Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. července 2022 v 12:01
Čas čtení 1:11
Vojtěch Vanda

Žádné množství alkoholu není zdravé, pokud ti je méně než 40 let, tvrdí studie

Žádné množství alkoholu není zdravé, pokud ti je méně než 40 let, tvrdí studie
Zdroj: Unsplash/Fred Moon/volně k užití
NEWS ALKOHOL OMEZOVÁNÍ ALKOHOLU
Uložit Uložené

Důvod je jednoduchý. Výzkumníci z Washingtonské univerzity v Seattlu uvádí, že ve spojení s alkoholem dochází k dopravním nehodám, zraněním i zabití, což jsou příčiny následného úmrtí.

Pro osoby mladší 40 let není alkohol zdravý v jakékoliv míře, zjistili v nově zveřejněné studii časopisu The Lancet výzkumníci z Washingtonské univerzity v Seattlu. Alkohol je totiž nejčastější příčinou dopravních nehod, zranění i zabití. Pro osoby nad 40 let ale může být alkohol prospěšný zejména v prevenci proti kardiovaskulárním chorobám, infarktu nebo cukrovce.

Doporučeno
Zkusil jsem měsíc nepít alkohol. Takto to dopadlo Zkusil jsem měsíc nepít alkohol. Takto to dopadlo 15. března 2022 v 7:00

„Tyto nemoci a situace jsou hlavními příčinami úmrtí ve velké části světa,“ uvedla pro CNN hlavní autorka práce a profesorka zdravotní metriky na Institutu pro zdravotní metriky a hodnocení na Lékařské fakultě Washingtonské univerzity Emmanuela Gakidou. „Když se podíváte na kumulativní dopad na zdraví, zejména mezi staršími dospělými, ukazuje se, že malé množství je pro tělo ve skutečnosti lepší než žádné pití. Ve všech ostatní případech je škodlivé vždy,“ dodala.

Dle nových poznatků, které vylučují pozitivní dopad alkoholu, jako je prevence proti tuberkulóze, vysokému tlaku nebo epilepsii, se zdá, že měřítko, jež dokáže lépe popsat toleranci alkoholu, je spíše věk než pohlaví. Doposud se globální studie odkazovaly právě na pohlaví konzumentů.

Lidé pod 40 let by pít neměli

Závěry se zakládají na opravdu svědomitém bádání. Výzkumníci analyzovali data získaná studií Globálního zatížení nemocemi (GBD), jež sleduje předčasná úmrtí a invaliditu u více než 300 nemocí, a to během posledních 30 let u lidí mezi 15 a 94 lety věku ze 204 zemí světa. Ukázalo se, že v roce 2020 hned 1,34 miliardy osob konzumovalo množství alkoholu, které může organismus poškodit. Přitom 59 % lidí se nacházelo ve věkovém rozpětí od 15 do 39 let.

V každém sledovaném regionu se navíc potvrdilo, že alkohol nemá u mladších osob kladné účinky, ale pouze přispívá ke zranění nebo nehodám. Výzkum také definoval „standardní drink“, jenž obsahuje 10 gramů čistého alkoholu. To odpovídá malé sklenici červeného vína (1 dcl), třetince piva nebo malému panáku alkoholu o objemu 40 %.

Domů
Sdílet
Diskuse