Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. února 2023 v 13:00
Čas čtení 2:30
Adéla Švehlíková

Břicho ven. Rihanna jako ikona těhotenské módy bourá tradiční představy

Břicho ven. Rihanna jako ikona těhotenské módy bourá tradiční představy
Zdroj: TASR/AP
MÓDA HUDBA MÓDA RIHANNA
Uložit Uložené

Zpěvačka stylově oznámila své druhé těhotenství na Super Bowlu. Když čekala svého prvního potomka, ikonicky ničila tradiční představy o tom, jak by se měla oblékat. Těšíme se, s čím přijde v následujících měsících.

Americká zpěvačka Rihanna po devíti měsících od narození syna oznámila své druhé těhotenství. A to velmi stylově –⁠ v rámci svého vystoupení na Super Bowlu. Již v průběhu očekávání prvního potomka bourala hranice tradičního nahlížení na těhotenskou módu a své odhalené bříško vyzdvihovala „vyzývavými“ kousky. Pojďme si připomenout, v čem byl Rihannin styl zásadní a jak ovlivnil pohled na odívání se v čase devítiměsíčního očekávání.

rihanna
Zdroj: Getty Images/Kevin Mazur


Oděv a identita jsou pojmy úzce spjaté. Volíme oblečení tak, abychom jím něco určili, sdělili, oslavili či skryli. A právě zakrývání je něco, co ženské tělo v období těhotenství provázelo již od 16. století, tehdy v puritánské kultuře. Vinu na tomto konzervativním pojetí mají i viktoriáni 19. století, jejichž morální hodnoty vymezovaly ženy na domácnost, podřízenost, zbožnost a čistotu. 

Těhotenství jako hřích

Dříve byl sex u žen chápán jako něco, co měly „vydržet“ do doby, než se stanou matkami. Těhotenství mezi puritány představovalo nepříjemnou připomínku „hříchu“, který byl nutný k početí. Těhotenství vnímali jako něco nepatřičného. O období se ani přímo nezmiňovaly lékařské knihy, což mělo za následek mimo jiné častou kojeneckou úmrtnost. 

Doporučeno
Móda z metra: Co nosí mladí lidé z Prahy během horkých letních dnů? Móda z metra: Co nosí mladí lidé z Prahy během horkých letních dnů? 21. července 2024 v 8:00

Ve viktoriánské éře se „pro změnu“ ženy potýkaly s riziky, které se vztahovaly k veřejnému odhalení těhotenství. To se ve společnosti chápalo jako ztráta svobody nad svým tělem, nastávající matky mohly přijít i o práci. Proto bylo pro tyto ženy téměř běžným úkonem své břicho maskovat a zachovat si svou nezávislost. Tento přístup však bohužel i nadále přetrval a ovlivnil pohled na těhotenství i v následujících desetiletích až staletích.

Neslušnost, či pokrokovost?

I proto je Rihanniho současné pojetí a odmítnutí tradiční mateřské módy považováno za velmi radikální krok. Volba crop topů a džínů s nízkým pasem sice pobouřila kritiky, kteří její volbu oblečení označili za neslušnou, na druhou stranu uznávají, že tímto způsobem rozbíjí misogynní a absurdní viktoriánskou představu o ženském vzhledu, které se společnost drží. 


Mnoho žen stále vnímá těhotenství jako fázi, kdy musejí zahodit styl ve prospěch pohodlí. Těhotenské oblečení postrádá kreativitu a svým designem vymezuje ženské pohlaví jen na roli budoucí matky. I přesto jej však valná většina žen nakupuje, jako by vnímala svou tělesnou změnu jako něco nekorektního, až pobuřujícího. Rozbití představ, jak to udělala například americká zpěvačka, zatím spíš otevírá téma. Je ale otázkou času, kdy tato perspektiva pronikne i mezi běžnou veřejnost. 

Rihanna
Zdroj: Instagram/Rihanna

Odvázat se není tabu 

Rihanna víceméně odstartovala feministické hnutí. To vyzdvihuje ideu, že se všichni můžeme oblékat, jak uznáme za vhodné, a to bez ohledu na náš (aktuální) tvar těla. Být sexy matkou už nemusí být tabu a nový přístup na nahlížení mateřského oblečení je osvěžující. 

Doporučeno
IT'S LIT! Travis Scott přivezl do Prahy moshpit, plameny a skvělou energii (Reportáž) IT'S LIT! Travis Scott přivezl do Prahy moshpit, plameny a skvělou energii (Reportáž) 19. července 2024 v 14:00

A zpěvačka to dokáže společnosti naservírovat se stylem sobě vlastním. Nezapomenutelný je například její velkolepý vstup na milánský týden módy. Objevila se tam v krajkově-latexovém crop topu s low waist saténovými kalhotami a fialovým kožichem. Po jejím boku stál její partner ASAP Rocky, který však hrál v hledáčku fotografů až sekundární roli. 

Rihanna
Zdroj: Vittorio Zunino Celotto/Getty Images for Gucci


Na přehlídce značky Off-White v Paříži zase zvolila infantilní růžové kožené minišaty, které doplnila jehlovými podpatky. A její chůze pro mnohé nečekaně nepůsobila vůbec těžkopádně. Zpěvačka i v požehnaném stavu oplývala elegancí, bříško prezentovala skoro jako doplněk. 

Rihanna
Zdroj: Vianney Le Caer/Invision/AP


Za pomyslný vrchol jejího těhotenského stylu jsou považovány malé černé šaty, které vynesla na přehlídku Diora. Nejedná se tak docela o plnohodnotné šaty, šlo o podšívku z krajkových koktejlových šatů, jež byla průhledná. Dle zpěvaččiných slov byl tento look nejblíže její představě o těhotenském oblečení, které podtrhuje ženskou sílu a nebojácnost. 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Dior Official (@dior)

Jak řekla loni pro Vogue: „Moje tělo právě teď dělá neuvěřitelné věci a nebudu se za to stydět. Tentokrát by to mělo být slavnostní, protože proč bys měla skrývat své těhotenství?“ A tak i učinila. Díky tomu je Rihanna považována za novodobý symbol těhotné ženy. Můžeme se tedy jenom těšit, s jakými looky přijde v následujících měsících. 

Rihanna
Zdroj: Youtube/Vogue
Domů
Sdílet
Diskuse