Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
26. července 2017 v 15:48
Čas čtení 0:00
Pavlína Plecitá

Temná stránka Prahy aneb místa, kde se prostě necítíme bezpečně

ZAJÍMAVOSTI BEZPEČNOST
Uložit Uložené

Praha patří k nejbezpečnějším světovým metropolím. Přesto i tady najdeme místa, kterým se večer raději vyhýbáme.

Máme štěstí. Naše hlavní město je ve srovnání s jinými světovými metropolemi relativně klidným a bezpečným místem. Na každodenním pořádku se tu neodehrávají žádné vícečetné mordy ani divoké honičky nočními ulicemi v autech místních gangsterů, pasáků, kuplířů, pašeráků, dealerů, podomních prodejců vysavačů a čeho všeho ještě. Přesto všechno si zase nebudeme naivně představovat, že se tu neděje vůbec nic. Děje. Na některých místech více než na jiných a jinde se vlastně ani zrovna nemusí nic dít, abyste danou lokalitu odsoudili už z dálky a raději ji komplikovaně obešli.

Já osobně nepocházím z Prahy. Žiji tu teprve několik let. A věřte tomu, že pro holku ze Šumavy, která se donedávna bála jen veverek a jezevců, představoval průchod některými pražskými čtvrtěmi a lokalitami učiněný horor, který vždy doprovázel zrychlený dech i kroky. Vybrala jsem ty osobně nejzajímavější a jsem zvědavá, jestli se mnou budete souhlasit, nebo jich pak v komentářích dáme dohromady více. Zároveň si můžeme naše osobní pocity kontrolovat s mapou kriminality, která hezky a přehledně ukazuje, ve kterých pražských čtvrtích se jednotlivé kriminální činy aktuálně objevují více než v jiných.

Centrum Prahy

Tak tady snad ani není potřeba dlouhého komentáře. Tohle je klasika, kterou asi všichni známe, ale ve výčtu jsem ji nemohla vynechat. Noční procházka centrem Prahy vám zaručeně rozproudí krev v žilách. Ať už je to vrchní část Václavského náměstí, "Sherwood" u Hlaváku nebo některé ulice Starého a Nového Města – Bartolomějská, Benediktská nebo Krakovská. Právě tyto tři ulice mají společně s městskou částí Smíchov, dle mapy kriminality, nejvyšší index kriminality v Praze (až 621,1). Od začátku roku se zde odehrálo přes dvě stovky různých trestních činů – od vloupaček po kapesní krádeže až k ublížení na zdraví. Kdo tudy, hlavně v noci, prochází sám, drží pohled při zemi a snaží se co nejrychleji vypadnout, aniž by vyvolával moc pozornosti u místních pochybných jedinců.

Temná stránka Prahy aneb místa, kde se prostě necítíme bezpečně
Zdroj: Wikimedia Commons/fawasp

Vysokoškolské koleje Hvězda 

Nikdy jsem na koleji nebydlela. Často jsem ale navštěvovala kamarády, kteří „skončili“ na Hvězdě nebo Větrníku. Přes den klasické vysokoškolské ubytování, kde studenti za rozumnou cenu můžou složit hlavu. Neveselé historky o mužích, kteří přepadají osamocené studentky v nedalekém lesnatém porostu poblíž bytovek ovšem celou atmosféru poněkud kazí. A pak se tu objevoval také onen známý exhibicionista, se kterým jsem dokonce měla tu čest i osobně. Ten se sice fyzického kontaktu vyvaroval, ale i tak mi jistě dáte za pravdu, že se prostě nejedná o nic příjemného. Od té doby, co jsme se bohužel potkali, mě tam už nikdy nikdo neviděl. Správa kolejí se ale alespoň částečně začala o tento problém zajímat a podnikla kroky, které snad studentkám zajistí větší bezpečnost. Tak snad už je to lepší. 

Temná stránka Prahy aneb místa, kde se prostě necítíme bezpečně
Zdroj: Wikimedia Commons/ŠJů

Na Knížecí 

Na autobusovém nádraží Na Knížecí, nedaleko Anděla, trávím hodně času. Na zpožděný autobus jsem se tady načekala dohromady už dobrých pár hodin, ne-li dní. A dodnes jsem si nezvykla na místní prostředí. Smrad, špína, odpadky, injekční stříkačky, obézní ženy, které s vám snaží prodat skvělý značkový parfém nebo mast na hemeroidy za pár korun, prostitutky, bezdomovci a narkomani. Už jsem zde zažila pouliční rvačku kvůli nedopalku z cigarety nebo si vyslechla několik nejvulgárnějších nadávek kvůli tomu, že jsem zakašlala. Zkrátka dokonalá přehlídka pražského podsvětí na jednom místě. Po výstupu z autobusu do noční Prahy si vždy vzpomenu na Kevinovo zoufalé bloudění newyorskými ulicemi. Protože přesně takový pocit Na Knížecí prožívám také. 

Temná stránka Prahy aneb místa, kde se prostě necítíme bezpečně
Zdroj: Wikimedia Commons/ŠJů

Park Folimanka a Nuselský most

Park Folimanka, který se nachází poblíž Albertova, na první pohled nevypadá vůbec nebezpečně. Přes den je to krásné, hravé místo plné zeleně, rozkošných dětí na hřišti, rozvášněných psů letících za tenisákem a běžců se sluchátky v uších. Ale pod rouškou tmy vám, hlavně v oblasti pod Nuselským mostem, běhá mráz po zádech. Je zřejmé, že žádným z parků nechcete večer projít sami. Je ovšem zvláštní, že ze všech takových míst v mém případě nejvíce vyniká právě Folimanka. Těžko říci, čím to může být. Možná to způsobují pochybná individua, která se často pod mostem scházejí nebo celková negativní energie, která z celého prostředí vyzařuje. Nuselák je tolik spojován s nechvalnou minulostí a pověstí o četných sebevraždách, že jen to stačí k tomu, abyste se v jeho blízkosti prostě necítili dobře.

Temná stránka Prahy aneb místa, kde se prostě necítíme bezpečně
Zdroj: Wikimedia Commons/Aktron

Ulice Horská 

Jen několik desítek metrů od Folimanky najdeme malou, schovanou, nenápadnou uličku s názvem Horská. Věřte tomu nebo ne, kdysi dávno, několik století nazpět, to bylo právě toto místo, které pražané považovali za nejnebezpečnější. Dle nejrůznějších pověstí se tady mělo odehrát veliké množství mordů a loupežných přepadení. Další pověsti pak vypráví třeba o velikém černém psu, který zde bez milosti zabíjel, o bezhlavém důstojníkovi nebo dalších tajemných přízracích a paranormálních jevech. Stráž, která město hlídala z místních hradeb, zde prý nikdy dlouho nevydržela. Někteří dokonce bez vysvětlení zmizeli a dodnes se nenašli. Jedná se zkrátka o další místo, kterému se raději obloukem vyhýbám.

Vestibuly metra 

Nejde ani tak o ten zápach moči nebo nekonečně dlouhé eskalátory, na kterých neustále chytám omdlévající osoby. Jde o to, že si tady člověk musí křečovitě držet kabelku, aby o ni nepřišel nebo že mu sem tam pod nohama přeběhne středně velké hejno velmi velkých krys. Nejméně bezpečně se pak cítím na konečné zastávce žluté linky B – na Zličíně. Přestože Zličín sám o sobě nemá příliš veliký index kriminality a v rámci pražských čtvrtí se řadí k těm klidnějším, ve vestibulu metra se mi nedělá dobře. Asi zase nějaké negativní vlny nebo co. Takže kam to jde, vydám se raději pěšky. Protože nikdy nevíte, kdy na vás nějaká žena staršího věku začne křičet, že jste ženský pohlavní orgán a samice jednoho domácího nepřežvýkavého sudokopytníka, protože jste tam měli kufr.

Temná stránka Prahy aneb místa, kde se prostě necítíme bezpečně
Zdroj: Wikipedia/ Aktron

Vršovice

Poslední místo, které mě při pomyšlení na nebezpečnost Prahy napadá, je městská část Praha 10 – Vršovice. Tato čtvrť se vyznačuje poměrně vysokým počtem kriminálních činů od začátku roku – 196. Klasickou záležitostí je tady pak vykrádání aut nebo jejich celkové odcizení. Pokud tedy budete hledat ideální parkovací místo, zkuste to vzít jinam než do Vršovic. Navíc se zde nacházejí dva veliké známé fotbalové stadiony – slavistický Eden a „Bohemka“. Jednou jedinkrát jsem se svezla tramvají, která byla až k prasknutí narvaná opilými skalními fotbalovými fanoušky. Takovou chybu už nikdy více neudělám.

Temná stránka Prahy aneb místa, kde se prostě necítíme bezpečně
Zdroj: Wikimedia Commons/Aktron

Ať už některá místa na první pohled působí daleko více děsivě než jiná, ve skutečnosti to tak být vůbec nemusí. Řada pražských čtvrtí je opředena špatnou pověstí a stereotypy, které si ne vždy tak docela zaslouží. Krásným příkladem je pražský Žižkov, o kterém se často tvrdí, že tam na vás nic hezkého nečeká. Jeho index kriminality (30,2) je ovšem daleko nižší, než jak tomu je třeba na Vinohradech (66,9), které zase naopak někdy bývají opěvovány jako jedna z nejkrásnějších městských částí k životu.

Doporučeno
Nastolte ve firmě pořádek a přehled. Prvním krokem bude integrace elektronického přístupového systému Nastolte ve firmě pořádek a přehled. Prvním krokem bude integrace elektronického přístupového systému 29. února 2024 v 15:04

V každém případě je ovšem třeba dodržovat nějaká bezpečnostní pravidla. Holky, pořiďte si ty pepřáky. Nečekejte samy na prázdné zastávce. Vždy si raději dopředu najděte ideální spoj a na zastávku se vydejte až těsně před tím, než tramvaj nebo autobus přijede. Pokud se dopravujete taxíkem nebo Uberem, poproste řidiče, aby odjel, až pokud se přesvědčí, že jste bezpečně vstoupili do dveří domu. Jsou to maličkosti, které vám ale mohou ušetřit nějakou nepříjemnou chvilku.

Domů
Sdílet
Diskuse