Kategorie
Zpravodajské kategorie
Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. června 2022 v 15:04
Čas čtení 1:45
Vojtěch Vanda

Bývalý voják zastřelil v Javornici na Rychnovsku manželku, dítě a sám sebe. Motivem mohly být rodinné problémy

Bývalý voják zastřelil v Javornici na Rychnovsku manželku, dítě a sám sebe. Motivem mohly být rodinné problémy
Zdroj: Policie ČR
POLICIE ČR
Uložit Uložené

Otřesný případ vraždy měl údajně kořeny v rodinných neshodách.

Při pondělní tragédii v Javornici na Rychnovsku jednatřicetiletý muž zastřelil o rok starší manželku, čtyřletého syna a pak sebe. Motivem jeho činu byly zřejmě rodinné problémy. Muž byl profesionální voják Armády ČR. Služební zbraň k činu nepoužil. ČTK to dnes řekla mluvčí policie Iva Kormošová. Prvotní závěry kriminalistů potvrdí až nařízená pitva, dodala.

Doporučeno
V domě na Rychnovsku byla nalezena tři mrtvá těla, policie prověřuje násilné úmrtí V domě na Rychnovsku byla nalezena tři mrtvá těla, policie prověřuje násilné úmrtí 13. června 2022 v 20:06

O střelbě jsme tě informovali v pondělí večer. Jak uvedla policie, tři bezvládná těla našli ve večerních hodinách, kde podle slov mluvčí Ivy Kormošové „kriminalisté na místě až do pozdních nočních hodin za účasti soudního znalce zjišťovali okolnosti jejich násilného úmrtí, ohledávali místo činu, zajišťovali stopy a vyslýchali příbuzné a sousedy“.

Všichni mrtví měli podle mluvčí střelná poranění. „Z prvotního šetření kriminalistů lze dovodit, že muž usmrtil svoji manželku a syna a poté sebe. Zda předpoklad o vzniku úmrtí je správný, potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla mluvčí.

Muž, který byl zároveň myslivcem, podle policie provedl čin v rodinném domku zřejmě legálně drženou brokovnicí. V domě policisté kromě brokovnice nalezli i další legálně držené střelné zbraně a střelivo. „Všechny zbraně včetně střeliva kriminalisté zajistili a brokovnici předali ke znaleckému zkoumání," uvedla mluvčí.

Ministerstvo obrany příslušnost muže k Armádě ČR nepotvrdilo. „Nemohu to ani potvrdit, ani vyvrátit. Případ komentuje výhradně státní zastupitelství, pokud vůbec," uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

Doporučeno
Řidič na Českokrumlovsku slepě důvěřoval navigaci, skončil na sjezdovce. Škoda jde do milionů korun Řidič na Českokrumlovsku slepě důvěřoval navigaci, skončil na sjezdovce. Škoda jde do milionů korun 7. února 2024 v 17:36

Policie případ vyšetřuje jako podezření z dvojnásobné vraždy a sebevraždy. Pokud další vyšetřování potvrdí, že čin spáchal muž, policie případ odloží, protože nelze stíhat osobu zemřelou.

Bezproblémová rodina

Rodina žila v před několika lety postaveném rodinném domě v javornické místní části Betlém. Javornice leží asi šest kilometrů východně od Rychnova nad Kněžnou a má asi 1000 obyvatel. „Šlo o bezproblémovou rodinu. S manželkou a klukem měl (muž) novostavbu," řekl v pondělí ČTK Jan Rázek z Javornice.

Zatím poslední případ násilí v rodině se v Královéhradeckém kraji stal na konci května na Jičínsku, kde pětapadesátiletý muž v rodinném domě podle policie zaútočil na svou osmačtyřicetiletou manželku a dvaadvacetiletého syna. Policie muže následně obvinila z dvojnásobného pokusu o vraždu a z přečinu nebezpečného vyhrožování. V případě prokázání viny a odsouzení hrozí podezřelému muži 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný.

Vícenásobnou vraždu policie v Česku také vyšetřuje od konce letošního dubna, kdy devětadvacetiletý muž v Kostelci na Hané na Prostějovsku zabil tři lidi – svého bratra, sestru a otce. Obviněný podle policie členy své rodiny zavraždil zvlášť surovým a trýznivým způsobem a po předchozím uvážení. Muž se k činu doznal.

Domů
Sdílet
Diskuse