Sobota 21. 7. 2018 svátek má Vítězslav, Vítězslava

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Netflix

Neuvěřitelně přesná předpověď budoucnosti z roku 1999 pobláznila internet. Sloupeček v magazínu se naplnil téměř do puntíku

Spisovatel David Gerrold dnes vyznívá mnohem katastrofičtěji, než možná zamýšlel.

30. březen 2018, 12:10
30. březen 2018, 12:10

Spisovatel David Gerrold dnes vyznívá mnohem katastrofičtěji, než možná zamýšlel.

Lidstvo se neustále vyvíjí a pokrok se jen tak nezastaví. Při představě, jak bude náš svět vypadat za necelých 20 let, bychom mohli popustit uzdu své fantazii, protože za dvě dekády se celá společnost může obrátit o 180 stupňů.

 

Na internetu se před dvěma dny objevila předpověď spisovatele Davida Gerrold z roku 1999, v níž se na požádání své kamarádky zamyslel nad vývojem technologií. Esther Schindler poprosila Gerrolda v roce 1999, zda by si nemohl najít chvíli času a zalovit hluboko ve své fantazii. Předpověď byla na rok 1999 mimořádně odvážná a i když ji možná řada lidí nebrala vážně, až dnes se ukazuje, jak blízko pravdě se Gerrold dostal.

 


Předpověď David Gerrold z roku 1999

„Mám mobilní telefon, kapesní organizér, pager, kalkulačku, digitální fotoaparát, nahrávač kazet, přehrávač hudby a ještě se mi tu někde povaluje u barevná televize. Někdy v příštích letech se všechna tato zařazení přemístí do jednoho. Bude to krabička užší než 2,5 centimetru a menší než balíček hracích karet. (Velikost bude určena podle toho, co se bude pohodlně držet a ne podle technologií uvnitř.)

 

Krabička bude mít displej s vysokým rozlišením, mikrofon, vstup pro sluchátka, fotoaparát, bezdrátové připojení, funkce telefonu i pageru, televizní i rádiový přijímač, digitální záznam a bude mít dostatečný výkon a paměť na to, aby fungovala jako stolní počítač. Bude se k ní dát připojit i klávesnice a monitor standardní velikosti. Ano, a bude umět pracovat i s e-mailem.

 

Co je nejdůležitější, bude umět rozeznávat hlasové pokyny a bude schopná hlas i vytvářet. Bude poslouchat a odpovídat v angličtině, nebo v jakémkoli jazyce, který budeš potřebovat, a ano, bude fungovat i jako překladač. Bude to tvůj agent, který ti bude plnit internetové povinnosti. Například: Potřebuji japonskou restauraci v Tulse, nedaleko Ramada Inn. Zarezervuj ubytování a připrav i cestu. Pokud tam není japonská restaurace, najdi italskou. Nebo, pošli hlasovou zprávu Bobovi v tomto znění: „Bobe, přijímáme tvou nabídku, ale budeme potřebovat návrh celé dohody do 15. Dej mi vědět, jestli to není problém.“

 

Nazval jsem toto zařízení „Personal Information Telecommunications Agent“ nebo ve zkratce Pita. Zkratka by mohla znamenat i Pain In The Ass [něco velmi otravného, pozn. red.], což pravděpodobně rovněž bude, protože mít k dispozici podobné připojení zničí vše, co už dnes zůstalo ze soukromí každého z nás.“

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse30 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
30 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Frank Hliva1. duben 2018, 0:56

Co je na tej predpoedi take uzasne? V roku 99 sme mali nokie 3310 a 3330 bola tu nokia Nokia 9110 Communicator co bol taky malicky vreckovy pocitac aj s klavesnicou a GSM modulom a dalo sa ocakavat akym smerom sa budu mobilne technologie vyvijat. Uz po prelome milenia prisli do mody handledy a pocket PC ovladane stylusom (rok 2002 - 2003). A okolo roku 2003 prve smartphony s Windows Mobile 2003 ktore velku cast z toho co ten typek napisal splnali.

4 Odpovědět · Nahlásit
avatar
prof kohout30. březen 2018, 12:30

no vsak v roku 1999 to uz bolo podla mna planovane

3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Martin CZert31. březen 2018, 6:11

... nevedel jsem, že už v té době se tolik hulilo ... tady je recenze z roku 1997 v té době už 3 roky staré novinky, která ANO, uměla poslat email https://mobil.idnes.cz/nokia-9000-communicator-recenze-dkp-/mob_nokia.aspx?c=970825_0003488_telefony
... pravda ... on prorokoval, že se tloušťka zmenší, což se nakonec i povedlo.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Holly30. březen 2018, 22:37

A bude hůř...

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Milan Čochtan Sekera1. duben 2018, 11:47

No,a že se to prezentuje až teď??? Já si myslím,že už v té době na tom vývojáři dávno pracovali a autor se o nějakým způsobem dozvěděl. Tak si zahrál na novodobého Nostradama. Teď z toho bude někdo dělat vědu,nebo zázrak!!! Je to stejné,jako když někdo předpoví počasí někdy v listopadu řekne: " Do vánoc bude tak jak je teď a pak se oteplí!" No jasně,každým rokem se po vánocích oteplí,že je to až v dubnu - to přece zůstává pořád pravdou!!! ;o)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Veronika Nováková31. březen 2018, 8:37

Tak už si nahrabal dost, ne? A co zla se tam už událo!! BR!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Paul Vojník1. duben 2018, 3:46

Nepomylila si si clanok? :D

2 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Vladimir Krajcar31. březen 2018, 0:54

prvni smartphony tu uz byli v roce 2008 tak jakych 20 let. Prehravac, kalkulacku, MP3 a fotak meli telefony uz v roce 2006 I driv. V ty dobe co on to psal byl Vrchol asi Nokia 5110 a ty uz chybelo Jen uloziste na MP3 a display s kamerou.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tomas Kihmlen30. březen 2018, 23:43

NO to je teda borec :D. To asi v roce 99 nebylo žádný tajemství. Ono to neznamená, že se mezi lidi dostane nějaká technologie, tak že to vymysleli minulej Pátek. Oni na tom většinou roky pracujou, někdy možná desetiletí a ten kdo se o to zajímá, tak na 20 let dopředu to asi neni takovej problém . Navíc se říká, že agentury jako CIA apod. mají technologie, které jsou několik desetiletí napřed před tím, co je běžně dostupný pro obyčejný lidi.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jaras30. březen 2018, 20:19

Tak nejdále do budoucnosti v předpovědmi se myslím dostal spisovatel Čestmír Vejdělek v knize Návrat z ráje.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
solnareduard4730. březen 2018, 18:55

Že nemá lidstvo pitnou vodu to nikoho nezajímá-ani reálné řešení amatérem.To je realita a
budoucnost nejistá.Má reálná vize je jiná a jistá.OSN a EU toho nejsou schpné,mohu to dokázat
otázka komu.Není zájem chránit přemnožený druh.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
prof kohout31. březen 2018, 16:47

my mame dost, ostatni ma nezaujmaju

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
BanPoliticalCorrectness30. březen 2018, 21:21

Nemá pitnú vodu ? Existujú spôsoby premeny slanej vody na sladkú, niektore sú zložité, niektoré také jednoduché, že by to zvádla hocijaká africká rodina. Ďalej rôzne techniky zachytávania vody a pod... s vodou je to iba fiktívny problém, ktorý ma jednoduché riešenie, ale nepoučeniaschopnú spoločnosť, odmietajúcu s tým niečo robiť.

Na väčšinu ekologických problémov je už dávno vytvorený precedens, ktorý by účinne fungoval. Máme možnosti čistej energie, poznáme efektívny boj Číňanov s rozširovaním púšte Gobi, príkady zalesňovania južnej časti Sahary, efektívne hospodárenie s vodou v suchých oblastiach, zachytávanie vody v našich podmienkách proti vznikom povodní (robíme presný opak). Afričania niesu schopní samovzdelania v oblasti hospodárstva a pestovania primitívnych plodín, namiesto posielania potravinových balíčkov, oblečenia a lekárov, by im trebalo poslať viacej učiteľov, aby toto všetko boli schopní spraviť aj oni sami. Kontinent na to majú veľký. Niektoré oblasti Afriky si počínajú pekne, ale väčšina je neudržateľná.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ben Ozimy31. březen 2018, 10:28

Vyjádří svůj názor i ty a zanech komentář ...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
prof kohout31. březen 2018, 16:48

ty si tu zanechal len smrad

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ruda Rudlovič30. březen 2018, 18:43

inkové měli své mimo-zemštany , někteří měli ajjjpona a někteří tyčku na přemístění v prostoru a času -a zde se dělá věda z 3+1

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Paul Vojník1. duben 2018, 3:51

A ty si mal zjavne nejaky dobry matroš...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jara Novakova30. březen 2018, 17:57

Už Verne popisoval věci které v jeho době považovali za neuskutečnitelné fantazie, a dnes už jsou ,,zastaralé´´.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Otto Hofmann30. březen 2018, 17:30

Nevím proč se musíme odvolávat na fantazii spiovatele v Anglii z r. 1999. To zdroj článku neviděl kultovní televizní seriál Návštěvníci" z roku 1983. Tam si autor Ota Hofman vymyslel bezdrátové komunikátory, kdy o mobilech se lidstvu ani ještě nezdálo. Jsou tam minikamerky , tehdy technicky neřešitelná, dnes běžná součást našich životů a hlavně nikdo neměl ani páru o internetu bez kterého se ndnes neobejde ani berňák a přesto CML jako by mu z oka vypadl. Laserová pilka dnes součást zdraňových systémů. asi by si zdroj potřebovat zahumidovat a dát si dvojité amarouny

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Eva L Nová1. duben 2018, 19:54

V budoucnu nebudeš muset ani vstávat ze židle, resp. opouštět svůj domov, jelikož nemoci vymizí z důvodu nahrazení orgánů implantáty, vytvořených na 3D tiskárnách, celé tělo se přesune z nynějšího "náchylného" těla, přitahující nemoce a degenerace, do bytelné konstrukce bez vad. Životní energii si budeš dobíjet dotykem na magnetickou dotykovou obrazovku a vědomosti, dovednosti, paměť a jiné fyzické vlastnosti budeš čerpat napojením se na síť. To, co ses teď učil a osvojoval třeba 2 měsíce, budeš umět perfektně za hodinu, možná dvě. Lépe jak současný velmistr s jakémkoli oboru.

Současné lidstvo jak ho znáš teď zanikne, jelikož "noví" lidé budou mít IQ minimálně 400 a tím pádem vymizí různé potřeby, slabosti, vady, poruchy, úchylky a výjimky a nezbude tak místo pro city, toleranci, ohleduplnost a v konečném důsledku ani pro lidskost. Už dnes to můžeš vidět na zavádění automatizace a robotizace, 70% lidí v civilizovaném světě přijde o práci, jelikož jich nebude potřeba. Tito lidé se tak budou věnovat "jiným" záležitostem, čímž se sami zničí, neboli vykrátí. Je to vidět už dnes, jsme již jakýmisi kyborgy s jednou plackou v kapse (mobilní telefon), kterou komunikujeme přes celý svět během pár vteřin. Kdepak je doba Zátopků, Čapků, aj..

Jako příklad mohu uvést lesnictví, v nedávné minulosti šlo několik hřmotných chlapů s pilami a sekerami na dřevo, za celou šichtu udělali určité množství (přitom si popovídali, zasmáli, zapotili se, zaposilovali si a byli spokojeni), potom je nahradil jeden střízlík s motorovkou, který za stejný čas udělal 50x tolik (spokojený už tolik není, jelikož je tam sám), dnes tam vjede stroj, tzv. harvestor, který toho střízlíka s motorovkou trumfne na produktivitě za stejný čas tak 1000x (obsluha přijde domů a zabývá se třeba už jen svými zájmy). V budoucnu tam ten stroj přijede sám naprogramovaný a řízený GPS na dálku. Člověk tam nebude potřeba. Tímto nastane definitivní začátek konce lidstva. Howg.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Božetěch Kund1. duben 2018, 20:39

v budoucnu třeba nebudeme těla vůbec potřebovat a staneme se součástí celosvětové sítě.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Frend Frend31. březen 2018, 19:36

Jo tak v roce 99 jsem měl první stolní pc Pentium Celeron II Sdram 128MB za 50 tis. Nejdostupnější médium byla Flopy s neuvěřitelnými 1,25MB, a začínali akorát frčet vypalovačky. Ta musela být přes externí SCSI řadič a stála 12tis. Dokázala pálit neuvěřitelných 4x CD ROM. BIOS nezvládal větší disky než 32GB a za připojení k internetu se platilo hříšný peníze za každou sekundu. Vytáčení internetu bylo zdlouhavé a unavné. USB rozhraní teprve vznikalo a o flashkach nebylo ještě dlouho ani slyšet. Každá nová HW konfigurace se musela naswitchovat přímo na MB. W98 se těšili oblibě a přicházely milenia. Každý se bál Y2K. V tom roce jsem si také koupil první dvouřádkový mobil s anténou za 2000 v akci Go ježíšku jen GO. Fronta se stála hodinu a existovala řada nepokrytých míst.

Takže ty frajerské řeči o tom, že to už někdo věděl a bylo to plánované, tak ty si odpusťte.

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
UnCool3. duben 2018, 12:53

Tak to ja mam uplne jine vzpominky na rok 1999, meli jsme 486 40 MHz a 8 MB SIMM RAM, ale meli jsme CD-Rom 32x, vypalovacku TEAC s rychlosti 24 pro zapis a 8 pro prepis CD-RW, bezne jsem pouzival prepisovatelna CD, ktera vznikla uz v roce 1997. Diskety meli kapacity 1,44 MB a v tu doby byly uz silne na ustupu, at uz kvuli ZIP mechanikam tak i kvuli cenove daleko dostupnejsim CD-RW. Se zbytkem by se dalo souhlasit. :)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Darek Černý2. duben 2018, 15:46

Až teda na to, že první communicator od Nokie, který tohle vše (až na pár detailů, jako darevny displej, etc) uměl, vyšel už v roce 96. HP OmniGo, oznámili ještě rok před tím.

V roce 99 tedy už byla na trhu myslím 4. verze smartphonu od Nokie s oznacenim 9110.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
David Sniegoň1. duben 2018, 9:49

Jo, tak tenhle komentář ve mě vyvolal nostalgii :) naprostá pravda :)

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Božetěch Kund31. březen 2018, 21:09

já na tu dobu taky moc rád vzpomínám akorát se psal rok 1995 a kámoš měl PC 486 už si přesně nepamatuji konfiguraci ,a já měl Amigu 1200 bez HDD poněvadž 20 mb stál asi 8 000 kč.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Božetěch Kund31. březen 2018, 20:50

no a za 20 let budete takto s nostalgií vzpomínat na to co používáme teď .

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
George KA31. březen 2018, 8:16

mail byl maximum co tel uměl..i trvalo to neskutečně dlouho a data v něm byli omezené to si asi nepamatujete ..?ted jste všichni hrozný chytráci ..napište jakou vizi máte do budoucna v čem koliv rád bych nahlídnul do budoucnosti Nostradáni

-1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
odstraněný uživatel31. březen 2018, 11:54

Jsem si jistý že do 10 až 20 let ti budou domů po optickým kabelu lítat hamburgery a jídlo z fastfoodu.Po netu objednáš a zaplatíš a do minuty se to objeví v zařízení tipoval bych si říci velikosti mikrovlnky

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Yamamoto Isoroku31. březen 2018, 15:22

A já jsem si jistý že do 5-ti let vyletíš komínem ... Ty blablo jeden mongoloidní !!!

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.