Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 9. 7. 2020 svátek má Drahoslava, Drahuše

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Zajímavosti
4
František Kulhánek
17. říjen 2016, 9:01
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Alan Turing: Společností odsuzován za homosexualitu, ale také vnímán jako hrdina, který svou genialitou porazil Hitlera

Můžeme jen hádat, o kolik milionů lidí více by zahynulo nebýt prolomení Enigmy.

František Kulhánek
17. říjen 2016, 9:01
Alan Turing: Společností odsuzován za homosexualitu, ale také vnímán jako hrdina, který svou genialitou porazil Hitlera
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
4
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Alan Turing byl člověk, který se ostýchal přetvářek, ale i přesto bojoval celý svůj krátký život s tajemstvími, které musely zůstat nevyslovené. Jeho, v té době výstřední sexuální orientace, ho stavěla na okraj společnosti. Veřejnost homosexualitu vnímala jako čiré zlo, které je třeba z nemocných lidí prostě vypudit. Současně mu příroda přichystala další úděl, na jedné straně jedinečný, ale na druhé tak ojedinělý, že ho tím vlastně vyčlenila z davu. Turingovy matematické znalosti se pohybovaly daleko za hranicemi všech, v té době žijících matematických velikánů, proto můžeme v jeho životě pozorovat mnoho objevů, kterým se nepřipisovaly velké zásluhy, právě proto, že jim prostě nikdo nerozuměl.

 

A nakonec ho postihl velmi zvláštní osud válečného hrdiny, i když se jím stal bez potu a krve, avšak rozsah jeho dopadů na 2. světovou válku mu nelze upřít. O své práci totiž nemohl mluvit ani s nejbližšími, a tak se jeho dlouholetá práce na dešifrování německých komunikačních kanálů, která nakonec do značné míry pomohla spojencům zvítězit, dostala do širšího povědomí teprve nedávno. Vydejme se společně na cestu životem Alana Turinga, jednoho z největších matematických géniů, jehož tehdejší společnost nechápala a odsuzovala.

 

Alan Turing: Společností odsuzován za homosexualitu, ale také vnímán jako hrdina, který svou genialitou porazil Hitlera

 

Narodil se do rodiny úředníků pracujících v Indii, ale skrz tropické podnebí se rodičům více zamlouval pobyt se starším bratrem Johnem v Anglii. Od útlého věku Alan projevoval odlišný styl myšlení, více kreativní a založen na zapečetěných logických pochodech, čímž do značné míry znervózňoval rodiče, kteří věřili, že cesta do nejvyšších společenských kruhů vede přes disciplínu a dodržování pravidel. Základním pilířem pro dosažení vysokých cílů bylo špičkové vzdělání v prestižním vzdělávacím zařízení. Rodiče vybrali pro Alana Sherborne v Dorsetu starobylou školu s dlouhotrvající tradicí. Mnozí by si mohli myslet, že pro Alanův potenciál a znalosti se stal u učitelů velmi oblíbeným. Opak byl ale pravdou. Pedagogům způsoboval svým osobitým chováním vrásky na čele. Jednak byl introvert, tím pádem nikdy nevyhledával společnost vrstevníků a navíc neměl velmi rozvinutý cit pro vkus a eleganci, takže běžně chodil neupravený a špinavý od inkoustu.

 

Rychle si našel cestu k chemickým pokusům a k Einsteinově teorii relativity. Postupně se tak dopracovával ke své skutečné vášni - matematice. Učiteli matematiky se však velmi nezamlouval, protože si na Alana neustále stěžoval, že zanedbává probíranou látku a raději se věnuje pokročilé matematice. Na Sherborne se seznámil s Christopherem Morcomem. Jelikož sdíleli společnou zálibu v matematice a kryptografii, postupem času se stali blízkými přáteli a z důvodu Alanovy orientace pro něj zřejmě představoval i platonickou lásku. Proto ho velmi zasáhlo, když Chris náhle zemřel na tuberkulózu a uvědomil si, že společné studium na Cambridge, které měli naplánováno, bylo v troskách.

 

ACE (automatic computing engine)

Alan Turing: Společností odsuzován za homosexualitu, ale také vnímán jako hrdina, který svou genialitou porazil Hitlera

Alan Turing: Společností odsuzován za homosexualitu, ale také vnímán jako hrdina, který svou genialitou porazil Hitlera

 

Čím byl starší, tím se okruh lidí zužoval a setkával se tak s čím dál více studenty podobných zájmů. Zatím, co se na něj v Sherborne valila jedna kritika za druhou, na univerzitě v Cambridge se situace podstatně zlepšila. Mimo jiné byla univerzita vnímána jako ostrov tolerance, kde se jev homosexuality běžně ignoroval a nikoho nepobuřoval. V roce 1936 přišel s revoluční myšlenkou, která může v dnešní době elektroniky vyznít směšně, ale na svou dobu byla přelomová. Přišel s nápadem univerzálního výpočetního přístroje, který by vyřešil všechny typy úloh a problémů. Jednoduše řečeno, vytvořil první koncept počítače, který dnes na základě různých aplikací řeší různé úkoly. Položil tak základy informatiky. Výraznější zlom v životě přišel v roce 1938, kdy dostal nabídku od matematika Johna von Neumanna na post asistenta na Princetonské univerzitě. Po odmítnutí se pustil do výuky kryptografie, lámání kódů a dešifrování.

 

Enigma

Alan Turing: Společností odsuzován za homosexualitu, ale také vnímán jako hrdina, který svou genialitou porazil Hitlera

 

Když válka začala, byl na ni se svými kolegy - matematiky a lingvisty připraven v dekódovacím a dešifrovacím pavilonu britské tajné služby. Na roli, kterou dostali však nebyli vůbec připraveni. Skládala se z jediného bodu, prolomit německý šifrovací přístroj Enigma a odtajnit tak řadu informací kolujících mezi německými vojsky. Přístroj pracoval na principu otočných rotorů, které šifrovaly jednotlivá písmena. Problém byl v obrovském množství kombinací, které byl schopen vyprodukovat. Matematici jich vypočetli na 150 738 274 937 250. Proto se dlouhá léta věřilo, že Enigma je neprolomitelná. Turingův tým to přece jen po dlouhém úsilí nakonec dokázal, ale je také nutné říci, že bez práce polských matematiků a zejména Mariana Rejewského by měli Britové práci mnohem náročnější. Němci si byli tak jisti bezchybností svého šifrování, že ani po okatých náznacích si nepřipustili možné selhání a informace nadále šifrovali pomocí Enigmy.

 

Alan Turing: Společností odsuzován za homosexualitu, ale také vnímán jako hrdina, který svou genialitou porazil Hitlera

 

Ve spolupráci s kolegy sestrojili dešifrovací přístroj, kteří nazvali Bomba. V roce 1943 už vznikalo podobných zařízení v Bletchley Park desítky. Sám britský premiér Winston Churchill prohlásil Turingův tým za klíčovou součást řešení válečné otázky. Turing i přes fakt, že oslavoval velké úspěchy, s nikým, ani s rodinou, si o nich nemohl vyprávět a sdílet své pocity. Navzdory váženému postavení se s tajnou službou, která jeho práci zastřešovala dostával často do konfliktu, zejména pro přísnou vojenskou organizaci a silně vybudovanou hierarchii, protože nenáviděl oficiality a respektování autorit. Své kolegy, jakož i nadřízených, mnohdy mátl specifickým smyslem pro humor a excentrickým chováním. Do práce jezdil na kole v plynové masce, ne kvůli válce ale kvůli prevenci před sennou rýmou. Po válce se pokusil své znalosti zužitkovat a vybudovat svůj počítač, který nazval ACE (automatic computing engine). Šlo o počítač s programem uloženým v operační paměti o velikosti 25 kB a rychlostí 1 MHz. Problém byl v tom, že nikdo netušil, že je něco takového vůbec realizovatelné, protože o své předchozí práci nemohl mluvit. Utajení bylo pro Turinga nesmírně psychicky náročné.

 

 

Joan Clarkeová

Alan Turing: Společností odsuzován za homosexualitu, ale také vnímán jako hrdina, který svou genialitou porazil Hitlera 

Dodnes není známo, kdy si uvědomil svou odlišnou sexuální orientaci a neznáme ani bližší podobu jeho společenského života, protože si deník nepsal a citlivé téma s přáteli odbyl vtipy a mlčením. Z celkového kontextu si však můžeme vyvodit, že byl velký samotář a odpor k homosexualitě, který společnost projevovala nesl jen velmi těžce. Nikdy tak vlastně nezažil plnohodnotný vztah. Po středoškolské platonické lásce se v jeho životě ještě objevil člověk, kterému důvěřoval více než jiným. Byla jím paradoxně žena, Joan Clarkeová, která v matematice nezaostávala za mužskými kolegy. Několikrát jí měl dokonce říci, že ji miluje, ale zasnoubení nevydrželo dlouho a Turing ze vztahu vycouval. V roce 1952 byl soudem donucen podstoupit hormonální léčbu, kterou psychicky nezvládal.

 

Po životě plném přetvářek, tajností a nepochopení se svůj boj se společností rozhodl 8. června 1954 ukončit sebevraždou. Pitva odhalila smrt v důsledku otravy kyanidem, což dalo prostor různým konspiračním teoriím o popravě tajnými službami a otravě z výparů při chemických reakcích. Většina životopisců se však v celkovém kontextu přiklání k verzi o sebevraždě, protože důvodů měl opravdu hodně. Posmrtně slavný a citovaný, nikdy o pozornost médií nestál, ale bezpochyby by ho uznání dnešního světa potěšilo. Královna Alžběta mu v roce 2013 udělila milost a veřejně se omluvila za odsouzení a pronásledování v důsledku homosexuality.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
198
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.