Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze

The Tragedy of Macbeth (Recenze)

Joel Coen natočil vynikající drama plné monologů a dialogů. Je to film, který musíš vidět?

Dominik Vetrák
18. leden 2022, 10:30 Čas čtení: 3:17
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
The Tragedy of Macbeth (Recenze)
Zdroj: Apple
Filmy a Seriály - Recenze
1
Dominik Vetrák
18. leden 2022, 10:30
Čas čtení: 3:17

The Tragedy of Macbeth (Recenze)

Joel Coen natočil vynikající drama plné monologů a dialogů. Je to film, který musíš vidět?

Dominik Vetrák
18. leden 2022, 10:30
Čas čtení: 3:17
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
The Tragedy of Macbeth (Recenze)
Zdroj: Apple
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

The Tragedy of Macbeth je první film od Joela Coena, který nenatočil spolu se svým bratrem Ethanem Coenem. Bratři Coenovi jsou v Hollywoodu nesmírně známí a populární tvůrci se spoustou skvělých filmů. V posledních letech nás ale nedokázali ničím ohromit. Změnilo se to díky adaptaci Macbetha, jedné z nejlepších Shakespearových her

 

Krátká odpověď by byla ano. Ta dlouhá bude poněkud komplikovanější. Jak možná víš, děj Macbetha sleduje Macbetha (Denzel Washington), příbuzného skotského krále Duncana (Brendan Gleeson). Macbeth pro Duncana vyhrává jeden důležitý boj za druhým, za což ho chce král patřičně odměnit. Macbetha však jeho odměna nepřekvapí. Jen pár chvil předtím jemu a jeho příteli ve zbrani Banquovi (Bertie Carvel) tři čarodějnice prozradily, co ho čeká. Nejdříve získá větší majetky a uznání krále, následně se sám stane králem.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3473 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Karel Roden: Čech, který dobyl i Hollywood. Toto je jeho 10 nejlepších filmůKarel Roden: Čech, který dobyl i Hollywood. Toto je jeho 10 nejlepších filmů
„V 16 letech jsem benčoval 125 kilo, vždycky jsem byl silný. Strach nemám z nikoho,“ říká šampion Oktagonu Mågård (Rozhovor)„V 16 letech jsem benčoval 125 kilo, vždycky jsem byl silný. Strach nemám z nikoho,“ říká šampion Oktagonu Mågård (Rozhovor)
Toto je laktózová intolerance. Máme tipy, jak poznat nemoc, která z bolesti břicha z jogurtu může přerůst v celiakiiToto je laktózová intolerance. Máme tipy, jak poznat nemoc, která z bolesti břicha z jogurtu může přerůst v celiakii
VÍCE

Jenže Macbethovi je jasné, že se to nestane samo od sebe a že pro to musí něco udělat. Zabití milovaného krále ale není něco, co by s lehkostí dokázal. Tady do hry vstupuje jeho věrná manželka lady Macbeth (Frances McDormand), která ho přesvědčuje, že zabití krále je správným krokem a že si kralování zaslouží. Macbeth se tedy nechá přemluvit a krále zabije.

 

Macbethovi a jeho ženě vražda zatemní mysl, v důsledku čehož je začne zpochybňovat nejen jejich služebnictvo. Macbeth je stále krvelačnější a tvoří si nebezpečné nepřátele. Pro diváky, kteří neznají tuto Shakespearovu hru nazpaměť, jde o příběh, který párkrát překvapí a umně pracuje se svými postavami.

 

Zdroj: Apple TV+

 

Mnohé diváky může překvapit styl, jakým je film natočen. Režisér Joel Coen se rozhodl spojit divadelní a filmové postupy do jednoho celku, díky čemuž může diváky neznalé divadla jemně zmást. Režisér totiž k vysvětlení emocí a myšlenkových pochodů postav využívá jejich vlastní monology a často až umělecky vystavěné věty.

 

V podstatě kopíruje styl divadelní hry a snaží se, aby fungoval i ve filmovém vyprávění. Bohužel, ne vždy se to dobře daří. Minimálně dvě scény s monologem jsou tak dlouhé, až se u nich možná přistihneš, že už nedáváš pozor.

 

Zdroj: Apple TV+

 

Na druhou stranu některé repliky díky tomu nabraly na intenzitě a dovolily hercům ukázat se ve světle, v jakém asi ještě ve velkém hollywoodském projektu nikdy nebyly. 

 

The Tragedy of Macbeth je ve svém jádru tak trochu „artový“ film, respektive opírá se o filmové postupy, které mohou některým lidem připadat „nedivácké“ či nudné. Opak je ale pravdou a Coen ve většině případů skvěle kombinuje audiovizuální indicie a formy vyprávění příběhu s těmi slovními. V některých sekvencích bychom dokonce přijali, kdyby režisér více využíval obrazu a méně mluveného slova. 

 

Vizuál filmu se nadmíru povedl, ať už jde o exteriérové, nebo interiérové ​​záběry. Zámky a hrady vzbuzují díky svým vysokým zdím a stěnám dojem nepřemožitelných a nekonečných pevností a exteriéry pokaždé působí jiným dojmem díky měnícím se prostředím – od mlhavých bažin na bojišti přes pole až po lesy.

 

Zdroj: Apple TV+

 

Nepřekvapilo by, kdyby snímek získal i nominaci na Oscara za nejlepší kameru. Bruno Delbonnel natočil spoustu krásných, pomalých záběrů, které ti dovolí naplno ocenit krásu vytvořených kulis či kostýmů. Kontury navíc zdůrazňuje černobílý obraz.

 

Asi tě tedy nepřekvapí, že i celé lokace a plac byly složeny z černobílých předmětů a kulis. Film reálně vypadal černobíle i před přidáním efektů a úpravou barev v postprodukci.

 

Tragedy of Macbeth využívá výrazného audiovizuálního stylu vyprávění příběhu, takže role kameramanů byla velmi důležitá. Skvěle se dívá hlavně na všechny scény s čarodějnicemi či na Macbetha na chodbě těsně před vraždou krále. Řada těchto skvěle natočených scén spoléhá i na zvukový doprovod. Nemyslíme tím hudbu, ale zvukový design doprovázející obraz, který pomáhá budovat atmosféru a stupňovat napětí.

 

Zdroj: Apple TV+

 

Snímek graduje každým „dějstvím“. Stupňování děje a napětí vůbec nepůsobí ukvapeně, a ty si tak uvědomíš, že jsi stále zvědavější, jak to skončí. 

 

Soundtrack by si asi každý doma nepustil, hudba ve filmu ale fungovala přesně tak, jak měla. Dokonale vyhovuje také stopáž filmu. Macbeth neměl být ani kratší, ani delší, svůj příběh vyprávěl bez jakýchkoli „hluchých“ míst. 

 

The Tragedy of Macbeth je skvěle natočený, zrežírovaný a zahraný film, který svůj příběh dokáže vyprávět jak s hereckým, mluveným projevem, tak čistě audiovizuální podobou. Škoda některých protáhlých dialogů. Herecky jde o nadstandard, přičemž zmínit musíme i další dva skvělé výkony v podání Coreyho Hawkinse a Harryho Mellinga. Druhý zmíněný i nadále dokazuje, že v něm dřímá velký talent.

 

Zdroj: Apple TV+

 

Denzel Washington je v roli Macbetha fantastický a požitkem je každá jeho scéna. Mírně nevyužitě působí Frances McDormand jako lady Macbeth. Joel Coen natočil skvělé drama podle divadelní hry, ale pokud čekáš klasický film s klasickým tempem a stylem vyprávění příběhu, budeš minimálně překvapen – a my věříme, že v pozitivním směru.

 

My jsme tušili, co zhruba máme čekat, a tak jsme si v rámci očekávání film hodně užili. Překvapilo, jak plynule režisér střídá divadelní a filmové vypravěčské styly a postupy a jak bezproblémově v drtivé většině scén fungují. I proto udělujeme velmi silných osm bodů z deseti

 

P. S. – Film doporučujeme zhlédnout na Apple TV+ s profesionálními titulky. Občas je těžké dialogy pochopit i v češtině, protože nemáš moc času, abys nad nimi přemýšlel.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Apple
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu filmy a seriály
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít