Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
22. května 2016 19:02
Čas čtení 0:00
Martin Lačný

Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac

REFRESHER
Uložit Uložené

I v nejnovější části našeho seriálu pokračujeme v Praze, kde jsme fotili se sympatickou Džanou.

V seriálu REFRESHER dívka vám už nějaký ten rok pravidelně představuje zajímavé tváře Česka a Slovenska. Naposledy jste měli možnost poznat sympatickou Hannu z našeho hlavního města, kde se ale ještě chvilku zdržíme. Z Vyšehradu se akorát přesuneme do pražské Art & Event Gallery Černá Labuť, která je už od 20. let minulého století místem, kde se prolíná svět umění, gastronomie a obchodu.

Džana Valjevac – pro některé možná známá tvář i z prostředí street outfitů, kterou jste už měli možnost vícekrát vidět na našem webu, dokonce i v samostatném článku. Co se za pár let změnilo v životě sympatické Češky s balkánskými kořeny, ale i něco více o jejím životě, se samozřejmě dozvíte v rozhovoru.

Celou sérii fotek najdeš i na Facebooku.

Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac

Ahoj, Džano, na našem webu jsi byla už vícekrát představena v článcích Outfity z ulice. Tvůj život ale určitě není jen o módě, zkus se nám tedy ve zkratce představit.
Ahoj Slovensko a Česko, jak se máte? Jestli správně počítám, tak uběhly asi dva roky od článku o mně, to to letí. Dlouhý vlasy jsou pryč a bílý conversky jsem vyměnila za Stan Smithy, což je vidět právě u mých novějších outfitu. Bohužel jich moc není, protože jak říkáš, můj život se netočí jen okolo módy. Studuju už třetím rokem grafický design v Praze na Hollarce a poslední rok se snažím zaměřovat právě na to a na budoucnost, která spočívá v tom, abych v tomto oboru pokračovala a následně se tak i uplatnila. Chodím do školy ráda, nejsem člověk, co by dokázal sedět a luštit křížovky z matematiky (když to řeknu tak, jak to cítím) nebo prostě seděl v místnosti a marnil čas tam, kde ho to nebaví. Když jsem se narodila s citem v ruce a fantazií, tak proč toho nevyužít, proto bych chtěla poradit všem mladým co neví, co se školou a jsou talentovaní a mají nápad, aby rozhodně toho využili.

Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac

Vzhledem k tomu, co studuješ, máš určitě dobrý vztah i k umění jako takovému. Zajímáš se i o jiné druhy umění?
Je to jeden velký kus mě. Miluju jednoduchost, myšlenku, barvy, vtip, cit, všechno, co člověku vykouzlí úsměv a řekne si: „Wow, to je dobrý nápad.“ Já sama tvořím věci na takový způsob. I když to může být někdy fakt šílený, co si budem povídat. Všechno je to prostě o nápadu. Když máš nápad, máš všechno. Inspiraci hledám všude, často mě věci napadají z čista jasna, jen je problém je pak nezapomenout. Taky moc ráda chodím na výstavy, ne jenom tady v Praze, kde je jich až až, ale snažím se vždycky i ven z Čech, zajímá mě to a naplňuje mě to. Sama móda je samozřejmě jedno velké umění, a to jedno z mých nejoblíbenějších. Rada to spojuju a využívám jak znalostí ze školy, tak z oblasti modelingu.

Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac

Mnohé určitě zaujme tvé poměrně exotické jméno v našich končinách. Žiješ v Praze od narození?

V Praze jsem se narodila, tudíž tu žiju celý život. Moje celá rodina je z Bosny a Hercegoviny, pojďme říct bývalé Jugoslávie, rodiče tu žijí přes 20 let. Česky jsem mluvila ve škole a bosensky doma, a tak vlastně plynule mluvím dvěma jazyky, z toho bosenštinou se domluvím skoro všude po Balkánu. Každé léto se tam vracím a občas mi ta mentalita chybí, ale to mi vynahrazují kamarádi, co mám tady v Praze. Co víc říct, mám to prostě v krvi, miluju balkánskou komunitu, jídlo, hudbu, humor…

Více lidí tě možná zná právě díky tvé zálibě v módě a fotkám tvých outfitů, které jsi pravidelně zveřejňovala na různých stránkách.
Řeknu to upřímně, moje outfity mi dřív fotil můj 12letý bratr. Dřív tomu bylo tak, že jsem mu za to naslibovala různé dárečky nebo i peníze, samozřejmě k tomu nedošlo, a tak přestal, haha. Souvisí to ale samozřejmě i se mnou – neměla jsem moc čas a postupně se ztratila i chuť, ale ráda bych to obnovila, snažím se aspoň fotit v zahraničí.

Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac
Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac

Jak jsi už zmiňovala, věnuješ se modelingu a působíš v pražské agentuře Agents. Chtěla by ses tomu věnovat i v budoucnu?
Modeling je jedna velká zajímavá věc plná překvapení. Já osobně už to beru tak, že co se mi má stát, se stane. Vím, že na mě nikdo nečeká. Tenhle systém běží strašně rychle, je opravdu milion modelek a každá tě může nahradit kvůli jednomu malýmu nedostatků. Ze 100 castingu ti vyjde 1, tak už to je. Jde o to být ve správný čas na správným místě, znát se s dobrýma lidma nebo být v dobrých rukou a umět se prodat. Makat na sobě a vědět, co jste vy sami zač. Nejsem úplně high fashion tip, nemám kladný vztah k superhubeným tipů holek, nelíbí se mi to. Zkoušela jsem jím být, ale skončila jsem s tím ve správný čas, a za to jsem ráda. Člověk prostě nevypadá hezky a v hlavě to má taky mimo. Mám ráda přírodní krásu, co má nějakou normální hmotnost a je zajímavá i vnitřně, dokáže si užívat života, než aby si zkazila zdraví. Modelky, co jsou přirozeně vychrtlé, jsou jiná věc a poruchy příjmu potravy je věc druhá. Já část kouzla modelingu objevila a chci ho ještě objevovat. Jsem chytřejší a moudřejší, než když jsem s tím začala. Dokud budu mít nabídky a joby, tak budu mít i chuť pokračovat. Poznala jsem skvělý lidí, poznala jsem i takové, kteří mě naučili se nikdy nechovat jako oni. Dalo mi to do života hodně zkušeností a zážitků, co nikde jinde nedostanu, a za to jsem strašně ráda! V současné době je každá vyšší holka modelkou, v uvozovkách. Ale to, že máš podepsanou smlouvu a hashtag na Instagramu #model prostě nestačí.

Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac

Patříš do generace Instagramu a jiných sociálních médií – jak vnímáš tuto dobu, kdy se všechno v tomto světě odvíjí od počtu followerů a často vyumělkovaných fotek?

Dřív kluk dal holce pravou růží, teď dá emoji smajlík a tím to končí (samozřejmě to nemyslím úplně vážně). Každý víme, jak to dnes je, všechno se točí kolem toho, Facebook, Instagram, Snapchat, YouTube. Vždyť už i klienti se ptají na tvoje followers, aby ti mohli dát práci. Kolik hodin vlastně na tom strávíme? Kolik vztahů se rozpadlo, protože někde někdo něco viděl? Ale stejně to jedeme dál, i já, my všichni. Má to ale svoji výhodu, nikdy nevíš, kdo si tě díky tvýmu „dokonalýmu profilu“ všimne.

Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac

Jak jsi už říkala, i díky tvým balkánským kořenům často cestuješ. Je to jen povinnost, nebo vidíš v cestování i tvoji zálibu, případně chtěla bys navštívit nějaká vysněná místa?

Nejsem člověk, co by dokázal být na jednom místě, se stejnýma lidma. Žijeme prostě jen jednou, a Země je na to moc velká, abychom zůstali na jednom malým místě. Nemůžeme si říkat, proč bychom měli za něco takovýho utrácet, ale za co vlastně jinýho? Za oblečení, za jídlo, za cigarety, alkohol, nevím, co kdo všechno dělá, ale z toho zážitky přece nejsou. Nemůžu říct, že jsem byla všude, ale každým rokem odcestuju do jinýho města. Je to skvělý odreagovat se a poznat novou kulturu, mentalitu a jak si jinde žijou. Často je pak těžký vrátit se domů do reality.

Česká krása s balkánskými kořeny: REFRESHER dívka Džana Valjevac

Fotografie – Martin Lačný | @martinlacny
Modelka – Džana Valjevac - Agents Model Management | @dzana.valjevac

Domů
Sdílet
Diskuse