Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 14. 7. 2020 svátek má Karolína

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
17
Jakub Paulík
18. červenec 2019, 11:04
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Dvojnásobný vrah Marián: Vraždil jsem, protože mi znásilnili ženu, pokud by se dal vrátit čas, neudělám to (Rozhovor)

Zavraždil muže a jeho partnerku. Z jakého důvodu takto konal a proč za vraždu ženy chtěl od soudce doživotí?

Jakub Paulík
18. červenec 2019, 11:04
Dvojnásobný vrah Marián: Vraždil jsem, protože mi znásilnili ženu, pokud by se dal vrátit čas, neudělám to (Rozhovor)
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
17
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

43letý Marián Šturdík je dvojnásobným vrahem, kterého v minulosti odsoudili na 15 let vězení. Známý pro veřejnost je mimo jiné i tím, že pod přezdívkou L.U.G.E.R vydal rapovou skladbu Oko vraha, kde popisoval vraždu svých obětí Antona a Patrície. 

 

Nic mě nezlomilo až do chvíle, kdy jsem na stole spatřil fotografie jejich dvou mrtvých těl. A uvědomil jsem si, že ty její oči se na mě neustále dívají.

 

V tomto článku si přečteš:
 • Jak reagují lidé, když zjistí, že komunikují s vrahem;
 • o Mariánově vztahu s rodinami obětí;
 • jak vnímá jeho současné svědomí skutečnost, že zabil dva lidi;
 • z jakého důvodu se odhodlal k vraždě a kdo unesl a znásilnil jeho ženu;
 • jaké pocity v sobě zažíval při vraždě a zda by dnes jednal stejně;
 • o jeho vztahu k mafiánovi Mikuláši Černákovi a k nájemnému vrahovi Jozefu Roháčovi;
 • proč ho kontaktují mladé dívky a chlapci, kteří se vyžívají v násilí.

 

Marián Šturdík: Zabil som dvoch ľudí, dnes by som konal inak

Jak lidé reagují, když zjistí, že tě odsoudili za dvojnásobnou vraždu? Mají z tebe přirozený strach?

Ano, mají. Myslím, že to je pochopitelné. Je to takový pud sebezáchovy každého člověka, respektive nepříjemný střet s něčím, co není úplně přirozené, tedy s násilím hrubého zrna. Mohu působit jakýmkoli milým dojmem, ale když se někdo dozví, že mám za sebou takovou minulost, začne cítit strach. Setkávám se s tím od doby, kdy mě odsoudili.

 

Zvykl sis na to, že se tě lidé zpočátku bojí?

Tvářím se, že si toho nevšímám. To je moje ochranná reakce. Je to už tak běžné, že se to prostě snažím ignorovat.

 

Muž, kterého jsem zabil, měl zločineckou skupinu specializující se na únosy, prodej a obchod se ženami.

 

Jaký máš vztah s příbuznými zavražděných? Prosil jsi je o odpuštění?

Ze strany Patrície mi to neodpustili. Byl jsem příliš zbabělý na to, abych šel za nimi po odchodu z výkonu trestu. Později jsem se však chtěl s nimi setkat na ranči. Přišla její matka, bratr se ženou a s dítětem. Nakonec ale odešli pryč, nechtěli se mnou ani bavit.

 

Jak jsi na jejich odchod reagoval?

Chápal jsem to, neměl jsem jim to za zlé. Spíše mi je jich líto, protože když nedokáží odpustit, nebudou nikdy v klidu spát. Těžko však takto mudrovat, když se mi to nestalo a kdoví, jak bych jednal já. Ale když člověk neodpustí, je ve vězení úplné zloby. A to je to hlavní neštěstí. Tím ubližují sobě, ne mně. Ale jak říkám, je to pochopitelné.

 

Po vraždě Patrície jsi byl plný výčitek, jak její smrt vnímá tvé svědomí v roce 2019?

Neumím si to odpustit, je to méně intenzivní než předtím, ale několikrát měsíčně tomu propadnu. A není to příjemný pocit. V životě jsem zažil mnoho vrahů, ale dříve či později se člověku otevře svědomí a každý časem spadne na hubu.

 

 

Pojďme tedy přímo k věci. Proč jsi zabil dva lidi?

Toto je velmi složitá otázka. Pokud bych začal od začátku, žil jsem v poměrně hektické a divoké době 90. let. Muž, kterého jsem zabil, měl zločineckou skupinu specializující se na únosy, prodej a obchod se ženami. V této organizaci byl v podstatě hlava na Slovensku a šlo o silné propojení mezi Českem, Německem, Belgií a podobně. No a moje bývalá manželka se s tímto člověkem kamarádila. On už měl ale předem připravený plán, že unesou i ji.

 

Bylo několik způsobů, jak se k dívkám dostat. A jeden způsob byl i přes kamarádské vztahy. Takže se nejprve s dívkami snažil poznat a pak je pozval nakupovat do Německa. Jeho skupina už měla připraveného celníka na obou stranách, a tak dokázali převézt dívky, které byly pod rohypnolem. V Mnichově následně dívky prodávaly Albáncům, Turkům a jiným. A moje bývalá manželka byla jedna z těch obětí.

 

Konkrétně v daném konvoji jelo 11 dívek, z toho jsem znal 7. Bývalou manželku prodali Albáncům. Hned po probuzení ji znásilnili a zbili. A jelikož nebyla panna, tak nebyla pro ně až tak zajímavá, proto skončila na ulici pouze ve spodním prádle. Jeden bezdomovec jí pomohl dostat se na kriminálku a později se dostala zpět do Levic. Největší újma však byla to, že ještě předtím musela týden šlapat, aby měla na cestu domů.

 

Řekl mi, že tam se nebere ohled na osobu a klidně ublíží naší rodině a dítěti.

 

Marián Šturdík: Zabil som dvoch ľudí, dnes by som konal inak

 

Toto je pouze tvá verze únosu a znásilnění bývalé manželky, nebo daný případ byl i řádně přezkoumán?

Ano, ten muž a jeho komplicové za to i dokonce seděli. Ale pouze krátce. Byla totiž jiná doba. Nejhorší, co mohla moje žena udělat, bylo, že vypovídala na policii. Ale když jsem jí říkal, ať to nedělá, tak mě neposlouchala, byla zraněná, měla zničené ego. Naivně si myslela, že jí policie a soudy pomohou. Po třech týdnech je propustili a on se všem smál a prohlásil, že ho to stálo 900 tisíc korun.

 

Jak zmiňovaní muži reagovali na ženy, které proti nim svědčily na policii?

Samozřejmě věděli jména svědkyň a moje bývalá žena byla třetí nejhlavnější svědkyně. Nejhorší bylo, že kromě Slováků vypovídaly i proti Albáncům. Žena však už nechtěla vypovídat, a proto později tvrdila, že si nic nepamatuje. Vyšetřovatelé ji nadále nutili a po psychickém nátlaku řekla věci, které říci neměla. Začaly nám chodit dopisy, anonymní telefonáty přes pevnou linku a začali vyhrožovat, že nám zabijí dítě.

 

Ona to nezvládla, vrátila se na kriminálku a rozebírala to ještě víc než dosud. Pak už před naším panelovým domem stávala auta a tehdy jsem věděl, že je zle. Dohodl jsem se tedy na setkání s tímto Slovákem jako hlavou dané organizované skupiny. Chtěl jsem se s ním dohodnout, že vymyslíme verzi, podle níž si to bývalá celé vymyslela. Tehdy by ale také partnerka skončila ve vězení.

 

V autě se začal vysmívat nejen mé bývalé manželce, ale i ostatním dívkám, které jsem znal. V té chvíli jsem ho chtěl zkrátka pouze umlčet.

 

Souhlasila tvá bývalá manželka s tím, že se přizná ke křivé výpovědi?

Chvíli ano, ale pak začala říkat, že proč by měla jít do vězení, když právě ona je oběť. Ještě před soudem jsem se s tím mužem znovu setkal. Oba jsme hrávali ruletu, tak jsem mu navrhl, že si uděláme výlet a něco vymyslíme. Nechtěl jsem však, aby s námi jela jeho tehdejší přítelkyně Patrícia. Nakonec si to vynutila, protože měla pocit, že půjdeme za ženami. Tak jsem si řekl, že ona bude v autě a my si promluvíme v herně. Cestou v autě mi řekl, že se ten případ netýká už jen jeho, ale i Albánců a Turků. Řekl mi, že tam se nebere ohled na osobu a klidně ublíží naší rodině a dítěti. V tom okamžiku jsem měl u sebe i nelegálně drženou zbraň.

 

Na co jsi vůbec potřeboval zbraň?

Byl jsem totiž zlatník a často jsem s sebou nosil množství zlata. Věděli to i někteří lidé, proto jsem ji nosil u sebe. Vzal jsem si ji s sebou, protože tento muž se nebál nikoho, ale měl velký strach ze zbraní. V autě se začal vysmívat nejen mé bývalé manželce, ale i ostatním dívkám, které jsem znal. V té chvíli jsem ho chtěl zkrátka pouze umlčet. Vytáhl jsem zbraň a nejprve jsem poprosil jeho přítelkyni, aby zastavila auto, že chci jít močit.

 

Ona ale nezastavovala a tehdy Anton řekl, že moudrým patří svět a těm jako jsem já a má žena patří lopata. Já jsem mu řekl, že to má sice pravdu, ale my zůstáváme a moudrý odchází. A to byla poslední slova předtím, než jsem ho střelil do hlavy.

 

 

Co se dělo poté, co jsi ho střelil?

Protože zbraň nebyla určena na zabití, výstřel přežil. I odborníci řekli, že to není zbraň na zabití člověka. Ona si myslela, že něco bouchlo a že šlo o defekt. Tehdy jsem už ale uvažoval jako kriminálník a viděl jsem v Patrícii nežádoucího svědka. Střelil jsem do ní poprvé a následovala rána jistoty.

 

Zabil jsi Patricíi a následně Antona. Měl jsi už tehdy výčitky svědomí?

Co v daném okamžiku cítí vrah? Motivů na vraždu je skutečně mnoho a na margo toho, co se ve mně pěstovalo dlouhou dobu, jsem cítil hněv a neuvěřitelnou nespravedlnost ze strany soudů, policie. Neexistovala ochrana svědků a ten, kdo se snažil vypovídat, dopadl nejhůř. Měl jsem v sobě jakýsi falešný pocit klidu a věděl jsem, že si s ním můžu dělat cokoliv si usmyslím. Bylo to překombinované i těmi únosy žen z Česka a ze Slovenska.

 

Vytáhl jsem ho na zem a začal jsem po něm přejíždět autem od kotníků až po hlavu. Stále žil a během toho jsem se ho ptal, kde je Marcela a kde je Patrícia. To byla další z unesených. Přejel jsem ho dohromady 26krát. A cítil jsem jen chlad, který mě naplňoval. Cítil jsem se být soudcem, který jedná správně.

 

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 99.00 Kč měsíčně

Co se dozvíš po odemknutí?

 • Jaké pocity v sobě zažíval při vraždě a za jakých podmínek by i dnes dokázal zabít člověka;
 • jak ho změnilo vězení a proč žádal, aby dostal doživotí;
 • o jeho vztahu k mafiánovi Mikuláši Černákovi a k ​​nájemnému vrahovi Jozefu Roháčovi;
 • o tom, jak si se svou sestrou v dětství zažil tvrdé násilí;
 • co mu vadí na současné rapové scéně;
 • proč ho kontaktují mladé dívky a chlapci, kteří se vyžívají v násilí;
 • o případu, kdy jeho skladba zachránila 3 životy.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Archív – Marián ŠturdíkNáhledový obrázek: Archív – Marián Šturdík Tagy: Marián Šturdík, L.U.G.E.R.
Ohodnoť článek
92
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.