Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 24. 11. 2020 svátek má Emílie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze
5
Dominik Vetrák
23. duben 2020, 12:22
Čas čtení: 4:21
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Recenze: 5. série Better Call Saul znovu dokazuje, že jde o nejlepší seriál současnosti

Vince Gilligan a Peter Gould jsou tvůrci, kteří promění ve zlato vše, čeho se dotknou.

Dominik Vetrák
23. duben 2020, 12:22
Čas čtení: 4:21
Recenze: 5. série Better Call Saul znovu dokazuje, že jde o nejlepší seriál současnosti
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
5
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Better Call Saul má za sebou pátou sérii. Tvůrci Vince Gilligan a Peter Gould už potvrdili, že ta 6. bude poslední a bude mít 13 epizod. Better Call Saul tak bude o 1 část delší než původní seriál Breaking Bad. Saul se zlepšoval v každé sérii. Té první jsme v recenzi udělili 8,5/10, druhé shodně 8,5/10, třetí už 9/10, no a ta čtvrtá se vyšplhala na 10/10. Dá se říci, že pátá série si udržela kvalitu, přičemž pořádně zamíchala příběhem. 

 

Jimmy McGill začíná pod pseudonymem Saul Goodman praktikovat právo, ale během celé série dostane „Saul“ prostor na jeden či dva své klasické případy. Oba však stojí za to a díky těmto momentům a scénám bychom si přáli další seriál jen o tom, jak fungoval a praktikoval své geniální nápady.

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

V průběhu série se ale znovu zaplete s kartelem a děj tak začne nabírat na obrátkách. Také prohloubí svůj vztah s Kim. Ta je momentálně skutečnou hvězdou seriálu. Celou dobu jsme si mysleli, že v Better Call Saul budeme sledovat přerod Jimmyho na Saula. Jenže Jimmy byl celý svůj život Saulem, přičemž se neúspěšně pokoušel být Jimmym McGillem. Skutečnou charakterovou proměnou (a svým Breaking Bad) zde prochází Kim Wexler.

 

 

Zpočátku nenápadná vedlejší postava, do které se Jimmy zahleděl, se stala titulní postavou s nesmírně propracovaným charakterem a promyšleným příběhovým obloukem, který z ní postupně dostává její pravé já. Narozdíl od takového Waltera Whitea sledujeme přerod Kim z druhé řady sedadel, jako by jsme jen zevně pozorovali, jak se postupně mění. U Waltera jsme byli v první řadě a sledovali každý důležitý moment jeho života.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1438 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Tvůrci tak zvolili mírně odlišný způsob, který ale funguje stejně dobře. Máme tu Kim, jejíž pravá podstata se dostává na povrch, zatímco sledujeme neukojitelnou touhu hlavní postavy – Jimmyho, dělat věci jinak a vydláždit si v životě vlastní cestu, i kdyby to znamenalo namočit nohy do nebezpečných vod.

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

Stejně jako u Breaking Bad, tvůrci i zde dokonale pracují s postavami, jejich postupným přerodem a výzvami, kterým musí čelit. Všechny dějové linky jsou nesmírně zajímavé, některé i pořádně napínavé a občas i zábavné. Humor se však postupně ze seriálu vytrácí, protože jde do tuhého a nikomu není moc do smíchu.

 

Mike udělal rozhodnutí, které mu zcela změní život, z Jimmyho se definitivně stal Saul Goodman, Kim od základů mění svůj přístup k životu a Gus Fring je na důležitém rozcestí, které může znamenat jeho smrt, nebo vystoupení na vrchol. Lalo Salamanca zase zjistil, že má na zádech terč a Ignacio „Nacho“ Varga se ocitl uprostřed dvou mlýnů, které ho pravděpodobně rozdrtí. 

 

Seriál Better Call Saul má opět excelentní příběh, svým postavám přidává v každé sérii další vrstvu charakteristických rysů a nadále prohlubuje vztah mezi nimi a diváky. I přesto, že jde o prequel, a tedy události odehrávající se před Breaking Bad, se o postavy bojíme. Tvůrci dokázali přijít s takovými dějovými linkami, jejichž existenci by nikdo při sledování Breaking Bad nevěřil.

 

 

Neustále tě dokážou něčím překvapit a vyzvednout kouzlo tohoto světa, ať je to již z pohledu právníků, drogových kartelů nebo obyčejných lidských problémů, se kterými se postavy musí poprat. Je to pokaždé autentické, citlivě pojaté a i přes svou minimalistickost jsou tyto události úderné a přinutí tě zastavit a zamyslet se nad nimi.

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

To vše je zabaleno v dokonalém technickém provedení. Ať už se bavíme o střihu, režii nebo kostýmech a výpravě. Tvůrci své řemeslo zvládají absolutně špičkově, a ty se tak můžeš kochat nádherným světem Albuquerque Nejvýraznějším aspektem, kterého si všimne asi většina diváků, je bravurní kamera. Práce s ní se odráží v téměř každé scéně.

 

Výběr úhlů a nasvícení často přidává postavám a jejich vnějším projevem nový rozměr. Výsledkem spojení úžasných hereckých výkonů s brilantní kamerou jsou dechberoucí záběry a úžasně pořízené sekvence. Nemusí přitom jít o nic akčního ani dějově převratného. Tvůrci dokáží díky dialogům, hercům a kameře prodat každý obyčejný záběr jako mistrovské dílo. 

 

O to jsou určitě vděčnější, že mohou pracovat s takovými herci, jakými jsou Rhea Seehorn (Kim) a Bob Odenkirk (Saul). Bob někdy dostane nějakou filmovou roli, ale jak je možné, že na obrazovkách a v kinech nevidíme více herečku Rheu Seehorn?

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

Jako Kim je neuvěřitelná. Dokáže prodat všechny pocity a emoční výbuchy své postavy. Je nekompromisně chladná, empatická, horlivá a navzdory všem okolnostem v jejím životě a nepravděpodobným situacím, kterým musí čelit, zcela autentická. Tvůrci mohou pracovat s charakterem Kim tak skvěle hlavně díky jejímu hereckému výkonu.

 

Samozřejmě jsou tu i jiní herci, kteří nás ohromují. Patří mezi ně hlavně Michael Mando jako Nacho Varga či Tony Dalton jako Lalo Salomanca. Hvězdou je ale stále Bob Odenkirk, který se Saulem předvádí vlastní herecké umění. Ne každý herec dokáže prodat pití vlastní moči bez špetky humorného či trapného přednesu. Namísto toho v nás dokázal probudit pocity soucitu a pochopení, a to bez jakéhokoli slova. Jen počkej, až se dostaneš na 8. epizodu této série s názvem Bagman.

 

Bez prozrazování děje můžeme pochválit opět úžasnou práci kamery a geniální scénář. Provedení scény, kdy se jistá postava dívá na obrovskou zbraň namířenou na její oči, určitě mnohým připomnělo slavnou scénu z Breaking Bad. Celá epizoda Bagman je mistrovským dílem po každé stránce. Na jejím konci budeš sledovat titulky se zatajeným dechem. Toto je Better Call Saul v celé své kráse a na vrcholu. Jenže to nebylo všechno.

 

Člověk by si pomyslel, že jde o finále seriálu. Avšak v další epizodě nás čekala ohromná scéna mezi Kim, Saulem a Lalem, která vzbudila obrovské množství nervozity, napětí a vzrušení. Mírným zklamáním je pro mě finále, které vnímám jako začátek konce. Tvůrci museli nastínit, kam se bude poslední série ubírat.

 

Recenzia: 5. séria Better Call Saul znova dokazuje, že ide o najlepší seriál súčasnosti
Zdroj: AMC

 

Chyběl mi tam nějaký silnější a údernější moment, který by mě ohromil. Dočkali jsme se dalších bravurní hereckých výkonů (zvláště Michael Mando musel jako Nacho pořádně zabrat) a dokonala se i proměna Kim.

 

Celkově jsem však nesmírně spokojen. Better Call Saul mě v 5. sérii odrovnal hned několika momenty a nebýt finále, které jsem spíše bral jako úvod nové série, udělil bych plné hodnocení. Takto to je za devět a půl bodu z deseti, což je stále ohromný výsledek. 

 

I ten půl bod níže je vlastně důsledkem toho, že u tohoto seriálu jsem zvyklý na absolutní dokonalost. Finále je i tak úžasné, ale po předešlých dvou epizodách zřejmě neexistovala šance, aby bylo stejně úderné a hluboké. Nepomohl ani fakt, že bylo značně předvídatelné, jak to skončí. 

 

Vynikající technická stránka seriálu, ohromující příběh, špičková práce s postavami a nic, jen superlativy obložené hereckými výkony. V mých očích jde o nejlepší seriál současnosti, který si suverénně drží svou kvalitu jako žádný jiný. 

 

P. S. – V poslední, šesté sérii, snad neuvidíme Jesseho a Waltera. Tento seriál to absolutně nepotřebuje.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: AMC Tagy: better call saul
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
12
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.