Obával se o svůj život, ale přemýšlel i nad budoucností. Nechtěl přijít o šanci na rodinu, proto se obrátil na centrum asistované reprodukce.
Andreji Moresovi bylo 28 let, když mu zjistili rakovinu varlat. Přišlo to náhle a najednou stál před otázkou, co bude dělat, až mu onemocnění nebo léčba vezmou šanci na vlastní děti. „Je to druhá nejdůležitější otázka, kterou jsem řešil. První byla, jestli budu žít, ale hned druhá byla, jestli budu moci mít děti.“ Rozhodl se dát své spermie zamrazit a tím si zvýšit šanci na rodinu v budoucnosti.
O své zkušenosti natočil také video a v rozhovoru pro Refresher zdůrazňuje, že o prevenci, ale ani o možnosti zamrazení spermií se nemluví dost často. Muži tak při těžkých onemocněních někdy ani nevědí, že taková možnost existuje.
Osvětě, ale také informacím o prevenci a nejnovějších vědecky potvrzených poznatcích o lidském zdraví se věnujeme dlouhodobě. Podobný obsah můžeme tvořit jen s podporou našich čtenářů, přidej se do klubu Refresher+ i ty.
Nemoc mladých mužů, která může ovlivnit i šanci na děti
Rakovina varlat je nejčastější rakovinou, která postihuje muže. A to zejména mladé muže ve věku 15 až 35 let. Obvykle se projeví bezbolestnou bulkou, ale u Andreje tomu tak nebylo.
Podezření, že s varlaty něco není v pořádku, měl mladý muž ze Žiliny pár měsíců. Nakonec si jednoho dne uvědomil, že je celé varle tvrdé jako kámen, a šel k urologovi.
Co se dozvíš po odemčení?
- Jakou léčbu Andrej absolvoval.
- Proč mu onkolog poradil dát si zamrazit sperma.
- Jak to probíhá na klinice a jak dlouho se mohou vzorky spermií uskladňovat.
- Kteří muži by měli přemýšlet o možnosti mrazení spermií, pokud chtějí mít v budoucnu děti.