Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 24. 10. 2020 svátek má Nina

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
0
Antonín Havlík
17. březen 2019, 14:56
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Klienti po nás chtějí rozvrátit vztahy, vytvořit alibi i falešné partnery. Přišel jsem o iluze, říká majitel firmy Alibi na míru

Pomáhají rozvrátit vztahy i vymyslet dokonalé alibi. Co stojí za úspěchem agentury Alibi na míru a proč jejich služeb využívá tolik Čechů a Slováků? Zeptali jsme se jejich majitele Petra Macháčka.

Antonín Havlík
17. březen 2019, 14:56
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Agentura Alibi na míru to na českém trhu nemá jednoduché, jejích služeb však potají využívají stovky klientů ročně a další přibývají. Rozhodli jsme se setkat s majitelem firmy, Petrem Macháčkem, abychom s ním promluvili o kontroverzních službách, které agentura nabízí, ale i lidském pokrytectví, se kterým chtě nechtě pracuje.

 

Jeho firmu totiž živí výroba profesionálních alibi. Chceš podvést partnerku? Není problém. Předstírat důležitou schůzku? Fajn. Představit rodině svou falešnou přítelkyni? Jak je libo…

 

Majitel firmy své klienty nesoudí, sám ale prozradil, že během sedmi let, co s nimi pracuje, naprosto přišel o iluze. Čím vším se agentura zabývá a kam až musela s klienty zajít? Ptali jsme se.

 

Alibi na míru

 

Jak se bývalý stavař dostane až k výrobě profesionálních alibi?

Vždycky jsem se zajímal o psychologii, astrologii, vztahové problémy a před lety jsem na internetu zaregistroval, že v zahraničí existuje agentura, která se zabývá tvorbou alibi. A tak jsem se tomu začal sám věnovat, víceméně aniž bych sám věřil, že z toho může být takový boom.

 

Teď fungujeme sedmým rokem. Začal jsem to dělat s tím, že z toho nic nebude a pár lidí to pobaví. Mělo to opačný efekt. Jakmile prvotní motiv čehokoli, co člověk začíná, není zbohatnutí a mamon, tak to zpravidla vyjde.

 

Co jste za tu dobu, co máte agenturu, zjistil o svých klientech?

Je to strašně zavádějící, strašně moc lidí nás má tendenci házet do škatulky amorálních hajzlů, kteří pomáhají a kryjí nevěru na objednávku. Málokdo ví, že si vybíráme, jakou zakázku přijmeme a jakou ne. Jakmile někdo chce, abychom někoho poškodili, chce využívat naše služby za účelem msty, osobní satisfakce, tak se takové zakázky neberou.

 

I takové se objevují?

Samozřejmě a kolikrát se stane, že klient nám mlží hned ze začátku a neuvědomuje si, že stejně v průběhu realizace vyjde najevo, jak se věci mají.

 

Zpátky k otázce – co vám to řeklo o klientech?

Vzalo mi to iluze a do určité míry ideály – speciálně o ženách, protože můžu říct, že co se týče tvorby alibi, tak nás ženy využívají více jak muži. Jinak je typický klient člověk, který se dostal do krizové situace ve svém osobním životě, neví si s ní rady a díky nám je schopen to nějak překlenout, dostat se z toho nejhoršího a posunout se v soukromém životě dál.

 

Řešíte případy i vy sám?

Já a moje kolegyně jsme vždycky vstupní bránou, tzn. že znám každou poptávku, jakmile přijde. V momentě, kdy se z poptávky stane zakázka a přijmeme ji, tak neřeším průběh a realizaci – už to není v mých silách, byrokracie sežere mnoho času.

 

Máte přehled o tom, jaký případ vaše agentura vyřešila naposled?

Nevolala třeba od vás nějaká kolegyně a nechtěla alibi? Já už bývám trošku paranoidní, poslední co bylo, tak právě taková poptávka. Vůbec alibi tento měsíc frčí až nezvykle hodně na to, že ještě nejsou žádné dovolené.

 

Vy máte přímo nějaké sezónní špičky?

Prázdniny jsou pro nás sezónní záležitost a období po vánočních svátcích.

 

To se lidé více podvádí?

V dnešní době lidi spolu nejsou zvyklí komunikovat, všichni čumí do telefonů a virtuální život je pro pomalu ně více než ten reálný, tak lidi spolu ztrácí schopnost komunikovat. A jakmile potom přijde období, že spolu ten pár má být delší čas a jedou mimo ten běžný režim, tak najednou vznikne vakuum a prasknou situace, které za normálního chodu neprasknou.

 

Máme tyhle dvě období, ale nedá se říct, že by to mělo nějaké větší výkyvy v poptávkách, víceméně fungujeme po celý rok stejně.

 

Klienti po nás chtějí rozvrátit vztahy, vytvořit alibi i úmrtní listy. Přišel jsem o iluze, říká majitel agentury Alibi na míru

 

Nejčastější klienti alibi a test věrnosti jsou ženy ve věku 35–50 let. Proč myslíte, že to tak je?

Trend doby je takový, že zatímco před dvaceti lety bylo celkem běžné, že měl člověk kolem 18 let svatbu a bylo na cestě nějaké dítě, tak dneska je trend opačný – honí se kariéra a prachy. Takže lidi, kteří jsou v trvalých vztazích a řeší nějaké závazky, mají přes 35 let. Týká se to určitých typů služeb, Rozvraceče ale využívají muži a ženy úplně stejně.

 

Jsou u vás nějaké služby, které by byly specifické v tom, že je vyhledávají mladí lidé?

Bývá to zinscenování toho, že chtějí pomoct někoho sbalit – na nás je zinscenování nejrůznějších situací. Mladí bez partnera, pod tlakem rodiny a okolí, do nichž okolí neustále hučí, že nemají žádného partnera, si objednávají službu s názvem Aktér k pronájmu. My jim totiž poskytneme někoho, kdo zahraje požadovanou roli.

 

Zájemce si tedy objedná fejkovou partnerku, představí ji rodině. Co bude za půl roku?

Berte to tak, že vy jste scénárista toho příběhu. My vám dodáme herce a pomůžeme scénář zrealizovat, ale režisér jste vy. Když bude zapotřebí, tak si tu samou slečnu můžete půjčovat na představování maminkám, sourozencům, komu budete chtít, jak dlouho budete chtít.

 

Jaká je vaše nejvyužívanější služba?

Máme to rozdělené na dvě hlavní větve – tvorba alibi a služba Rozvraceč.

 

U tvorby alibi máte jakou úspěšnost?

Vyjma jednoho případu hned ze startu, kdy náš grafik udělal dětinskou a hloupou chybu, stoprocentní. Ať to byly fotomontáže nebo zinscenované hovory, případně role aktérů, kteří hráli kamarády, nikdy se nestalo, že by to prasklo.

 

To jste úspěšní…

Není to jenom o nás. Když si klient objedná sofistikované alibi a nebude schopný je „prodat“ tam, kde je má, tak my to neuhrajeme. Klient je součástí celého příběhu. Když se s námi domlouvá a nechá si na počítači otevřenou e-mailovou konverzaci, nemůžu to vnímat jako naše pochybení.

 

Pokud si někdo chce objednat službu, musí se s vámi setkávat?

Ne. 80 % běží e-mailovou korespondencí, zhruba 10 % zavolá a 10 % má odvahu to řešit osobně. Jsme nejradši, když se schází osobně. Je tam ten lidský faktor, ale zároveň chápu, že lidé chtějí co největší anonymitu.

 

Kolik lidí zaměstnáváte?

Musíme mít široký záběr, co se týče věkové kategorie, pohlaví, vzhledu, výšky, intelektu, hereckých schopností a hlavně lokalit. Nejde o lidi, kteří by pracovali na stálý pracovní poměr, řekněme, že jsou to brigádníci, kteří pro nás pracují pravidelně, podle požadavků klienta. Jde o zhruba 250 lidí a jejich průměrný výdělek je 1500 až 2000 korun za jednu reálnou akci.

 

Kdo všechno je ve vašem týmu?

Kromě aktérů tam jsou koordinátoři, kteří komunikují s klientem. My se u každé poptávky snažíme o nějaký živý kontakt. Emoce, které si předáte aspoň formou toho hlasu, do mailu nikdy nenacpete.

 

Jde nám i o to, aby byl případ předám nejvhodnějšímu koordinátorovi. Každý má jinou empatii. Prioritní myšlenka není tahat z lidí prachy za to, co nebude fungovat. Máme i psycholožku, kterou klienti mohou využít.

 

Mění se vám často tito brigádníci?

My tam máme takové věrné jádro aktérů, kteří pro nás pracují od začátku vzniku agentury. Tahle práce lidi láká, hlásí se nám sami, zavání to jakýmsi životem Jamese Bonda, ale udělají jednu dvě zakázky a zjistí, že na to prostě nemají.

 

Co je důvodem?

Vystupují pod jinou identitou. Ne, že bychom vyráběli falešné občanky, ale nevystupují pod svým pravým jménem a spousta lidí to zkrátka nedá. Začnou být unavení, protože žijí víc životů nebo se stanou v průběhu spolupráce zadanými a nepřijde jim vhodné dělat takovou práci.

 

Kdyby měl někdo zájem, co by musel splňovat?

Základní věci, kterých je v dnešní době nedostatek – spolehlivost, loajalita a čestnost. Nejde tam vůbec o vzhled a takovéto povrchní faktory.

 

Ale musí mít taky posunutý práh jakési morálky…

Na tuhle otázku já vždycky čekám, až se dostaneme k morálnímu hledisku věci.

 

Abyste mě nechápal špatně: já vaši službu nesoudím, ale ten člověk, který to dělá, tak prostě lže. A práh morálky tedy snížený zřejmě má…

V rámci agentury si nehrajeme na bohy a nehodnotíme, co je dobré nebo špatné. Bojím se to škatulkovat, že musí mít něco sníženého, nebo ne. To by se dalo ve své podstatě říct, že kdokoli cokoli hraje, tak je vlastně lhář a má snížený práh morálního kodexu. Oni to vnímají jako hereckou roli.

 

Říkal jste, že těžší je svést ženu než muže. Proč myslíte, že to tak je?

Protože jsem chlap, tak se mi to nebude říkat dobře, ale pro nás je ten motiv, proč jsme ochotni do něčeho jít, daleko jednoduší. Jednáme mnohem víc pudově, ženy potřebují vytvořit dojem osudového setkání, potřebují tam větší citovno.

 

Klienti po nás chtějí rozvrátit vztahy, vytvořit alibi i úmrtní listy. Přišel jsem o iluze, říká majitel agentury Alibi na míru

 

Co všechno jste museli v takovém případě absolvovat, abyste někoho svedli?

Pro nás není nejtěžší někoho svést, ale vyvolat první kontakt tak, aby to působilo co nejpřirozeněji. Největší průser je, když máme zakázku, abychom sbalili ajťáka. To je specifická sorta lidí, žijící ve svém vlastním vnitřním světě. Je to pro nás oříšek. Když máte od klienta informaci, že nikam nechodí a nemá téměř žádné přátele, tak to je peklo.

 

Jak tyto případy řešíte?

Klient je předem upozorněný k tomu, že taková situace může nastat. Vyžadujeme součinnost. Když se stane z poptávky zakázka a klient je kontaktovaný koordinátorkou a informován o stavu rozpočtu.

 

Jsou takoví, kteří to vzdají po prvním neúspěšném pokusu, my odečteme náklady spojené s iniciativou, kterou jsme vyvinuli a zbytek prostředků se vrací klientovi zpátky. Někteří z nich ale zkouší všechny možné varianty. Například odjede s dětmi na víkend, aby protějšek měl co největší prostor začít s někým jiným. Co případ, to originál, ale motivy jsou pořád stejné.

 

Vzpomenete si na nějakou nejtěžší zakázku?

Kdybych vám řekl, co na ní bylo nejtěžší a vy to tam napíšete takto natvrdo, tak se v tom někteří lidé můžou najít.

 

Skončila totiž smrtí někoho, koho jsme měli sbalit a dostat od toho, kdo se k němu choval zle. Nevydýchal to a rozhodl se ukončit svůj život, než jsme se k němu vůbec dostali. Nešlo o naše zavinění. Je nepříjemné být v kontaktu se smrtí v takovéto situaci.

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
První týden 0 Kč, potom 55.00 Kč měsíčně
VÍCE O PŘEDPLATNÉM

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak funguje služba Rozvraceč;
  • za jak dlouho jsou schopni rozvrátit vztah;
  • zda se aktéři dostávají do intimních situací;
  • jaké zakázky odmítají;
  • jaký nejbizarnější požadavek dostali;
  • v čem vidí Petr největší problém dnešních vztahů.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
10
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.