Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Sobota 27. 2. 2021 svátek má Alexandr

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
36
Antonín Havlík
22. listopad 2019, 14:00

Nejlepším českým prezidentem byl Václav Havel. Zeman je podle Čechů nejhorším, nelíbí se jim jeho vystupování na veřejnosti

Česká republika měla za svou porevoluční existenci zatím tři prezidenty. S jejich vyhodnocením přišla agentura STEM/MARK, která se lidí ptala, jak známkují dosavadní české hlavy státu.

Antonín Havlík
22. listopad 2019, 14:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Výzkumná agentura STEM/MARK zveřejnila průzkum, v rámci nějž se ptala lidí na oblíbenost a hodnocení všech tří českých prezidentů. Zároveň se také zaměřila na názor plnoletých Čechů na současného prezidenta Miloše Zemana v dílčích úlohách a kompetencích. 

 

Otazníky nad příštím českých prezidentem totiž pomalu nabírají na aktuálnosti – už teď započínají debaty o tom, co by taková osobnost vlastně měla splňovat a kdo konkrétní se pro tuto roli hodí. Kandidát by měl hledat v propasti mezi příznivci a odpůrci současného prezidenta a zkusit hodnoty obou táborů alespoň více přiblížit k sobě

 

 

Nejlepším českým prezidentem je Václav Havel. Zeman je podle Čechů nejhorším, nelíbí se jim jeho vystupování na veřejnosti
Nejlepším českým prezidentem je Václav Havel. Zeman je podle Čechů nejhorším, nelíbí se jim jeho vystupování na veřejnosti Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

1. Václav Havel

„Lidé za nejlepšího porevolučního prezidenta ČR vnímají Václava Havla. Ten i podle dat Ústavu empirických výzkumů STEM zůstává bezkonkurenčně největší postavou posledních 30 let,“ píše agentura. Pozici nejlepšího prezidenta však rozděluje věk a nejvyšší dosažené vzdělání.

 

U lidí, kteří mají střední vzdělání s maturitou, dominuje jako nejlepší prezident právě Václav Havel, přičemž mladým nejvíce imponuje jeho humanitní odkaz. 

 

„Detailnější datová analýza ukázala, že například těm, co považují za nejlepšího prezidenta Václava Havla, nezáleží častěji tolik na pohlaví hlavy státu a jsou nakloněni mladšímu, prozápadnímu intelektuálovi, který nemusí disponovat politickou zkušeností,“ upřesnil Jan Burianec z agentury STEM/MARK.

 

Podporovatelé současného prezidenta Miloše Zemana to mají jinak. „Jsou výrazněji pro muže, osobu starší alespoň 60 let s politickou zkušeností. Charakterově by se mělo jednat o člověka důrazného, ale zároveň s optimistickým výhledem a liberálním smýšlením,“ uvedl Burianec.

 

Nejlepším českým prezidentem je Václav Havel. Zeman je podle Čechů nejhorším, nelíbí se jim jeho vystupování na veřejnosti
Nejlepším českým prezidentem je Václav Havel. Zeman je podle Čechů nejhorším, nelíbí se jim jeho vystupování na veřejnosti Zdroj: TASR / AP Photo / Richard Drew

2. Václav Klaus

Václav Klaus, který funkci hlavy státu zaujímal od roku 2003 do roku 2013, byl nejlepším prezidentem pro 14 procent dotázaných, 58 procent respondentů ho pak řadí jako druhého nejlepšího prezidenta.

 

Jeho osobu v prezidentské funkci nejvíce chválí lidé ve věkové skupině 30–44 let a 45–59 let (u obou 16 a 16 procent dotázaných). Zatímco Václav Havel byl preferován jako nejlepší každým čtvrtým voličem současného prezidenta Miloše Zemana, Václav Klaus je napříč sociodemografickými skupinami hodnocen občany stejně.

 

Nejlepším českým prezidentem je Václav Havel. Zeman je podle Čechů nejhorším, nelíbí se jim jeho vystupování na veřejnosti
Nejlepším českým prezidentem je Václav Havel. Zeman je podle Čechů nejhorším, nelíbí se jim jeho vystupování na veřejnosti Zdroj: TASR / AP Photo / Michael Gruber

3. Miloš Zeman

Miloš Zeman skončil v popularitě prezidentů podle výzkumu agentury na třetím místě. Češi si myslí, že jako prezident umí velmi dobře využívat svých prezidentských pravomocí – ať už negativně, nebo pozitivně. 

 

Respondentům se také líbil jeho zájem o problémy občanů. Je totiž znám tím, že často jezdí na výjezdy do krajů, kde se setkává s tamními obyvateli. Pozitivněji ho za to hodnotí dokonce pětina jeho odpůrců. 

 

Hůře pak hodnotili obhajobu českých zájmů, řešení sporů na české politické scéně a způsob vystupování na veřejnosti. To se nelíbí i jeho každému desátému voličovi.

 

Od občanů dostal prezident Zeman v průzkumu za svůj prezidentský výkon výslednou známku – horší trojku. 20 procent lidí ho hodnotí nedostatečně, dostatečně pak 26 procent, hodnocení dobré mu dává 25 procent občanů, chvalitebné 19 procent a zbývajících 10 procent hodnotí jeho funkční období výborně.

 

Pozitivní hodnocení mu podle průzkumu dali lidé starší 60 let, bez maturity a z Moravy. Ti by si také přáli, aby se prezidentské pravomoci posílily.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: FOTO TASR - Pavel Neubauer Tagy: Václav havel, Miloš Zeman, václav klaus
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.