Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Obával se o svůj život, ale přemýšlel i nad budoucností. Nechtěl přijít o šanci na rodinu, proto se obrátil na centrum asistované reprodukce.
Andreji Moresovi bylo 28 let, když mu zjistili rakovinu varlat. Přišlo to náhle a najednou stál před otázkou, co bude dělat, až mu onemocnění nebo léčba vezmou šanci na vlastní děti. „Je to druhá nejdůležitější otázka, kterou jsem řešil. První byla, jestli budu žít, ale hned druhá byla, jestli budu moci mít děti.“ Rozhodl se dát své spermie zamrazit a tím si zvýšit šanci na rodinu v budoucnosti.
O své zkušenosti natočil také video a v rozhovoru pro Refresher zdůrazňuje, že o prevenci, ale ani o možnosti zamrazení spermií se nemluví dost často. Muži tak při těžkých onemocněních někdy ani nevědí, že taková možnost existuje.
Osvětě, ale také informacím o prevenci a nejnovějších vědecky potvrzených poznatcích o lidském zdraví se věnujeme dlouhodobě. Podobný obsah můžeme tvořit jen s podporou našich čtenářů, přidej se do klubu Refresher+ i ty.
Nemoc mladých mužů, která může ovlivnit i šanci na děti
Rakovina varlat je nejčastější rakovinou, která postihuje muže. A to zejména mladé muže ve věku 15 až 35 let. Obvykle se projeví bezbolestnou bulkou, ale u Andreje tomu tak nebylo.
Podezření, že s varlaty něco není v pořádku, měl mladý muž ze Žiliny pár měsíců. Nakonec si jednoho dne uvědomil, že je celé varle tvrdé jako kámen, a šel k urologovi.
Věci nabraly rychlý spád, v listopadu 2022 mu diagnostikovali rakovinu v druhém stadiu. Absolvoval chirurgické odstranění napadeného varlete a tři cykly chemoterapie. O případné budoucí rodině si začal zjišťovat věci sám od sebe. Chtěl vědět, jestli po pravděpodobné léčbě, která ho čeká, bude moci mít vlastní děti.
„Bylo to ještě před operací, když jsem si vygooglil možnost zamrazení spermií. Nikdo mi o tom předtím neřekl, byla to moje iniciativa.“ Našel si kliniku GYN-FIV, kterou má prakticky za rohem od práce, a tam si šel zjistit další informace.
Otevřeně o odběru spermií
Celé se to seběhlo velmi rychle a termín pro odběry dostal prakticky ze dne na den. Absolvoval je dva, poprvé šel ještě před operací, tedy předtím, než vůbec potvrdili, že jde o nádor. I když mu po operaci zbylo jedno zdravé varle, Andrej si chtěl ještě trochu zvýšit šanci na vlastní děti.
Proto šel k odběru i podruhé, krátce před zahájením chemoterapie a už na doporučení onkologa. Chemoterapie totiž může mít negativní efekt na kvalitu a životnost spermií a jako vedlejší účinek se může dostavit neplodnost.
Andrej říká, že má z kliniky pozitivní zkušenost. Po vyplnění papírů a základním poučení jej rovnou odvedli do místnosti, kde dochází k odběru. Poprvé ani nevěděl, že bude ejakulát předávat ještě týž den, a měl jen štěstí, že splnil všechny podmínky (například nemůžeš mít pár dní před odběrem sex).
Na zkušenost vzpomíná se smíchem: „Byl tam gauč jako v pornu, nechali mě tam tak dlouho, jak bylo třeba. Je tam televize, kde si můžeš něco pustit, ale já jsem jen vytáhl mobil.“
Z kliniky GYN-FIV nám potvrdili, že v případě potřeby mohou jít do místnosti muži i se svojí partnerkou či manželkou. Podmínkou však je, že nemohou používat žádné lubrikanty či jiné produkty, které by ovlivnily výsledek vyšetření. Ti, kteří se nedokážou v cizí místnosti uvolnit a bydlí blízko, mohou vzorek donést z domu. Kelímek se prodává v lékárně nebo jej poskytují na klinice, podmínkou je vzorek doručit do hodiny a po celou dobu jej udržovat v teple.
Andrej říká, že ač byl nervózní, situaci ulehčil fakt, že to celé probíhá velice důstojně a diskrétně. Místnost na předávání vzorku ejakulátu je stranou a běžně kolem ní nechodí lidé. „Vzorek jsem měl nechat v jedné skříňce v místnosti. Pak jsem se jen šel ohlásit na recepci, že mám hotovo.“ Jako onkologický pacient měl odběr, zamrazení a úschovu první rok zdarma. Obvykle stojí odběr a zmrazení šest až sedm tisíc korun. Každý další rok bude muset tak jako jiní klienti zaplatit poplatek 150 eur (zhruba 3 500 Kč) za uchovávání vzorků.
Rozmrazení nepřežijí všechny
Vzorky spermií se uchovávají v tekutém dusíku při teplotě –196 °C a skladovat se mohou i desetiletí. Jeden vzorek ejakulátu se mrazí do více brček, aby bylo možno tento vzorek opakovaně použít. Část spermií sice zmrazení a opětovné rozmrazení nepřežije, ale funkce spermií je zachována a mezi výkonností „čerstvé“ a rozmrazené spermie není podle embryologa z centra GYN-FIV Patrika Šranka rozdíl.
Po rozmrazení se použijí při umělém oplodnění, které při některých zdravotních důvodech hradí pojišťovny. Pojišťovny přispívají i na komplexní spermiogram či mrazení spermií právě v případech, jako je ten Andrejův.
Andrejovi už biologické hodiny tikají, ale před onemocněním si založit rodinu nestihl. „Toužím po dětech a závidím kamarádům, kteří je už mají. Ale donedávna jsem u sebe neměl tu pravou. Teď si myslím, že ji už mám, ale ještě jsme spolu krátce.“ Kromě toho by se alespoň rok po chemoterapii o děti ani neměl pokoušet, protože hrozí, že se u nich vyvine nějaké postižení. A přestože má část svého genetického materiálu odloženou „u ledu“, nejprve to chce zkusit bez lékařské pomoci.
Kromě zmrazení spermií existuje i možnost zmrazení ženských vajíček. Zkušenosti žen, které absolvovaly proces odběru vajíček, si přečteš v tomto článku.
Kdo si může dát zamrazit sperma?
Mužům před vasektomií, chemoterapií či léčbou silnými nebo hormonálními léky odborníci doporučují konzultaci a zmrazení spermií pro budoucnost. Důvodem k zamrazení však mohou být i kritické výsledky spermiogramu nebo různé poruchy plodnosti. O vyšetření a konzultaci můžeš požádat kliniky asistované reprodukce.
Přestože plodnost u mužů není striktně omezena věkem, studie dokazují u stárnoucích mužů nejen pokles jejich plodnosti, ale také zvýšená rizika spojená s reprodukcí. Kromě toho počet spermií u mužů klesá a snižuje se i jejich kvalita v důsledku atakování organismu civilizačními faktory, řekl embryolog Šranko.
Poslední výzkumy také ukazují, že průměrný počet spermií na celém světě klesl za posledních 50 let o více než 50 %. Mezinárodní tým, který pracoval na výzkumu, tvrdí, že průměr spermií nyní klesl k hranici, která může ztížit početí. To znamená, že počít dítě bez lékařské pomoci bude problémem. Pokud máš podezření, že něco není v pořádku, vyhledej lékařskou pomoc.
Počet mužů, kteří si dali zamrazit sperma, neznáme přesně. Některé zdravotní pojišťovny přispívají na spermiogram, či dokonce i na umělé oplodnění, ale odběr a zmrazení spermií si hradí muži sami. Na soukromé slovenské klinice GYN-FIV udělali v roce 2022 kolem 4 500 spermiogramů a z toho 250 mužům zmrazili spermie.
Andrej povzbuzuje muže k tomu, aby si varlata sledovali a v případě potřeby se nestyděli zajít k urologovi okamžitě. U urologa mohou muži absolvovat také pravidelné preventivní prohlídky. V jakém věku se doporučuje začít a jak přesně krok za krokem prohlídka probíhá, nám vysvětlil urolog Ján Švihra.