Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 2. 3. 2021 svátek má Anežka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
2
Tereza Šnajdrová
18. únor 2021, 13:11
Čas čtení: 1:16

Pětina restaurací či hotelů může do měsíce zkrachovat, tvrdí Hospodářská komora

Celých 98 % podnikatelů kroky vlády nepovažuje za funkční a spravedlivé.

Tereza Šnajdrová
18. únor 2021, 13:11
Čas čtení: 1:16
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Hospodářská komora České republiky zveřejnila data ukazující dopad koronavirových opatření na uzavřené restaurace a hotely. Pokud vláda živnostníkům nenabídne vyšší finanční pomoc, pětina z nich zkrachuje během následujícího měsíce. Dalších 40 % podniků údajně zamíří do insolvence do tří měsíců.

 

 

Z výzkumu provedeného Hospodářskou komorou a osmi podnikatelskými svazy vyplývá, že vládní restrikce nejvíce zasáhly restaurace, bary, vnitřní sportoviště, prádelny, čistírny, eventy nebo obchody. Ačkoliv vláda živnostníkům nabídla určitou finanční výpomoc, většině z nich se pomocí těchto vládních programů daří pokrýt méně než třetinu mzdových a fixních nákladů.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1752 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Desetina podnikatelů dokonce ani na žádnou pomoc od státu nedosáhne, a to i přes to, že i oni jsou zasaženi protiepidemickými opatřeními. S největšími problémy se v současné době potýkají prádelny a čistírny, které nemají nárok na žádnou kompenzaci

 

Výsledky šetření vedení České barmanské asociace vůbec nepřekvapily. Potvrdilo se, že provozovatelé barů nesedí na uspořených milionech. Naopak, 15 procent z nich buď míří do insolvence, nebo už bylo nuceno podnikání ukončit. Čtvrtina pak současnou situaci vydrží maximálně měsíc. Považujeme to za jednoznačné selhání státu v oblasti kompenzací postihnutým subjektům,“ řekl k výsledkům ankety prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

 

Podnikatelé v oblasti gastronomie a ubytování rok bojovali o přežití, ale už jim dochází síla nebo finanční prostředky. Někteří už museli ukončit své podnikání, jiní míří do insolvence, nemohli už ustát nejistotu a ztráty. Alarmující se, že každý osmý podnikatel, i když přežil jarní a podzimní vlnu pandemie, je v současnosti na pokraji bankrotu, protože mu zbývají peníze už jen na měsíc. Necelá polovina našich členů je schopna udržet své podnikání jeden až tři měsíce. Proto je nejvyšší čas, aby se vláda rozhodla, zda nechá tyto lidi padnout, nebo určí, za jakých hygienických pravidel můžou otevřít,“ doplnil pak prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

 

Do ankety se zapojilo 1274 respondentů z osmi vybraných v Hospodářské komoře začleněných i spolupracujících organizací, na které vládní protiepidemická opatření dopadla nejvíce. Odpovídali také třeba na to, jak dlouho jsou schopni udržet svoje podnikání za současné podpory od státu. 

 

Made with Flourish
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: komora.czNáhledový obrázek: TASR/Henrich Mišovič Tagy: restaurace, Koronavirus, opatření, Hospodářská komora, hostely, krach
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.