Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. září 2017 13:01
Čas čtení 0:00
Pavlína Plecitá

Složení tradičního českého rumu je v ohrožení. Evropským orgánům vadí látka, která dodává tuzemáku jeho typickou vůni

ZAJÍMAVOSTI ČESKO EVROPSKÁ KOMISE
Uložit Uložené

Látka je dle vědců z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin rakovinotvorná.

Dokážete si představit tradiční český tuzemák bez jeho typického aromatu? Ať už jste milovníkem příležitostného panáčka zlatavého rumu nebo si jej vychutnáváte raději jen ve vánočním cukroví, budete si možná brzy muset zvyknout na jeho jinou vůni. Podle serveru idnes.cz se látka, díky které poznáme, že babička ta povidla trochu „naředila“, nyní dostala do hledáčku evropských orgánu pro kontrolu bezpečnosti potravin.

Složení tradičního českého rumu je v ohrožení. Evropským orgánům vadí látka, která dodává tuzemáku jeho typickou vůni
Zdroj: Wikimedia Commons/ Pastorius

Jedná se o aromatizátor ethylester kyseliny mravenčí, který se tradičně používá k výrobě českého rumu. A ten je dle vědců z evropského úřadu rakovinotvorný. Evropská komise by tak jeho používání mohla úplně zakázat. Výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin České republiky Jaroslav Burkar už se k výsledkům šetření vyjádřil: „Vnímáme to jako riziko, které by mohlo narušit tradici českých alkoholových nápojů sahající až do devatenáctého století.“

 

Dle ministra zemědělství Mariana Jurečka by jedinou možností bylo požádat Brusel o udělení výjimky, přestože se aromatizátor octne na seznamu zakázaných látek. Argumentem pak pravděpodobně bude právě dlouholetá tradice spojená s výrobou rumu.

Domů
Sdílet
Diskuse