9. září 2018 16:50
Marek R.

Slovenskí futbalisti vstúpili do Ligy národov prehrou po nezáživnom zápase s Ukrajinou

Jediný gól v zápase sme videli z pokutového kopu. Ukrajina tak doma vyhrala 1:0.

Po poriadne zvláštnom priateľskom zápase proti Dánsku čakal na slovenskú futbalovú reprezentáciu aj vstup do nového projektu UEFA s názvom Liga národov. Hlavnou výhodou je, že do značnej miery nahradí väčšinu medzištátnych prípravných súbojov, ktoré nikoho nezaujímajú a taktiež ponúka možnosť kvalifikovať sa na kontinentálny šampionát.

UEFA rozdelila 55 krajín pred žrebom do výkonnostných skupín podľa umiestnenia v rebríčku národných tímov. Vznikli tak štyri ligy (A, B, C, D), z ktorých každá je rozčlenená na 4 skupiny. Slovensko sa nachádza v lige B a skupine A spolu s Českou republikou a dnešným súperom z Ukrajiny.

Všetky tri tímy sú teda kvalitatívne na rovnakej úrovni a dal sa v nedeľu očakávať vyrovnaný zápas. Ten si ale nemohli vychutnať diváci na štadióne, keďže Ukrajina musela hrať pred prázdnymi tribúnami.

Úvodné zostavy:
Ukrajina: Pjatov (C) – Karavajev, Rakyckyj, Burda, Matvijenko – Stěpaněnko – Jarmolenko, Jaremčuk, Malinovskyj, Konopljanka – Marlos

Slovensko: Dúbravka – Šatka, Škrtel (C), Škriniar, Hubočan – Lobotka, Kucka – Mak, Hamšík, Weiss – Nemec

To, že zápasy v skupine A budú vyrovnané, sa ukázalo už počas prvých 45 minút. Ukrajina bola síce mierne aktívnejšia, ale žiadne veľké šance sme nevideli ani na jednej strane. Hral sa nezáživný futbal, ktorý nemohol baviť žiadneho fanúšika, no v konečnom dôsledkom sú najdôležitejšie body a aj ten jeden by bol z ihriska Ukrajiny určite cenný.

Mali sme však pred sebou ešte celý druhý polčas, kedy sa mohlo tempo hry úplne zmeniť, no nestalo sa tak. Domáci boli opäť mierne aktívnejším tímom, ale zase raz to bolo bez veľkých príležitostí. Aj preto sme v 65. minúte videli prvé striedanie, ktoré bolo na našej strane.

Na ihrisko sa dostal ofenzívne ladený Ondrej Duda, ktorý vystriedal Adama Nemca a dúfali sme, že oživí naše ofenzívne pokusy. Onedlho sa k nemu pridal aj Albert Rusnák, ktorý zažíva v MLS výborné obdobie. V zápase sme využili aj tretie striedanie, kedy šancu dostal Greguš.

V zápase sme predsa len ale gól videli, a to z pokutového kopu. V našej šestnástke sa previnil Milan Škriniar, na biely bod si loptu postavil Yarmolenko a hoci Dúbravka sa dotkol lopty, nedokázal ju vyraziť mimo bránky. Vstup do Ligy národov nám tak nevyšiel podľa predstáv a prehrávame s Ukrajinou 1:0.