Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 22. 8. 2019 svátek má Bohuslav

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
11
Karin Filkaszova
4. únor 2019, 18:37

Tito lidé zachránili svět a zřejmě jsi o nich nikdy neslyšel. 10 zapomenutých hrdinů, kteří zmizeli z dějin

Seznam lidí, kteří udělali z tohoto světa lepší místo pro život.

Karin Filkaszova
4. únor 2019, 18:37
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Díky historickým záznamům a knihám všichni známe pár zajímavých lidí, kteří měli významný vliv na lidstvo. Mezi nimi jsou například Martin Luther King Jr., Abraham Lincoln, Rosa Parksová, Gandhi, Jan Pavel II, Oskar Schindler či Bill Gates.

 

Jména těchto osobností se často objevují na školních hodinách a v dějepisných knihách, takže je velká šance, že když se tě někdo zeptá Kdo měl největší vliv na lidstvo?“, pravděpodobně vyjmenuješ jednoho z nich.

 

Nicméně, existuje pár lidí, kterým se podařilo udělat výjimečné věci a nikdo si je pořádně nepamatuje. Nejen to, tito lidé vlastnoručně změnili množství životů k lepšímu a zaslouží si, aby někdo vyprávěl jejich příběh. Proto ti nyní přinášíme seznam deseti inspirativních lidí, kterým se nějakým způsobem podařilo zachránit tisíce životů.

 

Vasilij Arkhipov (1926 - 1998)

Títo ľudia zachránili svet a pravdepodobne si o nich nikdy nepočul. 10 zabudnutých hrdinov, ktorí bez povšimnutia zmizli z dejín

 

Během kubánské raketové krize v roce 1962 kapitán ponorky B-59 ztratil kontakt se základnou v Moskvě a věřil, že vypukla válka mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. Naznačoval tomu fakt, že americké lodě na ponorku útočily, protože chtěly, aby se vynořila a identifikovala.

 

Kapitán ponorky chtěl jako protiútok vypustit nukleární torpédo, což by pravděpodobně vedlo k zahájení třetí světové války. To, že se nukleární útok nikdy nestal, je zásluhou právě Arkhipova. Ten odmítl odsouhlasit útok a přesvědčil kapitána, ať se vynoří a vrátí zpět domů.

 

V roce 2002 byl posmrtně vyznamenán Thomasem Blantonem, který pracoval v americkém národním bezpečnostním archivu. Uznal, že „muž jménem Vasilij Arkhipov zachránil svět.“

 

 Stanislav Petrov (1939 - současnost)

Títo ľudia zachránili svet a pravdepodobne si o nich nikdy nepočul. 10 zabudnutých hrdinov, ktorí bez povšimnutia zmizli z dejín

 

Stanislav Petrov je známý pod přezdívkou „Muž, co vlastnoručně zachránil svět před nukleární válkou". Dne 23. září 1983 sovětské výstražné systémy ohlásily, že Spojené státy vypustily několik nukleárních raket.

 

Naštěstí si Petrov zachoval chladnou hlavu a podrobně prozkoumal záznam ze systému. To ho přesvědčilo, že výstraha byla jen falešný alarm a přesně v tomto znění to oznámil svým nadřízeným.

 

Vyhnul se tak apokalypse, jelikož potenciální zpětný nukleární útok mohl vést k další světové válce a udělat z našeho světa nukleární pustinu. Petrov ale nebyl oceněn za potenciální záchranu miliardy životů.

 

Dokonce byl potrestán za to, že nesprávně vyplnil záznamy a neuposlechl přímé rozkazy. V dnešní době však dostal patřičný kredit a jeho skutek byl v roce 2014 zpracován ve filmu „Muž, který zachránil svět.“ 

 Witold Pilecki (1901 - 1948)

Títo ľudia zachránili svet a pravdepodobne si o nich nikdy nepočul. 10 zabudnutých hrdinov, ktorí bez povšimnutia zmizli z dejín

 

V roce 1940 si lidstvo myslelo, že Osvětim je jen další vězeňský tábor a téměř nikdo nevěděl, co se v něm ve skutečnosti děje. Existovaly však pověry, a proto se polský voják Witold Pilecki dobrovolně nechal zajmout Němci, aby byl poslán do tábora. Tam zorganizoval odporové hnutí a posílal vzkazy o nacistických zvěrstvech západním spojencům, aby se dozvěděli, jak to tam skutečně funguje.

 

Udělal to tak, že si poskládal vlastní rádio, přes které posílal informace. V táboře strávil 2 a půl roku, během nichž nasbíral dostatečně mnoho informací o vyvražďování lidí v táboře. Společně se dvěma dalšími vězni se mu podařilo odzbrojit strážníka a uprchnout.

 

Jeho detailní popis situace se stal prvním srozumitelným popisem všech hororů, které se v Osvětimi děly. Díky němu se svět dozvěděl, jak nacisté zacházejí se životem milionů lidí uvězněných v koncentračních táborech. Doposud je za svůj čin považován za jednoho z největších válečných hrdinů všech dob. 

Alexej Ananenko, Valerij Bezpalov a Boris Baranov

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Bėnjÿ (@benjy_michel_),

 

 

Není to sice jen jedna osoba, ale všichni tři muži si zaslouží zmínku v tomto seznamu. Špatné bezpečnostní standardy měly v roce 1986 na svědomí tragédii v Černobylu. Výpadek proudu v jaderné elektrárně způsobil výbuch jednoho z reaktorů, který se začal tavit a radioaktivní odpad byl vypouštěn na ukrajinský venkov.

 

Část reaktoru se přehřála na 1200 stupňů Celsia a hrozilo, že se spodek reaktoru roztaví. Obsah reaktoru by se tak dostal do bazénu s vodou, což by způsobilo obrovský výbuch, kterým by se dostalo mnohem více radioaktivního odpadu do ovzduší.

 

Ananenko, Bezpalov a Baranov se dobrovolně přihlásili na sebevražednou misi, při které uvolnili uzávěr v bazénu, ať se z něj vypustí voda. Takto se vystavili velkému množství radiace, tisíckrát většímu, než může lidské tělo tolerovat. Díky jejich činu byla černobylská katastrofa omezena pouze na území Ukrajiny a okolních zemí.

 

Zabránili proto radioaktivnímu oblaku, který by zasáhl mnohem větší část Evropy. I když počáteční zprávy o jejich hrdinském činu tvrdily, že všichni tři na následky radioaktivity zemřeli, ve skutečnosti už nežije pouze Baranov.

 

James Harrison (1936 - současnost)

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Agoo Magazine (@agoo_magazine),

 

Australan James Harrison, přezdívaný také „Muž se zlatým ramenem“ zachránil život více než dvěma milionům miminkům tím, že prostě daroval svou krev. Harrison má extrémně vzácnou krev, která obsahuje protilátku, která zabraňuje, aby novorozenci umírali na hemolytickou chorobu.

 

Ta způsobuje, že imunitní systém těhotných žen napadá krevní buňky nenarozených dětí, což může zapříčinit spontánní potrat, těžké mozkové poškození či dokonce smrt novorozence.

 

Během svého života Harrison daroval krev přesně 1173krát a jeho krevní plazma byla použita k vytvoření Anti-D očkování, které dnes dokáže toto onemocnění léčit. V květnu 2018 daroval svou krev naposledy, protože australské zákony ji zakazují darovat lidem nad 81 let. 

Henri Dunant (1828 - 1910)

NAČÍST CELÝ ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Podpoř tvorbu kvalitního obsahu
Roky tvoříme kvalitní autorské články, které nikde jinde nenajdeš. Pokud chceš více takových článků, předplať si REFRESHER+ a dostaneš další výhody.
CHCI PODPOŘIT

Títo ľudia zachránili svet a pravdepodobne si o nich nikdy nepočul. 10 zabudnutých hrdinov, ktorí bez povšimnutia zmizli z dejín

 

Henri Dunant je zakladatel Červeného kříže a první držitel Nobelovy ceny míru. Během obchodního setkání v roce 1859 se Dunant stal svědkem bitvy u Solferina. Z okna vlaku uviděl 38 tisíc těl vojáků, kteří byli mrtví nebo umírali vedle cesty a nikdo jim neposkytl lékařskou pomoc.

 

Dunant proto přetransformoval celé město na obrovskou nemocnici, kde všichni lokální obyvatelé pomáhali zraněným vojákům. O svých zkušenostech napsal knihu a na jejím základě byla založena organizace Červený kříž, vedená Dunantem. Do dnešního dne tato organizace zachránila život nepřebernému množství lidí. 

Jesús Garcia Corona (1881 - 1907)

Títo ľudia zachránili svet a pravdepodobne si o nich nikdy nepočul. 10 zabudnutých hrdinov, ktorí bez povšimnutia zmizli z dejín

 

Jesús Garcia obětoval svůj vlastní život, aby zachránil obyvatele mexického hornického města Nacozari. V osudný den 7. listopadu 1907 pracoval na železniční stanici, když si najednou všiml, že střecha blížícího se vlaku hoří. Ten byl naložený dynamitem a Garcia věděl, že pokud něco neudělá, výbuch vlaku by si vyžádal stovky životů.

 

Naskočil proto do vlaku a plnou rychlostí ho nasměroval pryč z města. Vlak vybuchl 6 kilometrů za městem a jediná oběť tragédie byl právě Jesús Garcia. Zachránil však mnoho životů a ve městě ho prohlásili za národního hrdinu. Na jeho počest dokonce přejmenovali město na Nacozari de Garcia. Dodnes se po celém Mexiku nacházejí po něm pojmenované ulice, školy a stadiony. 

Norman Borlaug (1914 - 2009)

Títo ľudia zachránili svet a pravdepodobne si o nich nikdy nepočul. 10 zabudnutých hrdinov, ktorí bez povšimnutia zmizli z dejín

Norman Borlaug zachránil miliardu životů před vyhladověním. Borlaug, přezdívaný také jako Otec zelené revoluce, se v mládí začal věnovat zemědělskému výzkumu v Mexiku, kde vyvinul různé druhy pšenice odolné vůči chorobám.

 

V polovině 20. století Borlaug přinesl tyto odrůdy společně s moderní technologií zemědělské výroby do Mexika, Pákistánu a Indie. Mělo to za následek, že se Mexiko v roce 1963 zařadilo mezi země, které exportují pšenici.

 

Během let 1965 a 1970 se pšeničná pole v Pákistánu a Indii téměř zdvojnásobila, nespočet lidí dostalo přístup k potravě a nezemřelo hladem. Za svou celoživotní práci a přínos mu byla udělena Nobelova cena míru.

 

 Ryan Hreljack (1991 - současnost)

Títo ľudia zachránili svet a pravdepodobne si o nich nikdy nepočul. 10 zabudnutých hrdinov, ktorí bez povšimnutia zmizli z dejín

 

V 6 letech se Ryan dozvěděl, že děti v Africe umírají kvůli nedostatku čisté vody. Navzdory svému nízkému věku s tím toužil tomu něco udělat, a tak se rozhodl, že začne vydělávat peníze úklidem. Vše, co vydělal, chtěl použít na výstavbu studny v Africe.

 

Jeho roztomilá kampaň se brzy dostala na veřejnost a během jednoho roku nasbíral dostatek peněz, aby mohl pořídit veškerý materiál na výkop studny. Toto Ryanovi nestačilo, a tak se svou iniciativou pokračoval a nakonec se mu podařilo vysbírat 61 tisíc dolarů.

 

Když se kanadská mezinárodní rozvojová agentura dozvěděla o jeho snaze, přispěla mu 2 dolary ke každému dolaru, co vybral. V roce 2001 byla založena Ryanova nadace na výstavbu studní a od té doby se jí podařilo dokončit přes tisíc projektů, které pomohly milionům lidí v Africe. Ryan se v roce 2015 stal projektovým manažerem a oba jeho rodiče nyní pracují na plný úvazek pro Ryanovu nadaci.  

 Henrietta Lacks (1920 - 1951)

Títo ľudia zachránili svet a pravdepodobne si o nich nikdy nepočul. 10 zabudnutých hrdinov, ktorí bez povšimnutia zmizli z dejín

 

Henrietta je výjimečný případ na tomto seznamu, protože lidstvu pomohla až po své smrti v roce 1951, kdy podlehla rakovině ve věku 31 let. Jako mrtvá však udělala pro medicínský výzkum více, než mnoho výzkumníků stihne během celého života.

 

V odebraných buňkách z jejího těla bylo odhaleno, že jsou unikátní, protože se přes proces buněčného dělení obnovovaly, aniž by odumřely. Bylo to poprvé, co vědci došli k takovému odhalení, neboť předtím dokázali udržet buňky naživu jen pár dní. Lékařský výzkum byl tak v minulosti téměř nemožný.

 

Buňky dostaly jméno HeLa na její počest a hrály významnou roli v biomedicínském výzkumu. Na jejich základě bylo dokonce objeveno i očkování proti dětské obrně. Toto očkování dosud zachránilo miliony životů. Její buňky pomohly vědcům zlepšit znalosti ohledně různých nemocí, včetně AIDS či rakoviny, a využívají se až do dnešního dne.

Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
92
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.