Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. dubna 2019 v 21:09
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

V Česku žijí desítky aktivních satanistů. Praktikují magii, provozují rituály a sdružují se ve vlastní církvi

V Česku žijí desítky aktivních satanistů. Praktikují magii, provozují rituály a sdružují se ve vlastní církvi
Zdroj: Bettmann / Contributor / Getty Images
REFRESHER
Uložit Uložené

Podívali jsme se na zoubek modernímu českému satanismu.

V Česku v současnosti žije několik desítek aktivních satanistů. Většina se sdružuje do „Prvního Česko - Slovenského Chrámu Církve Satanovy“ a pravidelně se schází k obřadům a rituálům. Organizaci neřídí Velmistr, jak je zvykem v zahraničí, ale Rada třinácti.

Kromě nejpočetnější frakce, která se schází v malém domě na kraji Prahy, fungují po Česku i další odnože Církve Satanovy a další sdružení, která uznávají jiné druhy satanismu. 

Abychom lépe pochopili fungování a ideje českých satanistů, oslovili jsme mluvčího Prvního Česko - Slovenského Chrámu Církve Satanovy a poté dva praktikující satanisty nezávislé na něm.

Satanismus v Čechách
Satanismus v Čechách Zdroj: První Česko - Slovenský Chrám Církve Satanovy

Kolik má vaše organizace členů?

Naše organizace má několik desítek členů. Důležitá je pro nás kvalita, nikoli kvantita. Ročně odmítneme několik žádosti o vstup do naší organizace. Výběr mezi žadateli je dosti přísný.

Žadatel musí být trestně bezúhonný a musí být plnoletý. To jsou základní podmínky pro přijetí. S dotyčným komunikujeme osobně v hlavním sídle našeho Chrámu. Je po něm vyžadována znalost satanské filozofie. Vyplňuje dotazník a testy IQ.

 
 

Do jaké míry je satanismus náboženství a do jaké míry filozofický směr? Je satanismus protikladem křesťanství?

Satanismus má jemné náboženské nuance. Pro drtivou většinu našich členů se ale jedná spíše o životní filosofii. Satanismus stojí v opozici proti všem náboženstvím, která potlačují lidskou svobodu a individualitu, či své postoje vnucují okolí. My křesťany k naší existenci nepotřebujeme, zato oni by se bez Satana neobešli. Zrovna nedávno papež obvinil Satana jako hlavního viníka v kauze zneužívání slovy, že kněží, kteří spáchali tyto zvrhlosti, jsou nástroje Satana. No a já doteď myslel, že kněz je zástupcem Boha na zemi, stejně jako biskup či kardinál...

Co bývá nejčastější motivací uchazečů o členství v Prvním Česko-Slovenském Chrámu Církve Satanovy?Motivace jsou různé, mezi ty nejčastější patří touha po svobodě a revolta proti společenskému pokrytectví. V posledních letech se rovněž do našich řad hlásí starší lidé, s bohatýmiživotními zkušenostmi, kteří se ztotožňují s životní filosofií satanismu.

V Česku žijí desítky aktivních satanistů. Praktikují magii, provozují rituály a sdružují se ve vlastní církvi
Zdroj: První Česko - Slovenský Chrám Církve Satanovy

Uchází se o členství i lidé, kteří si satanismus spojují s fašismem/nacismem/rasismem?Minimálně. Pokud k takovým případům dochází, tyto lidi odmítáme. Žádný člověk neovlivní do jaké země se narodí a jakou barvu bude mít jeho pleť. To, co ovšem ovlivnit může je jeho chování a způsob myšlení. Satanismus je životní filosofie určena všem hrdým individualitám a osobnostem, které jsou připraveny vzít život do vlastních rukou a rozhodovat samy za sebe. Národnost ani barva jejich pleti při tom není rozhodující.

Proč dáváte uchazečům o členství IQ testy?Stát se členem Prvního Česko-Slovenského Chrámu Církve Satanovy je poměrně složitý a náročný proces. Není pro nás důležitá kvantita, ale kvalita. Proto se plnohodnotným členem se stává přibližně každý pátý uchazeč, poté, co projde pomyslným sítem zkoušek a testů, které ho mají prověřit. Mimo jiné mezi tyto testy patří i IQ test. Ten je spíše orientační a pomáhá nám utvořit si celistvější pohled na jednotlivé uchazeče žádající o členství.

Kolik máte společného s LaVeyovým satanismem?Mnohé. Nicméně jej nepovažujeme za dogma, jdeme více do hloubky a spíše studujeme autory, které LaVeye inspirovali,a které ve svém díle citoval (Friedrich Nietzsche, Ayn Rand, John Griffith Chaney). Navíc jsme satanskou filosofii obohatili o vlastní myšlenky a rituály.

Satanismus v Čechách
Satanismus v Čechách Zdroj: První Česko - Slovenský Chrám Církve Satanovy

Vadí vám užívání satanské symboliky nesatanisty?

Vůbec ne. Satan má díky tomu vynikající reklamu. Někteří se mu vyškrábou po jeho zádech k popularitě a pak na něj zapomenou. I když víc než četnost obrácených křížů a pentagramů jsou mi víc sympatické třeba pohádky Josefa Lady nebo i jiných autorů (třeba Čertův švagr nebo S čerty nejsou žerty), kde náš Mistr ukazuje pochopení pro lidské slabosti, nemilosrdně trestá podlé jednání a hrdinové se většinou o vlastní štěstí musí zasloužit sami.

To jim totiž z nebe nespadne a přijde mi mnohem více satanističtější než ty nejbrutálnější obaly black metalových kapel.

Jaká data považujete za důležitá? Máte nějaké vlastní svátky?

Nejdůležitějším svátkem satanisty jsou vlastní narozeniny. Dále jsou to svátky, které spadají do zásadních přelomových událostí roku dle přírodních cyklů. 

Rituálně slavíme příchod Nového roku 1. ledna, dále 2. února první předjarní pučení, kdy se příroda začíná probouzet. Jarní rovnodennost 21. března. První z důležitých svátků je Valpuržina noc z 30, dubna na 1. května. Letní slunovrat 21. června.

Další svátek připadá na 1. srpna. 22. září slavíme podzimní rovnodennost. Druhý velmi důležitý svátek připadá na noc 31. října, čili Samain. Na zimní Slunovrat provádíme rituál Temného Harlekýna.

Satanismus v Čechách
Satanismus v Čechách Zdroj: První Česko - Slovenský Chrám Církve Satanovy
Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč je mluvčí Církve satanista;
  • co patří do satanského devatera;
  • kdo měl největší vliv na popularizaci satanismu u nás a proč;
  • co se odehrálo na prvním satanistickém rituálu v Česku;
  • jaké hodnosti, resp. stupně zasvěcení, v Církvi fungují;
  • zda už viděla námi oslovená čarodějnice z Brna pána pekel;
  • zda se upsala ďáblu;
  • co je pravdy na řečech o obětování zvěře.
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 65014 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA , Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA nebo 2 kopčeky zmrzliny od Koun ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse