Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. prosince 2024 v 18:39
Čas čtení 1:10
Ella Petrová

Jan Bican oslovuje světové publikum. Umělec a moderátor Refresheru podruhé vystavuje v Hongkongu

Jan Bican oslovuje světové publikum. Umělec a moderátor Refresheru podruhé vystavuje v Hongkongu
Zdroj: Jan Bican
Diskutovat
Uložit Uložené

Umělec Jan Bican a náš moderátor v jednom právě v Hongkongu reprezentuje Česko na výstavě Motifix.

Jan Bican svou tvorbou často překračuje hranice klasického výtvarného umění – ať už se jedná o propojení s módním odvětvím v podobě tvorby upcyclovaných kousků oblečení, či tvorbu jeho podcastů Bican Talks. Jako jediný evropský umělec se podruhé před pár dny představil v Hongkongu, kde byla zahájena kolektivní výstava Motifx konající se pod záštitou Hong Kong Design Institute.
 
Bican přispěl dílem Lucky cat ve své blažené éře, které zachycuje pocity slasti a blaženosti, které prožíváme v těch nejkrásnějších chvílích. „Tyto okamžiky mohou být ale stejně pomíjivé, jako když lucky cat mávne packou,“ říká Jan a vysvětluje, proč mezi užité techniky patří právě i rozpitý a mizející inkoust nebo akryl. Kromě obrazu navrhl také motiv pro nástěnnou instalaci v galeriích.
 
Výstava probíhá na třech ikonických místech v Hongkongu– v nejnovějším nákupním a kulturním centru Musea K11, kterému se přezdívá kulturní Silicon Valley Asie, v Hong Kong Convention and Exhibition Center, které je jedním ze dvou hlavních kongresových a výstavních míst v Hongkongu a v budově Chinese Arts & Crafts, místě, jež více než 58 let popularizuje tradiční umění.
 
Tým Hong Kong Design Institute Bicana oslovil na základě jeho předchozí výstavy Hang It On Hong Kong v asijské metropoli – v prosinci 2023 tam ve spolupráci s Českým konzulátem vystavoval upcyklované sošky Panny Marie.
 
Do města se navíc bude vracet i začátkem příštího roku v rámci chystané autorské výstavy, která bude probíhat na střeše jedné z historických budov dědictví UNESCO: „Bude to konceptuální odklon od mé dosavadní tvorby. Troufám si říct, že zpracovanými tématy pravděpodobně šokuje,“ prozrazuje Bican. Začátkem roku 2025 se Bican zúčastní také umělecké rezidence v New Yorku, během níž se zaměří na tvorbu nové série děl. Tato tvůrčí fáze vyvrcholí jeho první samostatnou výstavou v USA, která představuje další významný krok k jeho mezinárodní kariéře.

Jan Bican
Zdroj: Jan Bican
Doporučeno
Česko čeká vzácné zatmění Slunce. Znovu se zopakuje se až za 50 let Česko čeká vzácné zatmění Slunce. Znovu se zopakuje se až za 50 let 5. března 2026 v 19:16
Doporučeno
Myslela si, že našla parťáka na cesty. Jenže populárního TikTokera kdysi soud poslal za mříže na 123 let Myslela si, že našla parťáka na cesty. Jenže populárního TikTokera kdysi soud poslal za mříže na 123 let 7. března 2026 v 7:00
Doporučeno
ŽEBŘÍČEK: Tohle jsou nejlepší piva v Evropě podle turistů. Česko zabodovalo, první místo tě ale překvapí ŽEBŘÍČEK: Tohle jsou nejlepší piva v Evropě podle turistů. Česko zabodovalo, první místo tě ale překvapí 5. března 2026 v 8:34
Domů
Sdílet
Diskuse