Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
26. dubna 2022 13:43
Čas čtení 1:08
Vojtěch Vanda

Karlovarský filmový festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský filmový festival ocení Bolka Polívku
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina
ZAJÍMAVOSTI FILM
Uložit Uložené

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech se nezadržitelně blíží. Jeho 56. ročník zná již oficiální plakát a také to, že cenu prezidenta festivalu převezme Bolek Polívka.

Již 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech se nezadržitelně blíží. Proto pořadatelé oznámili i letošního laureáta Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie. Stane se jím výrazná herecká osobnost brněnské scény, dvaasedmdesátiletý Boleslav Polívka.

Doporučeno
Zemřela Eva Zaoralová, první dáma Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Zemřela Eva Zaoralová, první dáma Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech 11. března 2022 14:34

Karlovarský festival se po koronavirových posunech opět vrátil do svého červencového termínu. Jeho letošní 56. ročník bude uspořádán ve dnech od od 1. do 9. července. V úterý navíc organizátoři odhalili i oficiální plakát z dílny Studia Najbrt.

Odhalení se dočkal také letošní laureát Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary určenou pro výrazné osobnosti české kinematografie. Stane se jím herec, dramatik, scenárista a režisér Bolek Polívka. Zakladatel Divadla Bolka Polívky však zaujal miliony diváků i mimo jeviště. 

Toto o něm píšou organizátoři festivalu: „První větší filmovou rolí byla postava Mageriho v muzikálu Balada pro banditu. Klíčovou úlohu v jeho filmové tvorbě pak hraje spolupráce s režisérkou Věrou Chytilovou, která započala filmem Kalamita (1981) a nakonec se rozrostla na pětici titulů. Dědictví aneb Kurvahošigutentág (1992), které se stalo tragikomickým podobenstvím života v raně porevolučním období, i po letech prokazuje, jak přesně dokázala dvojice Polívka-Chytilová (spoluautoři scénáře) pojmenovat společenské pohyby nové doby.“

Nejedná se ale pouze o jediné legendární snímky, ve kterých účinkoval. Určitě si jej pamatuješ z Pelíšků, Zapomenutého světla, kdy mu hlavní role vynesla Českého lva nebo stejně oceněná role ve filmu Musíme si pomáhat. Tento film Jana Hřebejka byl dokonce nominován na Oscara za pro nejlepší zahraniční film.

Domů
Sdílet
Diskuse