Prezident Miloš Zeman na jednání V4 řekl, že by se mělo zavést povinné očkování. Na jednání vyjádřil také obavy z migrace.
Podle prezidenta Miloše Zemana by měly země Visegrádské čtyřky uvažovat o zavedení povinného očkování. Říká, že je to jediná možná cesta, jak koronavirovou pandemii překonat.
Politici podle něj po povinné vakcinaci nesahají, neboť se obávají, že by ztratili hlasy ve volbách. Prezident sám je očkován i třetí posilující dávkou. Na Twitteru o Zemanově výroku informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
„Všichni politici se bojí říci, že jediným řešením je povinné očkování, protože by ztratili hlasy. Já si to mohu dovolit, protože já už po deseti letech končím ve funkci prezidenta,” citoval Ovčáček prezidenta. „Uvažujme podobně jako Rakousko o povinném očkování, protože se zdá, že je to opravdu jediná cesta, jak se z té covidové krize dostat,” pokračuje Ovčáček s citací.
Povinné očkování některých profesních a věkových skupin dnes vládě předloží ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch. Vládu v demisi, která se k povinnému očkování některých obyvatel staví pozitivně, dnes podpořil také Ústřední krizový štáb. Nová vláda se však k povinnému očkování staví spíš odmítavě a zavedla by jej jen v případě, že by se na něm dohodly profesní organizace.
Zeman se obává vlny migrace
Na jednání zemí V4 Zeman také narazil na téma migrace. Má obavu, že přichází nová migrační vlna a otvírá se nová trasa po té, co Tálibán ovládl Afghánistán. Země by se podle českého prezidenta neměla vyklízet.
„Všichni politici se bojí říci, že jediným řešením je povinné očkování, protože by ztratili hlasy. Já si to mohu dovolit, protože já už po deseti letech končím ve funkci prezidenta,” prohlásil podle Ovčáčka.