Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
22. prosince 2020 v 21:16
Čas čtení 2:05
Vojtěch Vanda

Zákaz vycházení od 21. hodiny, zavřené bary, restaurace i služby. Jak by se změnil život v Česku v 5. stupni PES

NEWS ČESKO KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Nakažených koronavirem znovu přibývá a situace se zhoršuje. Pojďme se podívat na to, jak by nás to omezilo, kdybychom se vrátili do 5. rizikového stupně PES.

Celorepublikový index rizika se už od 18. prosince drží na hodnotě 76. Toto číslo je na stupnici rizika Protiepidemického systému České republiky zařazeno jako nejnižší hodnota 5. stupně. Pokud by stav přetrval a vláda by rozhodla o zpřísnění opatření, republika by se z červené zbarvila do té nejhorší možné barvy na stupnici – fialové. Co by to pro obyvatele Česka znamenalo?

Doporučeno
PES v Praze stoupl za týden o 20 bodů. Pandemie znovu nabírá na obrátkách PES v Praze stoupl za týden o 20 bodů. Pandemie znovu nabírá na obrátkách 22. prosince 2020 v 12:15

Nejprve si pojďme zopakovat, jak je vlastně pátý stupeň v systému PES charakterizován. Podle matice ministerstva zdravotnictví se jedná o stav, v němž je index rizika roven nebo je větší než číslo 76 (76-100).

Jde o takzvaný kritický stav, v němž se: 1. celková kapacita systému nemocniční lůžkové a intenzivní péče se začíná blížit svému limitu, 2. počet nakažených v populaci je vysoký, a to i v rámci zranitelných skupin obyvatel (např. důchodci), 3. trasování kontaktů je významně omezeno a za 4. probíhá komunitní šíření nákazy. Nyní se Česko nachází v takzvaném červeném 4. stupni, tedy vážném stavu.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Domů
Sdílet
Diskuse