Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. března 2017 18:52
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Pražskou náplavku Rašínova nábřeží čeká velká rekonstrukce. Kobky se změní na nové galerie či kavárny a přibudou i chytré koše

KULTURA ČESKO
Uložit Uložené

Pražané se mohou těšit na novou podobu oblíbeného veřejného prostoru. Náplavku Rašínova nábřeží čeká velká proměna.

Je rozhodnuto – vltavská náplavka Rašínova nábřeží projde značnou rekonstrukcí, v rámci které se nynější kobky, jenž dosud sloužily především jako technická zázemí nebo sklady, využijí k výstavbě nových galerií či kaváren. Změn se však obyvatelé hlavního města dočkají ještě o něco více. Skupina architektů v čele s Petrem Jandou ze studia Brainwork svoji představu o nové podobě oblíbeného společenského prostoru blíže popisuje ve více než 70stránkové studii a jejich návrh v úterý schválili pražští radní. Do kompletního dokumentu můžete nahlédnout na tomto odkaze. O plánech na rekonstrukci informoval portál Archiweb.

Prvními kroky v rozsáhlé proměně vltavské náplavky v Podskalí bude instalace nových laviček, přidání lamp pouličního osvětlení a testování chytrých odpadkových košů. Hlavním bodem přestavby pak jsou již zmíněné kobky vklenuté do stěny náplavky, které poskytnou prostor k realizaci zbylých částí projektu. „Základní typy využití jsou tři. Kavárna (případně s dalším provozem typu Bajkazyl), galerie a veřejné WC," píše se v Jandově studii. „Rozvrstvení těchto obsahových typů rytmizuje prostor náplavky a vyvažuje ji jako celek v souvislosti s jejími dalšími prvky, jako jsou restaurace Vltava, přístaviště, a tradiční kotviště lodí a plovoucích zařízení obklopujících nábřežní hranu,“ dodává autor.

Začátek rekonstrukce je naplánovaný na podzim letošního roku, přičemž práce by měly být dokončeny ještě před začátkem letní sezóny 2018„Chtěli jsme to urychlit, ale není to z technického hlediska možné,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. Náklady na rekonstrukci studie sice neuvádí, avšak podle Hospodářských novin si město na úpravy vyčlenilo 13,5 milionu korun. V případě zájmu můžete zavítat i na Facebook architektonického studia, které za projektem stojí. Co na návrh architektů říkáte? O názor se s námi podělte v komentářích.

Domů
Sdílet
Diskuse