Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 2. 12. 2020 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Filmy a Seriály - Recenze
39
Dominik Vetrák
17. prosinec 2015, 17:21
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Star Wars jsou zpět v celé své velkolepé kráse, atmosféře a s úžasnými postavami (Recenze)

Roky čekání jsou za námi a my tak konečně máme možnost říci vám, jestli stály za to.

Dominik Vetrák
17. prosinec 2015, 17:21
Star Wars jsou zpět v celé své velkolepé kráse, atmosféře a s úžasnými postavami (Recenze)
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
39
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Už dlouho přemýšlím o Star Wars jako lásce z let dávných. O velké lásce, která se jednoho dne vytratila, máte na ni skvělé vzpomínky, ale víte, že ji už nikdy neuvidíte a můžete na ni jen bolestivě vzpomínat (prequely, ale mám je rád, nebojte). Jednoho dne vám ale oznámí, že je zpátky ve městě a chce se setkat. Je mnohem krásnější, dospěla, ale zároveň ji stále obklopuje všechno, co jste na ní milovali. Přesně tak to vypadalo dnes po půlnoci v kině. Star Wars se vrátili, ovšem v novodobém hollywoodském kabátku splňujíce všechny standardy hitového, nahláškovaného blockbusteru. Při úvodní scéně můžete plakat, můžete ječet, můžete tleskat a křičet jako šílení, přesně jako náš sál. Star Wars doručily emoce, radost, smích, pláč, hněv, mírné zklamání, rozčarování, ale i očekávaný úžas. Řekněme si to ale na rovinu, ta očekávání bylo prostě nemožné naplnit... nebo ano?

 

Star Wars jsou zpět v celé své velkolepé kráse, atmosféře a s úžasnými postavami (Recenze)


Základní kámen úrazu vidím v tom, že The Force Awakens je první částí trilogie, která měla odstartovat příběhy nových postav a uvést nás do světa 30 let po událostech Návratu Jediho. Problémem je to, že Disney dalo Abramsovi jasně najevo, kde má hranice, co si může dovolit a co musí přenechat Rianu Johnsovi a Colinu Trevorrowi coby režisérovi Epizody VIII, respektive IX. Příběh, opulentní souboje se světelnými meči, dějové zvraty, to vše musí někam gradovat a tak se J.J. musel smířit s tím, že tento potenciál prostě nevyužije, i když na to má a že to bylo vidět v každém jednom záběru.
 
Abrams se jednoduše držel zpět a jakmile jsme cítili, že to směřuje do dokonalých sekvencí, rázem se uchýlil do bezpečí. Je to prokletí dnešního Hollywoodu, že filmy působí jako potřebné piloty pro další rozvoj seriálu, v tomto případě dalších Epizod, no a nejvíce na tom utrpělo právě nové Star Wars. Zdaleka se totiž nejde na plný plyn, není využit potenciál scén, žánru ani vypravěčských prostředků. Bolí to o to víc, protože cítíme, že to není absencí schopností tvůrců, spíše nedostatkem odvahy studia a krkolomného hollywoodského profilu kinohitů.

 

Některé scény mi ale zůstanou v paměti nadlouho. Může za to i nesmírně povedená akce, nádherné záběry na X-Wingy, přičemž obzvláště Poeho sólo bylo oku lahodící. Rychle to ale skončilo. Máme tu spoustu postav a málo času, což vnímá i ten nejmenší divák. Pokud mě něco skutečně překvapilo, bylo to množství humoru, inteligentního, sofistikovaného, ​​občas triviálního humoru postaveného na gestech či mimice, ale pobavil jsem se jako již v kině dávno ne. Zároveň jsem byl však napjatý, téměř neustále přikovaný do sedačky s mrazením po celém těle, křiče či plačíce radostí. Je jedno, jestli vám je 20 nebo 40 let, na tvářích každého z vás vidím tu upřímnou dětskou radost.

 

Star Wars jsou zpět v celé své velkolepé kráse, atmosféře a s úžasnými postavami (Recenze)

 

 

Je to proto, že Abrams doručil vše, co na Star Wars milujeme. Svádějící záběry na galaxii i cizí mimozemský svět se spoustou praktických efektů, úžasných kostýmů a postavených lokací, procítěné přechody mezi humornými a napínavými scénami či skvělé dialogy plné vtipů. Se Star Wars se vrátila i atmosféra originální trilogie a neuvěřitelný spád událostí. Děj se opět odehraje během dvou dnů, během nichž se obrátí naruby životy nejen jednotlivců, ale i celé galaxie. A právě jednotlivci jsou ti, kteří nás těmito radikálními změnami uvádějí. Některé staré postavy se ukáží pouze na chvíli, ale jemně chytí za naše nostalgií prosáklé srdce, jiné hrají zase prim, hláškují o sto šest a zabíjejí desítky Stormtrooperů.
 
Chemie mezi herci a postavami je úžasná, přičemž cítíte, že pokud již ne kvůli ničemu jinému, kvůli jejich osudům a sympatickému projevu se vydáte do kina na další Epizody. Trio Boyega, Ridley a Isaac sedí divákům jak už dávno žádné jiné obsazení. Toto byla skutečná castingových trefa do černého, ​​nevyjímaje záporáka Kylo Rena v podání Adama Drivera. Kylo je úplně jiný záporák, než jakého jsme měli možnost vidět v dosavadních příbězích ságy. Je rozpolcený a jeho mysl je v chaosu. Obdivuje Vadera, ale jakoby bránil rozvoji svých schopností, dokud neví, pro dobro koho je bude využívat. Dělá to z něj velmi komplexní a zajímavou postavu. Někomu po odmaskování možná nepřijde tak zastrašující, já jsem v tom viděl náhled do duše dalšího skvělého záporáka pro Star Wars. Odstrašujícího, ale stále lidského a velmi reálného.

 

 

Star Wars jsou zpět v celé své velkolepé kráse, atmosféře a s úžasnými postavami (Recenze)

 

Nyní ale k negativům. Všem nám je po 6 Epizodách jasné, že příběh bude jemně pokulhávat a že scénář nebude prvotřídní. První dva akty ze tří jsou dokonalé z hlediska výpravy, akce či příběhu, ale třetí akt stavěl na jemně děravém scénáři plném nelogických chyb a rozhodnutí. Abrams si pro závěrečnou třetinu vzal až příliš mnoho z původních Epizod. Chybí tomu ale osudovost a v některých případech budete až zaraženi absencí emocí na místech, kde by chybět rozhodně neměly. Některé dějový zvraty jsou prostě příliš očekávané, jiné zase potěší, ale nepředvedou se s potřebnou grácií ani efektem. Po vizuální stránce se ale filmu nedá co vytknout. Nekonečná postprodukce přinesla své ovoce, CGI téměř nezpozorujete, mnoho výbuchů vás okouzlí realistickým vizuálem, no a praktické efekty či kostýmy si zamilujete ihned, stejně jako kulatého robota BB-8, který vás zaručeně rozesměje nejvíce, přičemž mu statečně bude konkurovat Chewie.

 

Mírně mě i zklamaly souboje se světelnými meči. Zapomeňte na propracované choreografie soubojů z prequelu, zde se jde agresivně po krvi medieval stylem. Postavy zde neskáčou půl metru do vzduchu, nedělají vývrtky, jen se pevně drží svého meče a snaží se přežít. Zčásti to Abramsovi kvituji, ale těšil jsem se na něco, co mě zarazí do sedadla. Nic takového však nepřišlo, a to nemám na mysli pouze konkrétní souboje se světelnými meči. Mnoho scén má dechberoucí podtón, ale ani jedna nemá charakter některých z předešlých částí, které si pamatujeme do detailů až dodnes. Abrams nám to ale vynahrazuje skvělou atmosférou, která začne sálat z plátna už jen při pohledu na světelné meče.

 

Star Wars jsou zpět v celé své velkolepé kráse, atmosféře a s úžasnými postavami (Recenze)


Abychom to shrnuli, Star Wars jsou zpět v celé své kráse, ale zdaleka nejsou nejlepším dílem v sáze. Režisér měl jemně svázané ruce a na filmu to je jasně vidět. Bohužel, na film se musím dívat jako filmový kritik, ne jako milovník ságy, což je škoda, protože The Force Awakens je pro ty, kteří na Star Wars vyrůstali a kteří milují všechny ty postavy a atmosféru kolem nich. Stopáž vám uběhne jako voda, garantovaně se však pobavíte, ponoříte se zpět do let minulých a budete okouzleni některými akčními scénami. Občas vás události na plátně přikovají k sedadlu, uroníte slzu, dvě, ale tím koncem prostě budete zklamáni. Ať už jeho výstavbou, absencí logiky nebo velkolepým soubojem, který přišel jen zčásti. Skvělí herci, skvělá hudba, bezchybná režie a značně inovativní postup Abramse Valivý při točení několikrát viděného materiálu. Na druhé promítání půjdu do kina jako ten, co se na tento film těšil prakticky od malička a vím, že si ho užiju mnohem víc, než jako redaktor či recenzent. Jsem ale spokojený, Abrams nezklamal a odvedl perfektní práci, přičemž potěšil fanoušky, ale zejména Disney, které má se značkou ještě velké plány, a proto mají zbývající dvě Epizody větší potenciál, než The Force Awakens. Nemůžu se dočkat, až zjistím, jestli se to kompetentním podařilo využít. Mezitím si ještě na novou Epizodu párkrát určitě zajdu do kina. 8,5/10

Jaké hodnocení bys dal ty?
0/10
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Filmová a seriálová databáze RefresheruHledej, hodnoť, recenzuj své oblíbené filmy a seriályVíce
Ohodnoť článek
3
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.