Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 22. 11. 2019 svátek má Cecílie

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Místa
12
František Kulhánek
16. červen 2019, 13:19

Věznice Guantánamo: Splachování Koránu do záchodu, násilné klystýry a spánková deprivace

Boj proti islámskému terorismu začala Bushova administrativa skutečně velkolepě.

František Kulhánek
16. červen 2019, 13:19
Věznice Guantánamo: Splachování Koránu do záchodu, násilné klystýry a spánková deprivace
Zdroj: youtube.com / Vice News
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
12
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Vězeňský tábor Guantánamo, pojem, který musí znát snad každý. Nejznámějším bude určitě pro ty, kteří zažili útoky z 11. září 2001. Poté, co tisíce Američanů pocítili islámský terorismus na vlastní kůži, rozhodla se tehdejší vláda v čele s Georgem Bushem tvrdě a nekompromisně zakročit.

 

Právě útoky na newyorská dvojčata a Pentagon daly vzniknout jedné z nejproslulejších věznic. Bohužel, v tom negativním slova smyslu, neboť toto místo mělo být kolébkou pošlapávání lidské důstojnosti a extrémních mučících praktik. Podmínky i zacházení ze strany dozorců k potencionálním válečným zločincům mělo být za hranicí moderního světa, který si už své krvavé události odžil v minulosti.

 

I z těchto důvodů byla věznice Guantánamo v jistý čas nadmíru mediálně probírána, čemuž jistě dopomohl i zájem několika organizací za lidská práva. Určitě se však najdou i tací, kteří s tamními podmínkami pro podezřelé teroristy nemají nejmenší problém.

 

NAČÍST CELÝ ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Podpoř tvorbu kvalitního obsahu
Roky tvoříme kvalitní autorské články, které nikde jinde nenajdeš. Pokud chceš více takových článků, předplať si REFRESHER+ a dostaneš další výhody.
CHCI PODPOŘIT

 

Pojďme se společně podívat, jak to ve vězeňském táboře Guantánamo vypadalo kdysi a co se s touto proslulou institucí stalo po přebrání moci Barackem Obamou a později Donaldem Trumpem.

 

Väzenský tábor Guantanamo

Vítejte na Kubě

Jak jsme řekli již o pár řádků výše, věznice byla zřízena po nejkrvavějším teroristickém útoku v rámci USA. Tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld se o cílech zařízení vyjádřil jako o vězeňském táboře s cílem zadržet mimořádně nebezpečné lidi, kteří následně budou vyslýcháni a stíhání v „optimálním prostředí“. Tehdy však asi jen málokdo tušil, co myslí pod pojmem „optimální prostředí“.

 

Pod vládou George Bushe mladšího tak vznikla v lednu 2002 věznice v zálivu Guantánamo na Kubě. Bezprostředně po otevření svých bran začaly za zdi obrovského komplexu proudit stovky potencionálních teroristů a ničitelů demokracie.

 

Problémem hned v úvodu se stal tajnůstkářský přístup amerického ministerstva obrany. To si prostě nemyslelo, že zveřejňování identit jednotlivých vězňů je pro veřejnost důležité. Identita každého vězně byla tím pádem utajovaná, což se však veřejnosti, respektive médiím velmi nelíbilo. Zejména zpravodajská agentura AP poukazovala na protizákonné jednání v rámci zamezení svobodného přístupu k informacím.

 

Na stížnosti agentury Associated Press přišly americké úřady s kompromisem. Veřejnosti poskytly alespoň informaci o počtu zadržovaných. Těch mělo být celkově 779, identitu jednotlivců však nezveřejnily.

 

 

Väzenský tábor Guantanamo

Komplex s mnohými tmavými zákoutími

Vězení Guantánamo je pouze obecné pojmenování zahrnující několik táborů, které jsou rozděleny podle svého uzpůsobení. Stavebním pilířem byly jednoznačně Kemp Delta a Echo. Oba vykazovaly kapacitu 612 osob, přičemž byly ještě dále rozděleny na zadržovací tábory 1 až 6. Suma sumárum, 12 jednotek v rámci Delta a Echo.

 

Pro všechny vězně byly zpočátku tábory Delta a Echo vstupní branou do věznice Guantánamo. Další kapacitou byl tábor X-Ray, který vystupoval jako dočasné vězeňské zařízení. V tomto táboře podle Bushovy administrativy neměli zadržovaní žádný nárok na uplatnění Ženevských úmluv.

 

Řečeno polopatě, každý, i ten nejbrutálnější sériový či masový vrah, má nárok na obhajobu, soudní proces, lidské zacházení atd. X-Ray toto všechno odmítalo. Stalo se tak jakousi černou dírou, kde se všechny záblesky lidskosti ztrácejí. Nikdo, až na pár vyvolených, tím pádem pořádně nevěděl, co se tam děje. X-Ray však bylo již v dubnu 2002 zavřeno a všichni jeho obyvatelé přemístění do tábora Delta.

 

Tím se ale Guantánamo svých tmavých koutů zdaleka nezbavilo. V roce 2008 totiž přišla opět agentura AP s tvrzením, že existuje jakýsi Kemp 7 – zařízení s nejvyšším stupněm ostrahy, kam jsou umisťovány ty nejnebezpečnější osoby, které byly zadrženy CIA.

 

Väzenský tábor Guantanamo

 

Kempem 7 ale místa, kam běžné oko nedohlédne, nekončí. Další pochybné místo v komplexu popsal ve svém článku pro časopis Harper autor Scott Horton. Místo nazval Kemp No, které má být asi 1,5 kilometru od hlavního tábora.

 

Jako zdroj informací měli Hortonovi posloužit čtyři dozorci, kteří měli na tuto část komplexu dohlížet. Základní částí Kempu No mělo být výslechové centrum, ale kromě samotného výslechu se zde měli kompetentní dopouštět ohavných mučících praktik, přičemž nejeden podezřelý z tohoto místa už živý neodešel.

 

Jedna z posledních odhalených lokalit bylo místo zvané Penny Lane, které měla pod palcem CIA. Zde měla CIA mezi lety 2003 až 2006 cvičit vězně jako špiony proti Al-Káidě. Popis tamních podmínek zahrnuje sprchu, postel s matrací a dokonce i přístup k TV. Oproti zbytku komplexu skutečně luxus. Zásluhy za odhalení si opět připsala agentura AP v roce 2013. 

„Nejhorší z nejhorších“

Jak již bylo uvedeno výše, celkově mělo být podle oficiálních zpráv ve věznici Guantánamo drženo 779 osob, přičemž největší skupinu měli tvořit Afghánci (29 %), obyvatelé Saúdské Arábie (17 %), Jemenci (15 %) a Pákistánci (9 %). Celkově byly na základně Guantánamo zadržené osoby z 50 různých zemí.

 

Další rozporuplná informace, kterou pustila Bushova administrativa do oběhu, byla, že většina mužů byla zadržena americkými vojáky v Afghánistánu. Zpráva, kterou vypracovala Seton Hall University, však přišla s tvrzením, že až 80 % mužů nebylo zajato Američany, ale Pákistánci a Afghánci, častokrát výměnou za něco. Ve spojitosti s těmito informacemi se povídá i o letácích, které mělo USA v některých regionech distribuovat, přičemž na nich měli nabízet 5 000 dolarů za jednoho vězně.

 

I když se o obyvatelích věznice Guantánamo americké ministerstvo obrany vyjadřovalo jako o „nejhorších z nejhorších“, zpráva Seton Hall University opět zveřejnila odlišné závěry svého zkoumání. Podle jejich zjištění mělo jít většinou o málo nebezpečné pachatele, kteří nebyli členy žádné teroristické organizace a nenacházeli se ani na amerických teroristických seznamech.

 

Ve spojitosti s tím, kdo a proč končil právě zde, se také odhaduje, že za zdmi vězení skončilo přibližně 20 mladistvých, což je dokonce v rozporu s mezinárodním právem. V každém případě, po nástupu Baracka Obamy do prezidentského úřadu bylo do konce května 2011 propuštěno až 600 zadržovaných osob, přičemž drtivá většina byla propuštěna bez obvinění.

 

Od června 2013 mělo být na základně zadržováno už jen 40 až 90 mužů (neudáváme konkrétní číslo, protože každý zdroj uvádí odlišné informace), které úřady prohlásily za natolik nebezpečné, že jejich převoz nepřipadá v úvahu. Ohledně úmrtí se zmiňuje oficiální zpráva amerického ministerstva obrany „pouze“ o 8 zesnulých, přičemž v šesti případech mělo jít o sebevraždu. Zda jsou ale tato čísla skutečně pravdivá, je sporné.

 

 

Väzenský tábor Guantanamo

Místo, kde neplatí etické standardy

Aneb jak řeklo americké ministerstvo obrany: „optimální prostředí“. Faktem však je, že zpráva IMAP (Institute on Medicine as a Profession) z roku 2013 říká, že zdravotnický personál se ve věznici Guantánamo dopouštěl nelidských praktik, ponižujících činů a mučení na mnoha nevinných osobách.

 

Znepokojivé zjištění však přinesli již pracovníci Červeného kříže, kteří odhalili porušování lidských práv, včetně spánkové deprivace, fyzických trestů či uzamykání v studených a tmavých celách.

 

Nejvíce problémovým měly být podle všeho výslechy samotných vězňů. Lékařskému personálu mělo být nařízeno, aby během nich ignorovali etické standardy, ale i fyziologické ukazatele zdravotního stavu. Podle zprávy se tak dopouštěli porušování pravidel Světové lékařské asociace i Americké lékařské asociace. Důvěrné informace o zdravotním stavu zadržených měly být volně poskytované vyšetřovacím týmům, které tím pádem poznaly slabiny každého vězně, což vedlo ke ztrátě důvěry.

 

Velmi rozšířeným bylo údajně i zneucťováni náboženství zadržených osob, nejvíce však samozřejmě islámu. I když se americká vláda oháněla tvrzeními, že respektuje všechny náboženské a kulturní aspekty, propuštění vězni postupně přicházeli se zajímavými historkami. Splachování Koránu do záchodu, vytrhávání stran či psaní poznámek přes text knihy islámu měly být běžné praktiky vojenského personálu.

 

 

Väzenský tábor Guantanamo

Klystýry a spánková deprivace

Vraťme se ještě k Mezinárodnímu výboru Červeného kříže (ICRC). Ten si totiž vzal tábor pod drobnohled již v roce 2004, přičemž výsledky jejich zjištění putovaly přímo do The New York Times. Ve svých závěrech americkou vládu pracovníci obvinili z výstavby zařízení, které je primárně určeno k provádění systematických ponižujících a mučících praktik. USA ale takové tvrzení razantně odmítlo.

 

ICRC jako formy mučení konkrétně jmenovalo vystavení bolestivě hlasitým zvukům, extrémně nízkým nebo vysokým teplotám a napadání ze strany dozorců a vojenského personálu.

 

Podle článku ze dne 21. června 2005, který byl publikován v The New York Times, se nejmenovaný agent FBI vyjádřil i na téma výslechových technik. „Párkrát jsem vstoupil do místnosti, kde právě probíhal výslech, a na vlastní oči jsem viděl na zemi ležet muže se svázanýma rukama i nohama ve fetální poloze (poloha plodu). Bez vody a jídla tam byli drženi 18, 24 a více hodin. Na místě se samozřejmě i pomočovali a vyprazdňovali,“ říká agent FBI.

 

Velké množství z propuštěných vězňů si následně stěžovalo na nehumánní zacházení, časté bití, nemožnost spánku, dlouhotrvající omezení v nepohodlných polohách, kulturní a sexuální ponižování, provádění klystýrů a další. Seznam je v tomto případě opravdu dlouhý. Nelze se tedy divit, že tábor byl několikrát odsouzen mezinárodními organizacemi pro lidská práva.

 

 

Väzenský tábor Guantanamo

Dokument používaných technik

Začátkem roku 2003 se na WikiLeaks objevil 283stránkový dokument s názvem „Standard Operating Procedure“, který byl označen jako hlavní listina pro postupy a zacházení se zadrženými v táboře Guantánamo. Dokument byl podle The New York Times sestaven vojenskými trenéry ještě v roce 2002, aby sloužil jako hlavní interní směrnice pro celé zařízení.

 

Techniky podle všeho vycházejí z několika zdrojů. Jejich obsahem je například výslechová metoda, při které je dotazovaný vystaven dlouhodobě jedné poloze v chladném prostředí. Toto se považuje za přijatelnou techniku americké armády i CIA.

 

Hlavním cílem metod mělo být oslabení psychické i fyzické odolnosti, vytvořit závislost na personál a v neposlední řadě snížit vězně na úroveň zvířat

 

 

Väzenský tábor Guantanamo

Barack Obama v oválné pracovně

Tehdy nově zvolený prezident Barack Obama měl na rozdíl od předchozí vlády na věc odlišný názor. Už ve své prezidentské kampani se k věznici Guantánamo vyjadřoval jako o smutné kapitole americké historie, přičemž jednoznačně vyjadřoval za její zavření.

 

V lednu 2009 skutečně podepsal dokument, v němž uvádí, že věznice své brány do roku zavře. Jeho majestátní a pro mnohé chrabrý plán se však setkal s neúspěchem, když narazil na mnohé právní a byrokratické překážky, ale i nadále se vyjadřoval za jeho zavření. Přesný termín však už raději nezmiňoval, konkretizoval ho jen na rok 2010.

 

Mezitím se řešily mnohé důležité otázky, jako třeba to, kdo bude nebo nebude propuštěn a zejména do jakých zařízení a na jakou půdu budou převážet ty, které nepropustí.

 

Prezident Obama ale nakonec v roce 2011 podepsal dokument, který mimo jiné obsahoval i ustanovení, které brání převozu vězňů z Guantánama na pevninu, resp. do jiných zemí, což znamená, že zařízení nemůže byt v tom případě zavřené.

 

Celá situace ohledně Obamovy administrativy, Kongresu a Guantámama je natolik zdlouhavá a plná nejasností, že se v ní orientuje asi jen málokdo. V každém případě, zatímco někteří obviňovali za neuzavření tábora prezidenta, jiní vnímali jako hlavní problém Kongres.

 

Väzenský tábor Guantanamo

 

Obama v lednu 2015 nakonec prohlásil, že opět připravuje plán na uzavření zařízení, přičemž někteří vězni budou přepravováni i na americkou půdu. Začátkem roku 2016 uvedl, že Guantánamo se pomalu uzavírá, ale přesný časový harmonogram nebyl veřejnosti odhalen.

 

V té době mělo být za zdmi vězení 91 vězňů, přičemž 35 bylo propuštěno do jiných zařízení. V průběhu roku 2016 nadále snižoval počet zadržených, ale ani do opuštění kanceláře se mu zavřít Guantánamo zcela nepodařilo.

 

Po zvolení Donalda Trumpa se však situace rapidně otočila, protože ten měl na celou situaci značně odlišný pohled. Ve svých vyjádřeních řekl, že vězení Guantánamo bude rozhodně otevřené a bude sloužit k zadržování těch nejhorších, včetně amerických podporovatelů ISIS. 30. ledna 2018 nakonec podepsal dokument, ve kterém věznici Guantánamo otevírá „na dobu neurčitou“.

 

Zdroj: thesun.co.uk, britannica.com, wikipedia.org, org.ukFoto: wikimedia.org, youtube.com / Vice News Tagy: guantanamo, mučenie, terorizmus, islam
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
105
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.