Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 5. 4. 2020 svátek má Miroslava, Mirka

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory
0
Jakub Paulík
3. září 2019, 12:10
Čas čtení: 15:06

Zloděj aut Martin: V 90. letech jsem vydělával 100 000 korun měsíčně, každý den jsem se ale bál, že mě zavřou

V divokých 90. letech byli na výsluní mafiánští vrahové, ale dobře se dařilo i zlodějům aut.

Jakub Paulík
3. září 2019, 12:10
Čas čtení: 15:06
Zloděj aut Martin: V 90. letech jsem vydělával 100 000 korun měsíčně, každý den jsem se ale bál, že mě zavřou
Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

44letý Martin Škubák je recidivista, který si za krádeže aut odseděl dohromady zhruba 15 let. V koloběhu kriminálních aktivit ho dlouhou dobu udržovaly nejen vysoké finanční výdělky, ale zejména heroin a pervitin.

 

S Martinem jsme si povídali, jak fungovalo takzvané autíčkářství v 90. letech, proč zločinci odmítali zradit své kumpány a jak se od řadového „převozníka“ dostal k založení vlastní organizované skupiny.

 

Ukradl jsem pro něj Audi 80, dal mi za to 25 tisíc a tehdy se to rozjelo. Víceméně se dá říci, že jsem se už osamostatnil a obklopil se takovou menší partou. Pro původní skupinu jsme již byli jakousi konkurencí.

 

Prozradil nám, jak ho změnily drogy, a proč se rozhodl zanechat zločineckou minulost a živit se poctivou prací.

 

V tomto článku si přečteš:
 • Jak se dostal od kradení videokazet k výnosnému „autíčkářství“;
 • za jaké ceny se prodávala kradené auta;
 • jak probíhaly jednotlivé krádeže, podle čeho se vybírala auta a jaká byla hierarchie ve skupině;
 • proč se v 90. letech téměř vůbec „nepráskalo“ policistům;
 • kdo nakonec Martina přeci jen nahlásil policii;
 • o problémech propuštěných vězňů na svobodě – nalezení zaměstnání, vyřízení půjčky.

 

Zlodej áut Martin: V 90. rokoch som zarábal 100 000 korún mesačne, každý deň som sa ale bál, že ma zavrú

Rozhodl jste se poskytnout Refresheru rozhovor a našim čtenářům převyprávět svůj životní příběh plný kriminální minulosti. Jaké ponaučení jste si vzal ze svých chyb?

Mohu říci, že kdyby to bylo v mé moci, posledních 25 let svého života bych nejraději vymazal a začal úplně nanovo. Nestálo to za to. Bylo to bahno, do kterého jsem spadl a už se nevyhrabal. A lidé na to nezapomínají a nepromíjí. Je mi 44 let a v podstatě nemám nic vybudované. Utratil jsem miliony a miliony korun, vše jsem rozházel, tak nač to bylo dobré?

 

Kdybych raději těch 25 let poctivě pracoval a pomalu si odkládal, tak alespoň něco mám. Nyní nemám nic, začínám od nuly a pomalu se vzpamatovávám. Ale máme děti, takže musíme pokračovat. Kvůli čemu jsem se pustil do tohoto rozhovoru? Chtěl bych vzkázat mladým klukům, aby si raději pomalu poctivě budovali život. Vidina rychlého výdělku je totiž uvrhne do vězení a to za to nestojí.

 

Přesto, dovedete si představit, že byste se ještě v budoucnu podílel na trestné činnosti, nebo již tímto prostředím pohrdáte?

Kdyby se mi v životě stala situace, že bych neměl jinou možnost, jak se postarat o děti, tak upřímně řeknu, že ano. Své děti bych určitě nenechal hladovět. Dělám ale vše pro to, aby to tak nebylo. Nad krádežemi mám ale aktuálně tlustou čáru. Nikdy však nesmím říkat nikdy, ale kvůli dětem udělám vše pro to, aby k tomu nemuselo dojít. 

 

Žiji jiný život a je úžasný pocit neprobouzet se s pocitem, zda náhodou dnes není ten den, kdy mě zavřou. A nejlepší pocit je, když přijdu domů z práce, otevřu dveře a dvě malé holčičky s úsměvem vykřiknou: „Tati!“. To je k nezaplacení.

 

Vězení nepomáhá tak, jak to běžní lidé chápou. Pár jedinců toto odloučení od rodiny a od svobody možná skutečně těžko snáší a změní je to, ale to je podle mě mizivé procento.

 

A jak v současné době vnímáte drogy?

Co se týče drog, k nim bych se nevrátil absolutně za nic, ty byly nejhorším omylem mého života. Odsuzuji je ještě víc, než to, že jsem kradl, protože drogy mě udržovaly v tomto zločineckém kolotoči. Nebýt jich, možná bych s tím přestal i dříve.

 

V 15 letech jste se dostal k první krádeži. Z jakého důvodu jste se rozhodl spáchat první trestný čin?

Co k tomu říct, byli jsme mladí hloupí kluci, jeden z kamarádů měl za sebou už nějaké krádeže, a tak jsme se nechali přemluvit.

 

Čili tento nápad nevzešel přímo od vás, ale šlo spíše o tlak z party.

Přesně tak, byli jsme parta tří či čtyř mladých kluků z rozvrácených rodin, kteří žili v podstatě jen s matkami. Mně otec zemřel, když mi bylo 12 let a kamarádi žili s rozvedenými a svobodnými matkami. Ty však jejich výchovu společně s dalšími sourozenci jaksi nestíhaly, a tak se to projevilo i na jejich chování.

 

 

Co bylo cílem vaší první krádeže?

Mám pocit, že jsme šli do videopůjčovny s VHS, kde jsme vzali několik kazet. Pak jsme se časem jaksi rozjeli a začali jsme vykrádat i auta. V té době mívali lidé ještě ve vozidlech drahé věci, nedbali tolik na bezpečnost. A za jednu takovou krádež jsem se dostal do basy.

 

Následně jste skončil na dva a půl roku v Ústavu pro mladistvé v Sučanech. Dostalo se vám tam potřebné pomoci od státu?

Vězení bývá v médiích prezentováno jako resocializace odsouzených osob, ale v podstatě jde jen o represi, aby lidi odřízli od společnosti. Nevím o tom, že by to někomu něco dalo. Mně tedy jistě ne. Trestanec v takovém prostředí jen poznal další podobné lidi, kteří porušovali zákony. Vězení nepomáhá tak, jak to běžní lidé chápou. Pár jedinců toto odloučení od rodiny a od svobody možná skutečně těžko snáší a změní je to, ale to je podle mě mizivé procento. Po těch věznicích, kde jsem zhruba 15 let pobýval, to byly stále tytéž tváře. Začarovaný kruh.

 

Samozřejmě mě zlákaly hlavně na peníze. A jako 18letý kluk, který v podstatě nic neměl, jsem do toho nakonec spadl.

 

Co by podle vás mohlo trestance změnit, pokud ne vězení?

Těžko říct. Ale když se lidé podívají blíže na vězně, většina z nich vyrůstala v jakémsi horším životním standardu než lidé z uspořádaných rodin. 

 

Zmínil jste, že vám jako mladému zemřel otec. Jak reagovala vaše máma na to, když vás umístili do Ústavu pro mladistvé?

Musím říci, že to snášela velmi těžko. Vyrůstal jsem se dvěma sourozenci, bratr je o dva roky starší, sestra o 6 let mladší. Když moje máma viděla, do jaké party jsem se dostal, tak se mě snažila přivést na správnou cestu. Chtěla pro mě jen dobré, ale nezvládla to. Má velmi dobré srdce a myslím si, že nejvíce trpěla ona. Když mě poprvé uvěznili, pochopitelně jsem si jako mladý chlapec první dva dny poplakal, pak jsem se otřásl a nějak to přežil. Nejvíce tím vězením však podle mě trpí rodina.

 

 

Vaše matka měla o vás zjevně vždy zájem. Vyrůstal jste v harmonickém rodinném prostředí, nebo můžeme spíše hovořit o opaku?

Zčásti ano, zčásti ne. Otec byl totiž alkoholik, s ním to nebylo nikdy moc jednoduché. Ale někteří kamarádi z mého okolí na tom byli určitě i hůř. Nejvíce jsem se však změnil ke špatnému až po tom, co zemřel otec. Ještě předtím jsem se na škole účastnil i matematických soutěží, skončil jsem druhý v středoslovenském kraji. Neměl jsem se školou žádné problémy. Po jeho smrti se ale u mě naplno projevila puberta a jaksi mě neměl kdo udržet v mantinelech.

 

Zlodej áut Martin: V 90. rokoch som zarábal 100 000 korún mesačne, každý deň som sa ale bál, že ma zavrú

 

Měl někdo z vaší rodiny za sebou kriminální minulost, nebo jste výjimkou?

Ne, nikdo. Já jsem taková černá ovce naší rodiny.

 

Neříkám, že skončil rovnou zakopaný, ale spíše psychicky zničený. Kdyby někdo chtěl před policií vypovídat, byl zde strach.

 

Jako 18letý jste skončil na svobodě a kontaktovala vás parta živící se takzvaným autíčkařstvím. Na co přesně vás dokázali nalákat?

Jeden z těch kamarádů, se kterými jsme v mládí kradli, měl starší sestru. Ta žila s jedním zlodějem aut a vím, že v dané době převáželi do Maďarska auto, ale tehdy se tento kluk zabil, a tak jim chyběl člověk. Zmíněný kamarád tedy za mnou přišel s otázkou, zda bych do toho nešel. Ze začátku jsem odolával. Asi měsíc či dva jsem se probíjel životem, ale pak za mnou přišli, vzali mě do baru, představili mi vizi toho, co mohu mít. A samozřejmě mě zlákali hlavně na peníze. A jako 18letý kluk, který v podstatě nic neměl, jsem do toho nakonec spadl.

 

Dostal jste to, co vám slibovali, nebo šlo pouze o prázdné řeči?

Amen dostal. V 90. letech se za slovem stálo, dnes chce už každý každého oklamat. Za to, že jsem převezl auto od bodu A do bodu B, jsem dostal zhruba 3 tisíce slovenských korun, což byla v této době pro pracující celkem slušná měsíční výplata. A to bylo několikrát do týdne. Naivně jsem si myslel, že to takto půjde věčně.

 

 

Jak dlouho se vám dařilo?

Takovým stylem, že jsem vlastně pouze převážel auta, jsem operoval asi rok nebo rok a půl. Fungovalo to v podstatě tak, že podle zámků z aut se vyráběly klíče. Já jsem dostal klíč a převezl jsem auto tam, kde se mi řeklo. Pak jsem se už ale i já naučil dělat klíče. Běžně se totiž vedle mně vyráběly, a tak se mi podařilo tento proces odpozorovat.

 

Později mě oslovil jeden kupec a podotýkám, že v okolí Žiliny bylo takových kupců, se zájmem o kradená auta, poměrně hodně. Ukradl jsem pro něj Audi 80, dal mi za to 25 tisíc a tehdy se to rozjelo. Víceméně se dá říci, že jsem se osamostatnil a obklopil se takovou menší partou. Pro původní skupinu jsme byli jakousi konkurencí.

 

A právě on nás natřel. Neznal sice mé jméno, ale rozpoznal mě podle fotografie.

 

Šlo o organizovanou skupinu, která měla vlastní pravidla a hierarchii?

V podstatě ano. Já jsem v této nové skupině vytahoval zámky z aut a vyrobil jsem na koleně klíč. Nás další člověk se staral o to, aby se ukradené auto prodalo, no a dále jsme měli dva takzvané převozníky. Takže asi taková pozice, v jaké jsem i začínal.

Článek můžeš dočíst jen s aktivním REFRESHER+
VYZKOUŠET BEZPLATNĚ
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Upozorníme tě 2 dny před první platbou
První týden 0 Kč, potom 69.00 Kč měsíčně

Co se dozvíš po odemknutí?

 • Jak probíhaly jednotlivé krádeže, podle čeho se vybírala auta a jaká byla hierarchie ve skupině;
 • proč se v 90. letech téměř vůbec „nepráskalo“ policistům;
 • kdo nakonec Martina přeci jen nahlásil;
 • v čem se od sebe liší nápravně výchovné skupiny ve vězení;
 • o sporech ve vězení a o pašování předmětů;
 • kdy se Martin poznal s rapperem a dvojnásobným vrahem LUGEREM;
 • o problémech trestanců na svobodě – nalezení zaměstnání, vyřízení půjčky.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: Archvív – Martin ŠkubákNáhledový obrázek: Archvív – Martin Škubák Tagy: auto, auta, zlodej, vazenie, väzenia, heroin, väzeň, pervitin, trestný čin, recidivista, autíčkári, Martin Škubák
Ohodnoť článek
26
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.