vdaly, jejich manželství ale nebyla úspěšná a dlouho netrvala.
 
„Byly jsme osamělé, bohaté dívky, které ve skutečnosti žily v otroctví. Nejsem stroj, jsem žena. Měla bych mít právo žít jako žena,“ napsala Daisy v autobiografii The Lives and Loves of the Hilton Sisters.
 
Během manželství Daisy otěhotněla, a ačkoli se ji její agent snažil přesvědčit, aby šla na interrupci, aby neohrozila svůj život, Daisy to odmítla. Podle lékaře v ohrožení života nebyla a dítě mohla donosit. Krátce po porodu se však Daisy svého syna vzdala a o dítěti už nikdy nepromluvila.

Stáří v chudobě a zapomnění

I po rozvodu žily obě ženy v záři reflektorů. Objevily se ve filmu Freaks (Zrůdy) od režiséra Toda Browninga, v roce 1951 natočily film o svém životě s názvem Chained for Life. 
 
Když dvojčata zestárla, nebyl o ně zájem a začala se potýkat s finančními problémy. Po pár letech si proto otevřela stánek s hot dogy. Příliš se jim ale nedařilo, a od roku 1961 navíc neměla žádné angažmá. Ženy nakonec skončily v obchodě s potravinami, kde pracovaly jako pokladní. Majitel obchodu se k nim zachoval hezky, a sestrám dokonce vytvořil speciální pult, za kterým mohly sedět obě spolu.
 
Jednoho lednového dne roku 1969 nepřišly do práce. Byly nalezeny mrtvé ve svém domě v Charlotte, v Severní Karolíně. Navzdory predikcím se Daisy a Violet dožily šedesáti let.
 
Podle lékařské zprávy nejprve zemřela Daisy a jen pár dní poté i Violet. Ta však byla podle lékařů natolik oslabená, že si nemohla zavolat pomoc a několik dní vedle zesnulé sestry jen ležela. Obě ženy zemřely na chřipku a byly pohřbeny na hřbitově Forest Lawn West v Charlotte.

 

Pokud jsi fanouškem nebo fanynkou zajímavých příběhů z minulosti, mohly by tě také zajímat články:
Hony na čarodějnice byly válkou proti ženám, která trvá dodnes.
> Putující děloha dychtící po spermiích měla dohnat ženy k šílenství. Aneb čím vším si lékaři vysvětlovali hysterii.
> Další články z naší sekce historie.
Upozornit na chybu. Pokud spatruješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu historie
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.