Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
6. července 2022 9:50
Čas čtení 1:48
Tereza Patočková

Hnutí pro život podle sociálních pracovníků porušuje zákon, podnět prošetřuje krajský úřad

Hnutí pro život podle sociálních pracovníků porušuje zákon, podnět prošetřuje krajský úřad
Zdroj: REFRESHER/Lucie Kotvalová
NEWS MARIAN JUREČKA ŽENSKÉ ZDRAVÍ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Kolektiv Krisa je znepokojen činností Hnutí pro život. Ačkoliv své služby prezentuje jako krizovou linku a poradenství, nemá pro ně dle kolektivu patřičné oprávnění a je možné, že tak porušuje zákon o sociálních službách.

Činnost spolku Hnutí pro život je na žádost sociálních pracovníků z iniciativy Krisa předmětem prošetřování Krajského úřadu Kraje Vysočina. Pravděpodobně totiž poskytuje služby krizové linky, aniž by splňovalo zákonné podmínky, vyplývající ze zákona o sociálních službách. Krisa se po konzultaci s právníky domnívá, že dochází také k poskytování dalších služeb, pro které spolek nemá patřičné oprávnění. Iniciativa tedy podala podnět k prošetření, zda Hnutí pro život svou činností splňuje podmínky zákonné registrace, vyplývá to z tiskové zprávy, kterou má Refresher k dispozici.

Doporučeno
Prahou prošli odpůrci potratů z Hnutí Pro život. „Dítě počaté při znásilnění je stále dar od Boha,“ řekl jeden účastník (Reportáž) Prahou prošli odpůrci potratů z Hnutí Pro život. „Dítě počaté při znásilnění je stále dar od Boha,“ řekl jeden účastník (Reportáž) 30. dubna 2022 20:10

„Služby krizové intervence, které Hnutí pro život inzeruje ve svých elektronických i tištěných materiálech, jsou vysoce specializovaným odvětvím sociálních služeb. Využívají je osoby, řešící nechtěné těhotenství. Takoví lidé se nachází ve zvláště zranitelné situaci a služby, které jsou jim poskytovány, by proto měly být na vysoce profesionální úrovni, nezaujaté a měly by podléhat pravidelné a přísné kontrole. V tomto smyslu mluví i příslušný paragraf zákona o sociálních službách, podle kterého je provozování služeb krizové intervence bez předchozí registrace nezákonné. Domníváme se, že činnost spolku Hnutí pro život může způsobit vážné zdravotní obtíže a případně i ohrožení na životě svých klientek i jejich budoucích dětí. Toto považujeme za chování, které je v příkrém rozporu s dobrými mravy a za zneužívání tísně druhé osoby,“ vysvětluje Eva Dolejšová Valachová za kolektiv Krisa. 


Podle veřejně dostupných zdrojů i soukromé komunikace je dále pravděpodobné, že spolek Hnutí pro život poskytuje také právní, zdravotní a doprovázející služby. Kromě toho je možné, že jeho činností došlo minimálně v jednom případě k překročení trestně právní roviny, kdy byly poskytované informace v příkrém rozporu se současným vědeckým poznáním. Hnutí pro život tehdy svým potenciálním klientkám navrhovalo nebezpečný a běžně nepraktikovaný laparoskopický zákrok jako řešení mimoděložního těhotenství.

Doporučeno
Hormonální antikoncepce dala ženám svobodu, zároveň je upoutala k odpovědnosti Hormonální antikoncepce dala ženám svobodu, zároveň je upoutala k odpovědnosti 30. června 2022 8:30

„Jakožto dlouholetého pracovníka v sociálních službách mne děsí, že Hnutí pro život své aktivity prezentuje jako odborné. V diskuzích na sociálních sítích zcela jednoznačně přiznávají, že jejich tísňová telefonická linka není nijak akreditovaná, na časté dotazy ohledně odborné aprobace telefonistek opakovaně mlží či mlčí úplně. Argumenty obvykle nahrazují nepříliš důvěryhodnými grafy a vágními kazuistikami, které se mnohdy vůbec netýkají jejich činností. Svým jednáním jsou tedy nebezpeční nejen svým klientkám, ale také degradují ostatní organizace, které pracují na opravdu vysoké profesionální úrovni v souladu se zákonem o sociálních službách,“ dodává sociální pracovník Marek Haltuf. 


Ve svém podání kolektiv Krisa dále upozorňuje na možný závažný střet zájmů. Pokud krajský úřad vyhodnotí, že organizace Hnutí pro život nemá pro svou činnost patřičné oprávnění a následně dojde ze strany organizace k odvolání, nastane situace, kdy se celou kauzou bude muset zabývat MPSV, které v těchto případech funguje jako odvolací orgán. V jeho čele však stojí ministr Marian Jurečka, který je dlouhodobě kritizován za čilou spolupráci s Hnutím pro život, kdy jeho členstvo figuruje i v některých poradních orgánech ministerstva.

Domů
Sdílet
Diskuse