15. března 2016 11:20
Matúš Moravčík

Má jen 15 let a jeho dron vyhrál velký závod. Mladý Luke si odnesl sladkých 250 tisíc dolarů

TECH

Podívej se na adrenalinovou jízdu vítěze World Drone Prix.

I když nejsou stále součástí hlavního spotřebitelského proudu, je docela snadné vidět, že popularita takzvaných dronů, nebo bezpilotních letadel na dálkové ovládání, zažívá obrovský boom. A k tomu musí adekvátně reagovat organizátoři sportovních akcí i investoři, protože se tak vynořuje další skvělá příležitost prorazit v tržním segmentu, kde není zatím příliš etablované konkurence. Kdyby měl však někdo problém s představivostí, tak World Drone Prix představuje prototyp zhmotněné příležitosti přímo v praxi. Jde v současnosti o největší závod dronů, který byl jen před pár dny realizován přímo v Dubaji. Zúčastnilo se ho několik desítek týmů a hlavní výhru si odnesl ten, kde pilotoval pouze 15letý teenager z Velké Británie, přičemž má dohromady až 43 členů, informuje web DSL. Luke Bannister a jeho vítězná jízda plná adrenalinu jim tak zajistila výhru až 250 tisíc amerických dolarů. Ve finále se tým pod označením Tornado X-Blades Banni UK postavil proti domácímu týmu Dubai Dronetek.

Součástí netradičních závodů World Drone Prix byla i seriózní hi-tech výbava včetně uniformního oblečení jednotlivých soutěžících, prostřednictvím čehož reprezentovali tým, za který hráli. Piloti dronů měli navíc na očích nasazeny speciální headsety (futuristické brýle) umožňující jim vidět pohled kamery připevněné k ovládanému létajícímu elektronickému zařízení, na základě čehož je pilotovali skrz dálkové ovládání. Samotná dráha s několika těsnými oblouky dokonce umožňuje díky dostatečnému osvětlení závodit i po západu slunce. Menší problém nastal pouze ze strany pozorovatelů, protože se na soutěžící drony a jejich kompaktní konstrukce museli dívat s vynaložením opravdu velkého soustředění. Zobrazované záběry z kamery dronů navíc vypadaly během závodu dost chaoticky a stereotypně. Další ročník by proto mohl přinést řešení v podobě dalších, ale tentokrát už nesoutěžních dronů na zajištění nezávislého živého přenosu ze vzduchu přímo na přítomné obrazovky. Dubaj zároveň oznámila, že bude v roce 2017 hostovat událost World Future Sports Games určenou pro nadšence moderní robotiky a spotřební elektroniky, kde se kromě závodu dronů odehraje i závod v plavání nebo běhání robotů.