Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Recenze
4
Dominik Vetrák
21. říjen 2020, 16:04
Čas čtení: 4:10

Recenze: Lovecraft Country

První série Lovecraft Country od HBO skončila. Jak se seriál podařil?

Dominik Vetrák
21. říjen 2020, 16:04
Čas čtení: 4:10
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Po letošním The Outsider jsme již k produkci od HBO zvolili opatrnější přístup. I kdyby nás seriál na začátku uchvátil, budeme počítat s tím, že nás ve finále může zklamat. Byl to i případ fantasy/sci-fi mysteriózního seriálu Lovecraft Country? Odpověď zdaleka není jednoznačná.

 

 

Děj se odehrává v 50. letech minulého století, kdy to Afroameričané měli mnohem těžší než v současnosti. Hlavní postavou je Atticus Freeman (Jonathan Majors), který se pokouší najít svého ztraceného otce (Michael K. Williams). 

 

Bohužel, nejenže se musí jako černoch protloukat Amerikou sužovanou zákony Jima Crowa, které legalizovaly rasovou segregaci a černochům ničily život, ale čeká ho i další velké nebezpečí. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1744 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

Pokud jsi Lovecraft Country viděl, nezapomeň mu dát hodnocení v naší databázi a klidně zanech svou recenzi v profilu seriálu.

 

Dostane se totiž do městečka a světa, kde rychle zjišťuje, že kromě rasistů se bude muset vypořádat i s příšerami. Atticus v tom naštěstí není sám. Pomáhá mu i Jurnee Smollett jako Letitia Dandridge či strýc George v podání Courtneyho B. Vance.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Po vynikajícím prvním díle jsem měl dojem, že podobně jako Watchmen, i Lovecraft Country zakomponuje téma rasismu a utlačování černochů do celkového zpracování děje. A i když byl rasismus silnou součástí kostry příběhu v několika epizodách, rychle ho vystřídala magie a fantasy složka seriálu. 

 

Rasismus hraje stále ústřední téma, ale v druhé polovině série ho už tvůrci využívají hlavně ve flashbacích či jako nástroj pro budování charakterů hlavních postav. Tvůrci využívají rasismus hlavně v dotváření prostředí a společenské situace. Zobrazují utrpení černochů autentickým způsobem, přičemž to v několika epizodách posouvají na zcela novou úroveň.

 

Důkazem je epizoda, která se speciálně věnuje Hippolytě. Pro nezainteresované může působit tak trochu nudně, ale v očích afroamerické komunity šlo o významný díl, zvláště pro ženy.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Hippolyta zde zobrazovala útrapy černošské matky v 20. století, kdy se musela vypořádat s mnoha problémy. Předsudky, rasismus, pošlapané životní sny, nereálná očekávání okolí a ignorace ze strany jejího manžela, který jí nikdy nedal prostor dosáhnout toho, na co vždy měla a po čem vždy toužila.

 

Jde o neduh, se kterým bude společnost bojovat ještě velmi dlouho. Neduh, když muži odpírají ženám kariéru jen kvůli tomu, protože je mají zafixované jako ženy jen do momentu, kdy se jim narodí dítě. V té chvíli začínají být matkami a jako seriál citlivě znázornil, málokterý muž si uvědomuje, že i matky se v životě ještě chtějí cítit jako ženy a osoby.

 

 

Tyto aspekty děje, stylizace charakteru postav a kritiku společnosti nedokáže vnímat každý. Podobně je to s celkovou premisou seriálu a rasistickými nástroji vyprávění děje. Pokud není divák černoch a nezažil to, čím si v USA Afroameričané procházejí dodnes, nikdy nebude schopen naplno pochopit záměr tvůrců a ani přijmout fakt, že se jim to podařilo.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Stačí se jít podívat na americká fóra a sledovat, co pro Afroameričany podobné vyobrazení jejich kultury a životů znamená. Pro nás to z příběhového a charakterového hlediska postav nemusí být dostatečně silné, přičemž jich se to dotkne nesmírně hluboko.

 

Musel bys však být zcela bezcitný člověk, aby se tě nedotkl monolog Monstrose v 9. epizodě, kdy postavy zažily události masakru v Tulse, kdy černochy bombardovali z letadel v ulicích Oklahomy. Velmi autenticky tam vzpomíná na to, jak zemřeli jeho známí, přátelé a nevinní. Na herci jsou vidět emoce, které procházely jak jím, tak i samotnou postavou. 

 

Někdy jsem měl problém s celkovým kontrastem scén, které byly příliš tmavé a těžko jsem se v nich orientoval. Na druhou stranu jsem se jednoduše orientoval v příběhu. Ten je přímočarý, nesnaží se diváka moc zmást a v každé epizodě nabídne něco nového. Základní premisa je zcela prostá a nenabízí nic, co by otřáslo žánrem. Seriál se spíše spoléhá na styl vyprávění příběhu a své úžasné postavy, které ho nesou dál.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Jsou za ně zodpovědní špičkoví herci v hlavních rolích včetně Michaela K. Williamse. Jeho Montrose jsou společně s Atticusem komplexní postavy, kterými v jednu chvíli opovrhujeme a v druhé se nám zase dostanou pod kůži.

 

Líbilo se mi zároveň i rozhodnutí tvůrců udělat z fantasy a sci-fi elementů přímočaré a prostě fungující magické elementy. Magie zde jednoduše je, funguje snadno a může být přístupná i pro tebe. Seriál proto není zbytečně komplikovaný. 

 

Na seriálu lze pochválit i jeho technickou stránku. Užíval jsem si soundtrack, práci s kamerou i vizuální stránku (až na zmiňované příliš tmavé scény). Digitální efekty byly již díky kvalitní produkci od HBO na vysoké úrovni. 

 

Byl bych za to, aby byl o něco kratší a aby se vyhodilo pár zbytečných scén a dějových linek, které příběhu nic podstatného nedodaly. Celkově jsem si však první sérii užil, a i když mi některé epizody příliš nesedly (hned ta druhá či třetí), vynahradily mi to ostatní části.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Obzvlášť ta odehrávající se v Jižní Koreji. Šlo o jednu z nejlepších částí seriálu, která se odpoutala od zbytku příběhu. Nicméně, na rozdíl od loňského seriálu Watchmen a jeho „flashbackových epizody“, tvůrci tuto dějovou linku a část nedokázali vůbec zapracovat do širšího významu celkového příběhu. Rozhodně nevyužili plný potenciál postavy Ji-Ah a ani její vztahu s Atticusem.

 

Mé celkové nadšení se sem tam střídalo se zklamáním a občas mi nesedlo rychlé střídání žánrů a stylů epizod. Režiséři vystřídali fantasy horor za exorcistický thriller, dobrodružného Indiana Jonese v černošském provedení, cestování časem a všemožné sci-fi náměty. 

 

Lovecraft Country je velmi zajímavým fantasy seriálem, který diváky rozdělí na dva tábory. Já chápu oba, protože zastávám názory plné chvály, ale i kritiky. Oblíbil jsem si postavy, užil jsem si skvělé herecké výkony a prohloubil jsem své znalosti o tom, jak bych měl vnímat afroamerickou kulturu a její bolestivou minulost. Takových příběhů nikdy nebude dost.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO

Evropané, Američané a běloši mluví o hrůzách 2. světové války od jejího skončení. Jejich smutné příběhy vidíme každoročně v televizi, v kině, v knihách a napříč celými médii. Přesto se pokaždé těšíme na nový film či seriál, který tyto události zpracuje jinak.

 

Na druhou stranu tu máme afroamerické seriály a filmy tvořené Afroameričany, kteří mají konečně prostor na to, aby vyprávěli tragické dějiny svýma očima.

 

Lovecraft Country má své mouchy a my úplně pochopíme, pokud s hodnocením půjdeš výrazně níže, protože se tě příběh a postavy nemusely dotknout tak jako mě a jiné diváky. V recenzi ale první sérii udělujeme sedm bodů z deseti a těšíme se na případnou druhou sérii. 

 

P. S. – Finále v něčem potěšilo a v jiném zase zklamalo. Hlavně v tom, jak naložilo s dějovou linkou kolem Ruby.

 

Recenzia: Lovecraft Country
Zdroj: HBO
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Foto: HBO Tagy: Lovecraft Country
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.