Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher - Rozhovory

Dvojnásobný vrah Marián: Vraždil jsem, protože mi znásilnili ženu, pokud by se dal vrátit čas, neudělám to (Rozhovor)

Zavraždil muže a jeho partnerku. Z jakého důvodu takto konal a proč za vraždu ženy chtěl od soudce doživotí?

Jakub Paulík
18. 7. 2019 11:04 Čas čtení: 17:45
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dvojnásobný vrah Marián: Vraždil jsem, protože mi znásilnili ženu, pokud by se dal vrátit čas, neudělám to (Rozhovor)
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
Refresher - Rozhovory
17
Jakub Paulík
18. 7. 2019 11:04
Čas čtení: 17:45

Dvojnásobný vrah Marián: Vraždil jsem, protože mi znásilnili ženu, pokud by se dal vrátit čas, neudělám to (Rozhovor)

Zavraždil muže a jeho partnerku. Z jakého důvodu takto konal a proč za vraždu ženy chtěl od soudce doživotí?

Jakub Paulík
18. červenec 2019, 11:04
Čas čtení: 17:45
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dvojnásobný vrah Marián: Vraždil jsem, protože mi znásilnili ženu, pokud by se dal vrátit čas, neudělám to (Rozhovor)
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

43letý Marián Šturdík je dvojnásobným vrahem, kterého v minulosti odsoudili na 15 let vězení. Známý pro veřejnost je mimo jiné i tím, že pod přezdívkou L.U.G.E.R vydal rapovou skladbu Oko vraha, kde popisoval vraždu svých obětí Antona a Patrície. 

 

Nic mě nezlomilo až do chvíle, kdy jsem na stole spatřil fotografie jejich dvou mrtvých těl. A uvědomil jsem si, že ty její oči se na mě neustále dívají.

 

V tomto článku si přečteš:
 • Jak reagují lidé, když zjistí, že komunikují s vrahem;
 • o Mariánově vztahu s rodinami obětí;
 • jak vnímá jeho současné svědomí skutečnost, že zabil dva lidi;
 • z jakého důvodu se odhodlal k vraždě a kdo unesl a znásilnil jeho ženu;
 • jaké pocity v sobě zažíval při vraždě a zda by dnes jednal stejně;
 • o jeho vztahu k mafiánovi Mikuláši Černákovi a k nájemnému vrahovi Jozefu Roháčovi;
 • proč ho kontaktují mladé dívky a chlapci, kteří se vyžívají v násilí.

 

Marián Šturdík: Zabil som dvoch ľudí, dnes by som konal inak
Marián Šturdík: Zabil som dvoch ľudí, dnes by som konal inak Zdroj: Archív – Marián Šturdík

Jak lidé reagují, když zjistí, že tě odsoudili za dvojnásobnou vraždu? Mají z tebe přirozený strach?

Ano, mají. Myslím, že to je pochopitelné. Je to takový pud sebezáchovy každého člověka, respektive nepříjemný střet s něčím, co není úplně přirozené, tedy s násilím hrubého zrna. Mohu působit jakýmkoli milým dojmem, ale když se někdo dozví, že mám za sebou takovou minulost, začne cítit strach. Setkávám se s tím od doby, kdy mě odsoudili.

 

Zvykl sis na to, že se tě lidé zpočátku bojí?

Tvářím se, že si toho nevšímám. To je moje ochranná reakce. Je to už tak běžné, že se to prostě snažím ignorovat.

 

Muž, kterého jsem zabil, měl zločineckou skupinu specializující se na únosy, prodej a obchod se ženami.

 

Jaký máš vztah s příbuznými zavražděných? Prosil jsi je o odpuštění?

Ze strany Patrície mi to neodpustili. Byl jsem příliš zbabělý na to, abych šel za nimi po odchodu z výkonu trestu. Později jsem se však chtěl s nimi setkat na ranči. Přišla její matka, bratr se ženou a s dítětem. Nakonec ale odešli pryč, nechtěli se mnou ani bavit.

 

Jak jsi na jejich odchod reagoval?

Chápal jsem to, neměl jsem jim to za zlé. Spíše mi je jich líto, protože když nedokáží odpustit, nebudou nikdy v klidu spát. Těžko však takto mudrovat, když se mi to nestalo a kdoví, jak bych jednal já. Ale když člověk neodpustí, je ve vězení úplné zloby. A to je to hlavní neštěstí. Tím ubližují sobě, ne mně. Ale jak říkám, je to pochopitelné.

 

Po vraždě Patrície jsi byl plný výčitek, jak její smrt vnímá tvé svědomí v roce 2019?

Neumím si to odpustit, je to méně intenzivní než předtím, ale několikrát měsíčně tomu propadnu. A není to příjemný pocit. V životě jsem zažil mnoho vrahů, ale dříve či později se člověku otevře svědomí a každý časem spadne na hubu.

 

 

Pojďme tedy přímo k věci. Proč jsi zabil dva lidi?

Toto je velmi složitá otázka. Pokud bych začal od začátku, žil jsem v poměrně hektické a divoké době 90. let. Muž, kterého jsem zabil, měl zločineckou skupinu specializující se na únosy, prodej a obchod se ženami. V této organizaci byl v podstatě hlava na Slovensku a šlo o silné propojení mezi Českem, Německem, Belgií a podobně. No a moje bývalá manželka se s tímto člověkem kamarádila. On už měl ale předem připravený plán, že unesou i ji.

 

Bylo několik způsobů, jak se k dívkám dostat. A jeden způsob byl i přes kamarádské vztahy. Takže se nejprve s dívkami snažil poznat a pak je pozval nakupovat do Německa. Jeho skupina už měla připraveného celníka na obou stranách, a tak dokázali převézt dívky, které byly pod rohypnolem. V Mnichově následně dívky prodávaly Albáncům, Turkům a jiným. A moje bývalá manželka byla jedna z těch obětí.

 

Konkrétně v daném konvoji jelo 11 dívek, z toho jsem znal 7. Bývalou manželku prodali Albáncům. Hned po probuzení ji znásilnili a zbili. A jelikož nebyla panna, tak nebyla pro ně až tak zajímavá, proto skončila na ulici pouze ve spodním prádle. Jeden bezdomovec jí pomohl dostat se na kriminálku a později se dostala zpět do Levic. Největší újma však byla to, že ještě předtím musela týden šlapat, aby měla na cestu domů.

 

Řekl mi, že tam se nebere ohled na osobu a klidně ublíží naší rodině a dítěti.

 

Marián Šturdík: Zabil som dvoch ľudí, dnes by som konal inak
Marián Šturdík: Zabil som dvoch ľudí, dnes by som konal inak Zdroj: Archív – Marián Šturdík

 

Toto je pouze tvá verze únosu a znásilnění bývalé manželky, nebo daný případ byl i řádně přezkoumán?

Ano, ten muž a jeho komplicové za to i dokonce seděli. Ale pouze krátce. Byla totiž jiná doba. Nejhorší, co mohla moje žena udělat, bylo, že vypovídala na policii. Ale když jsem jí říkal, ať to nedělá, tak mě neposlouchala, byla zraněná, měla zničené ego. Naivně si myslela, že jí policie a soudy pomohou. Po třech týdnech je propustili a on se všem smál a prohlásil, že ho to stálo 900 tisíc korun.

 

Jak zmiňovaní muži reagovali na ženy, které proti nim svědčily na policii?

Samozřejmě věděli jména svědkyň a moje bývalá žena byla třetí nejhlavnější svědkyně. Nejhorší bylo, že kromě Slováků vypovídaly i proti Albáncům. Žena však už nechtěla vypovídat, a proto později tvrdila, že si nic nepamatuje. Vyšetřovatelé ji nadále nutili a po psychickém nátlaku řekla věci, které říci neměla. Začaly nám chodit dopisy, anonymní telefonáty přes pevnou linku a začali vyhrožovat, že nám zabijí dítě.

 

Ona to nezvládla, vrátila se na kriminálku a rozebírala to ještě víc než dosud. Pak už před naším panelovým domem stávala auta a tehdy jsem věděl, že je zle. Dohodl jsem se tedy na setkání s tímto Slovákem jako hlavou dané organizované skupiny. Chtěl jsem se s ním dohodnout, že vymyslíme verzi, podle níž si to bývalá celé vymyslela. Tehdy by ale také partnerka skončila ve vězení.

 

V autě se začal vysmívat nejen mé bývalé manželce, ale i ostatním dívkám, které jsem znal. V té chvíli jsem ho chtěl zkrátka pouze umlčet.

 

Souhlasila tvá bývalá manželka s tím, že se přizná ke křivé výpovědi?

Chvíli ano, ale pak začala říkat, že proč by měla jít do vězení, když právě ona je oběť. Ještě před soudem jsem se s tím mužem znovu setkal. Oba jsme hrávali ruletu, tak jsem mu navrhl, že si uděláme výlet a něco vymyslíme. Nechtěl jsem však, aby s námi jela jeho tehdejší přítelkyně Patrícia. Nakonec si to vynutila, protože měla pocit, že půjdeme za ženami. Tak jsem si řekl, že ona bude v autě a my si promluvíme v herně. Cestou v autě mi řekl, že se ten případ netýká už jen jeho, ale i Albánců a Turků. Řekl mi, že tam se nebere ohled na osobu a klidně ublíží naší rodině a dítěti. V tom okamžiku jsem měl u sebe i nelegálně drženou zbraň.

 

Na co jsi vůbec potřeboval zbraň?

Byl jsem totiž zlatník a často jsem s sebou nosil množství zlata. Věděli to i někteří lidé, proto jsem ji nosil u sebe. Vzal jsem si ji s sebou, protože tento muž se nebál nikoho, ale měl velký strach ze zbraní. V autě se začal vysmívat nejen mé bývalé manželce, ale i ostatním dívkám, které jsem znal. V té chvíli jsem ho chtěl zkrátka pouze umlčet. Vytáhl jsem zbraň a nejprve jsem poprosil jeho přítelkyni, aby zastavila auto, že chci jít močit.

 

Ona ale nezastavovala a tehdy Anton řekl, že moudrým patří svět a těm jako jsem já a má žena patří lopata. Já jsem mu řekl, že to má sice pravdu, ale my zůstáváme a moudrý odchází. A to byla poslední slova předtím, než jsem ho střelil do hlavy.

 

 

Co se dělo poté, co jsi ho střelil?

Protože zbraň nebyla určena na zabití, výstřel přežil. I odborníci řekli, že to není zbraň na zabití člověka. Ona si myslela, že něco bouchlo a že šlo o defekt. Tehdy jsem už ale uvažoval jako kriminálník a viděl jsem v Patrícii nežádoucího svědka. Střelil jsem do ní poprvé a následovala rána jistoty.

 

Zabil jsi Patricíi a následně Antona. Měl jsi už tehdy výčitky svědomí?

Co v daném okamžiku cítí vrah? Motivů na vraždu je skutečně mnoho a na margo toho, co se ve mně pěstovalo dlouhou dobu, jsem cítil hněv a neuvěřitelnou nespravedlnost ze strany soudů, policie. Neexistovala ochrana svědků a ten, kdo se snažil vypovídat, dopadl nejhůř. Měl jsem v sobě jakýsi falešný pocit klidu a věděl jsem, že si s ním můžu dělat cokoliv si usmyslím. Bylo to překombinované i těmi únosy žen z Česka a ze Slovenska.

 

Vytáhl jsem ho na zem a začal jsem po něm přejíždět autem od kotníků až po hlavu. Stále žil a během toho jsem se ho ptal, kde je Marcela a kde je Patrícia. To byla další z unesených. Přejel jsem ho dohromady 26krát. A cítil jsem jen chlad, který mě naplňoval. Cítil jsem se být soudcem, který jedná správně.

 

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 67209 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

 • Jaké pocity v sobě zažíval při vraždě a za jakých podmínek by i dnes dokázal zabít člověka;
 • jak ho změnilo vězení a proč žádal, aby dostal doživotí;
 • o jeho vztahu k mafiánovi Mikuláši Černákovi a k ​​nájemnému vrahovi Jozefu Roháčovi;
 • o tom, jak si se svou sestrou v dětství zažil tvrdé násilí;
 • co mu vadí na současné rapové scéně;
 • proč ho kontaktují mladé dívky a chlapci, kteří se vyžívají v násilí;
 • o případu, kdy jeho skladba zachránila 3 životy.

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Archív – Marián ŠturdíkNáhledový obrázek: Archív – Marián Šturdík
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.