Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. února 2020 v 17:50
Čas čtení 0:47
Antonín Havlík

Českou firmu Avast vyšetřuje kvůli prodeji osobních dat Úřad pro ochranu osobních údajů

TECH BEZPEČNOST
Uložit Uložené

Skandál firmy Avast, která přes svou dceřinou společnost Jumpshot prodával data o uživatelích třetím stranám, má další pokračování.

Na konci ledna zjistili američtí redaktoři PCMag a Vice, že česká společnost Avast provozující stejnojmenný bezpečnostní software a také antivirus AVG, prodávala přes svou dceřinou společnost Jumpshot citlivá data o uživatelích a jejich chování na internetu. Kauzou se nyní bude zabývat i český Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Oznámil to v tiskové zprávě.

„V současnosti shromažďujeme informace k celému případu. Je zde podezření ze závažného rozsáhlého porušení ochrany osobních údajů uživatelů. Na základě našich zjištění učiníme další kroky, o kterých budeme veřejnost informovat,“ uvedla předsedkyně Úřadu Ivana Janů. Co přesně to bude pro společnost Avast znamenat, zatím není jasné. 
Doporučeno
Český antivirus Avast prý prodává informace o uživatelích, které lze spojit s konkrétními osobami Český antivirus Avast prý prodává informace o uživatelích, které lze spojit s konkrétními osobami 28. ledna 2020 v 22:20

Avast již přišel s prohlášením, kde vysvětluje, že se rozhodl uzavřít divizi Jumpshot a s okamžitou platností přestat s poskytováním dat své datově analytické divizi. Uvedl to generální ředitel Avastu Ondřej Vlček, což odůvodnil tím, že Avast respektuje obavy lidí ohledně jejich soukromí. Mělo však jít o anonymizovaná data, ze kterých nemělo být možné rozpoznat konkrétní uživatele.

„I když rozhodnutí, které jsme učinili, bude mít bohužel dopad na stovky loajálních zaměstnanců společnosti Jumpshot a její zákazníky, je to absolutně správná věc. Pevně ​​věřím, že to pomůže společnosti Avast soustředit se na plný potenciál a naplnit tak svůj slib bezpečnosti a soukromí,“ uvedl Vlček v oficiálním prohlášení.

Domů
Sdílet
Diskuse