Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
24. července 2019 17:49
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Češi nejvíce uznávají lékařská povolání, nejhorší pověst mají kněží, uklízečky a poslanci. Podívej se, jak dopadla tvá profese

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Centrum pro výzkum veřejného mínění přišel se zajímavým žebříčkem, který srovnává prestiž profesí v Česku.

Centrum pro výzkum veřejného mínění zkoumalo ve své poslední zprávě prestiž vybraných povolání mezi Čechy. V rámci výzkumu dostal každý respondent seznam šestadvaceti různých povolání, které měl ohodnotit podle toho, jak si jich nejvíce váží. Ve vzorku bylo zahrnuto přes tisíc lidí různého věku. 

Z výstupu vyplynulo, že stejně jako před patnácti lety, i dnes si lidé nejvíce ve společnosti cení lékařů, přičemž toto povolání mělo letos největší odstup od ostatních. Hned na druhém místě jsou pak vědci, kterých máme v Česku velké množství a slaví po celém světě mimořádné úspěchy – možná právě proto mají pozici takto vysokou. Třetí místo ovládla pravá ruka všech lékařů, zdravotní sestra. 

Pořadí prestiže jednotlivých povolání

Profese 2004 2019
Lékař 1. 1.
Vědec 2. 2.
Zdravotní sestra   3.
Učitel na VŠ 3. 4.
Učitel na ZŠ 4. 5.
Soudce 6. 6.
Projektant 7. 7.
Soukromý zemědělec 10. 8.
Policista 20. 9.
Programátor 5.  10. 
Voják z povolání 22. 11. 
Truhlář 16. 12.
Starosta  8.  13.
Majitel malého obchodu  15. 14.
Účetní 14. 15.
Profesionální sportovec 11. 16.
Manažer 9.  17. 
Stavební dělník   18.
Bankovní úředník 18. 19.
Ministr 13. 20.
Prodavač 24. 21.
Novinář 12. 22.
Sekretářka 23. 23.
Kněz 21. 24.
Uklízečka 26. 25.
Poslanec 25. 26.
zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění

Naopak na opačném pólu tohoto žebříčku dopadli absolutně nejhůře čeští poslanci. Předposlední místo zastávají uklízečky a před nimi jsou kněží. 

Zajímavé je sledovat, jak se mezi populací postupně vyvíjí a zlepšuje povědomí o českých policistech, zemědělcích nebo vojácích. Zatímco v roce 2004 byli strážci zákona na 20. místě, nově si polepšili na 9. místo.

Doporučeno
KVÍZ: Jaká česká literární postava bys byl*a? KVÍZ: Jaká česká literární postava bys byl*a? 25. května 2024 13:00

Další pozoruhodnou věcí jsou i někdy rozdílné pohledy na daná povolání u lidí ve věku 15–24 let a naopak starších, kterým je přes 65 let. Centrum pro výzkum veřejného mínění v tomto případě srovnalo prvních a posledních pět profesí, které tyto skupiny uvedly. 

Zatímco na prvním místě jsou lékaři u obou skupin od druhého místa se už pohledy liší. Mladí si více cení práce vědců, ti starší spíše zdravotních sester. Stejně jsou na tom i soudci, kteří mají větší míru prestiže u mladších, ti starší naopak preferují učitele.

Nejhorší pověst mezi mladými nemají poslanci, ale uklízečky. Další nejhorší profese jsou u mladých kněží, stavební dělníci a poslanci, starší zase nemají v oblibě sekretářky a novináře. Kompletní zprávu si můžeš přečíst zde.

Domů
Sdílet
Diskuse