Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 13. 7. 2020 svátek má Markéta

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Knihy
0
Jan O.
15. leden 2017, 15:02
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Allen Ginsberg: Účast při vzniku hippies, pravidelná konzumace drog a mimořádně hluboká tvorba s ponurým nádechem, která není pro každého

Ginsbergovi nešlo v podstatě o nic jiného, než o vyvolávání pocitů v lidech. Snažil se pozdvihnout duchovní stránku člověka a života v něm nad tu materiální, která v dnešních dobách převládá.

Jan O.
15. leden 2017, 15:02
Allen Ginsberg: Účast při vzniku hippies, pravidelná konzumace drog a mimořádně hluboká tvorba s ponurým nádechem, která není pro každého
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Světlo, dle něj, ponurého světa, spatřuje Allen Ginsberg 3. července 1926. Z porodnice v americkém New Jersey je toho týdne v náručí odnesen manželským židovským párem, otcem Louisem a matkou Naomi. Ani jeden z nich v tu chvíli netuší, že zplodili jednoho z nejzásadnějších umělců šedesátých a sedmdesátých let v celé Americe.

K literatuře mladý Allen nahlédl již brzy, jeho otec byl totiž mimo středoškolského učitele literatury a jazyka také spisovatel, který psal zejména poezii, a mnoho z jeho básní bylo dokonce publikováno ve známých novinových výtiscích a magazínech, mezi které patřil například The Nation či The New York Times. Později Louis Ginsberg vydal i své vlastní sbírky poezie, avšak nikdy je nepublikoval a tím pádem se k ní široká veřejnost nedostala. S největší pravděpodobností to byl právě otec, kdo Ginsbergovi předal nadšení pro tvorbu a psaní literatury.

 

Allen Ginsberg: Účast při vzniku hippies, pravidelná konzumace drog a mimořádně hluboká tvorba s ponurým nádechem, která není pro každého

 

Kdo Ginsberga ovšem ovlivnil asi nejvíce, byla jeho matka Naomi. Ta trpěla duševní poruchou, měla těžké schizofrenní paranoie, kdy si například myslela, že jejich domácnost odposlouchává americká vláda a taky, že se ji její nevlastní matka pokouší zabít. K malému Alanovi si možná právě kvůli jejím potížím vytvořila velice silnou citovou vazbu, kterou Ginsberg s nadšením opětoval. Dalo by se tvrdit, že Ginsberg do jisté míry trpěl tzv. attachmentem (silné citové přilnutí dítěte k matce). S matkou trávil většinu času, dokonce s ní navštěvoval komunistický klub, což také mohlo formovat jeho některé politické názory. Neuznával totiž kapitalismus a tak trošku se po vzoru Karla Marxe zabýval hlavně těmi špatnými stránkami tohoto ekonomického systému, kritizoval jej a tvrdil, že kapitalismus vyvíjí destruktivní síly atakující společnost a vztahy v ní.

 

Právě matka a její nemoc byla pro Ginsberga v tu dobu nejhlubší studna inspirace. Nejznámější dílo Howl and other poems (česky Kvílení), vydáno 1956, je věnováno právě jeho matce a Carlu Solomonovi, se kterým se potkal v psychiatrické léčebně v New Jersey. Toto dílo se později stalo jakýmsi manifestem celé beat generation, s jejímiž ostatními členy se Ginsberg setkává o něco později. Těsně před svou smrtí mu matka v dopise napsala, jak jinak než s kapkou uměleckého ducha, v metaforických verších, že je Kvílení dobré a poprosila svého syna, ať nebere drogy a sdělila mu, že klíč je ve světle. Ginsberg tyto dopisy obdržel až po smrti jeho matky a některé z nich jsou použity v neméně známém díle nesoucí název Kaddish and other poems. (Kaddish je židovský chvalozpěv, pravidelně používán jako modlitba za mrtvé, tedy za Ginsberogovu matku.)

 

Carl Solomon, Patti Smith, Allen Ginsberg a William S. Burroughs

Allen Ginsberg: Účast při vzniku hippies, pravidelná konzumace drog a mimořádně hluboká tvorba s ponurým nádechem, která není pro každého

 

Jak jsem již zmínil, Ginsberg měl co do činění s beat generation. Své budoucí kolegy a přátele potkal na Kolumbijské univerzitě, kde studoval literaturu. Jack Kerouac, známý díky svému spisu zážitků z cest, pojmenovaným jednoduše Na cestě či William S. Burroughs s jeho výstižně pojmenovaným dílem Feťák patřili mezi ně. Studium literatury ovšem Allen neviděl v poslouchání profesora a pořizování si zápisek z přednášek, nýbrž v divokém užívání si večírků pod vlivem drog, uspokojování jeho do té doby nenaplněných homosexuálních snů a porušování zákona. Není tedy divu, že ho i přes obdržení některých z uznávaných cen za poezii, ještě v průběhu studia, posléze vyhodili ze školy.

 

V roce 1965 stál také u zrodu hippies, kdy studentům protestujícím proti válce poradil, ať první řadu jejich shromáždění ozdobí kytkami. Tím se zrodila hippies myšlenka flower power, která funguje v hnutí hippies dodnes. Jelikož rád cestoval a poznával politiku ostatních velmocí, kterou později kritizoval, podíval se mimo Indii a Čínu (kde důkladně studoval zen buddhismus a následně se k němu přiklonil) také do Československa. Zde tak trošku šokoval svým vítězstvím a stal se králem pražského Majálesu. To se tehdejšímu režimu logicky nelíbilo a Ginsberga z ČSR vyhostili za kažení mládeže.

 

Kvůli své sexuální orientaci měl Ginsberg celoživotně problémy, zvláště v té době, kdy společnost brala sex jako něco posvátného a takřka nikde se o něm nemluvilo. Celá beat generation v čele s Ginsbergem se tedy snažila dávat najevo, že děti nenosí čáp a snažili se o sexu otevřeně debatovat, psát a zmiňovat jej všude, kde se dá. Nahaté fotky s jeho homosexuálními přáteli jsou v útrobách internetu jistě někde k nalezení. Možná i proto, společně s drogami, bylo velké množství jeho přátel zatčeno a Ginsberg se prohlásil za heterosexuála a našel si práci. To ovšem netrvalo dlouho.

 

Velikonoční neděle roku 1991, zleva doprava Allen Ginsberg, Timothy Leary a John C. Lilly

Allen Ginsberg: Účast při vzniku hippies, pravidelná konzumace drog a mimořádně hluboká tvorba s ponurým nádechem, která není pro každého

 

Drogy tvoří na těchto avantgardních umělcích velkou část a ani Ginsberg nebyl výjimkou. Oplýval žíznivostí po veškerém poznání světa a života. Poprvé došel do styku s rajským plynem u svého zubaře, kdy se mu pocit při započínající anestezii zamlouval a příště, když přišel k zubaři, přinesl si papír a tužku, na který se pod vlivem rajského plynu rychle snažil něco vymyslet. Později zubaře přemlouval, ať mu ještě rajský plyn jednou dá, i když už žádnou anestezii ani léčbu nepotřeboval. Zubař mu vyhověl, a tak dost možná některé z jeho veršů pocházejí právě ze zubařského křesla. Ginsberg ve svém životě dost možná vyzkoušel většinu drog, které známe. Od marihuany přes opiáty až k halucinogenům. Dokonce se stýkal s otcem LSD, Timothy Learym, jenž propagoval pozitivní vlivy LSD na duševně nemocné lidi. Ginsberg se dokonce snažil spojit s americkým prezidentem Kennedym a sovětským předsedou Chruščovem. Stál si totiž za názorem, že pokud by jim podal LSD a nechal je si v klidu popovídat, vedlo by to k celosvětovému míru. To se samozřejmě nepodařilo, tak podnikl Ginsberg tento psychedelický dýchánek za účelem dostavení míru alespoň s Timothym Learym.

 

Jeho celoživotním partnerem se stal americký básník Peter Orlovsky. Ginsberga s ním seznámil malíř a přítel Robert LaVigne. Došlo k tomu způsobem jako by vystřiženým z amerického romantického filmu s nepříliš vysokým rozpočtem. Ginsberg se ocitl v bytě malíře LaVigneho po noci strávené v jedné z kaváren, kde se stýkali. Malíř Ginsbergovi ukázal svůj první obraz s nahým mužem, kterým nebyl nikdo jiný než právě Orlovsky. Zrovna ve chvíli, kdy Ginsberg obdivoval jeho tělo vykreslené na plátně, Orlovsky vstoupil do místnosti a s Ginsbergem se seznámil. Zpočátku byl Peter Orlovsky něco jako Ginsbergův sekretář, později jejich vztah však nabyl milostného rázu a společně žili 40 let. Allen Ginsberg umírá 5. dubna 1997 ve věku sedmdesáti let, což vzhledem k jeho životnímu stylu není zas tak nízké číslo. Umírá na následky zánětu jater, které pod tlakem všech těch drog a alkoholu už nezvládaly svou funkci.

 

Allen Ginsberg (vlevo) s Peterem Orlovskym (uprostřed) na letišti ve Frankfurtu v roce 1978

Allen Ginsberg: Účast při vzniku hippies, pravidelná konzumace drog a mimořádně hluboká tvorba s ponurým nádechem, která není pro každého

 

Ponurá poezie obsahující mnoho různorodých pocitů v každém jednom verši. Jednou se Ginsberg v jeho tvorbě cítí paranoidně, hned nato píše s obrovskou důvěrou. Tři řádky jeho básně na nás působí až přehnaně euforicky a za pár chvil přemýšlíte nad tím, jestli váš život má opravdu smysl a jestli by vlastně nebylo lepší zabít se. Ať už jsou tyto myšlenky dobré, či ne, rozhodně dokazují, že Ginsberg ve svém životním poslání dobrý byl, protože o čem jiném by kvalitní literární tvorba měla být? Přeci o vyvolávání emocí a pocitů ve čtenářově lebce. Jestli jsou tyto pocity pozitivní či negativní je v tomto případě lehce irelevantní. Ginsbergovi totiž nešlo v podstatě o nic jiného, než o vyvolávání pocitů v lidech. Snažil se pozdvihnout duchovní stránku člověka a života v něm nad tu materiální, která v dnešních dobách převládá.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
56
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.