Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. července 2021 v 10:59
Čas čtení 2:42
Vojtěch Vanda

Po bouřkách hrozí záplavy hlavně na Plzeňsku a Pardubicku. Na Písecku umírali lidé, tisíce domácností jsou bez proudu

Po bouřkách hrozí záplavy hlavně na Plzeňsku a Pardubicku. Na Písecku umírali lidé, tisíce domácností jsou bez proudu
Zdroj: HZS Pardubický kraj
NEWS PŘEDPOVĚĎ POČASÍ
Uložit Uložené

Česká republika zažila další divokou noc. Hasiči museli řešit stovky událostí.

Česká republika má za sebou další divokou noc. Bouřky, které v noci ze čtvrtka na pátek zasáhly velkou část země, zanechaly největší spoušť na jihu a východě Čech. V Koterově na Úslavě a Hrádku na Klabavě v Plzeňském kraji byl zase vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity, stejné nebezpečí hrozilo ještě dopoledne na Chrudimsku. Zhoršené počasí si vyžádalo i dva životy, když na Písecku spadl strom na osobní automobil.

Doporučeno
Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit, říká Zahradníček Do roku 2050 se už s oteplováním nedá nic dělat. Když do té doby omezíme skleníkové plyny, můžeme klima ovlivnit, říká Zahradníček 8. července 2021 v 15:33

Hasiči o většině událostí informovali na sociálních sítích. V Pardubickém kraji museli hasiči například evakuovat dva dětské tábory. Z jednoho u Divoké Orlice u Záchlumí evakuovali 27 dětí a 8 dospělých osob, z druhého v Dolanech na Chrudimsku u řeky Novohradky 36 dětí a 18 dospělých osob. Polovina tábora byla totiž pod vodou. 

„Hasiči v Pardubickém kraji vyjížděli v první polovině noci zejména na popadané stromy. V druhé polovině noci a v pátek ráno se jedná o zásahy na zatopené objekty. Rozvodněné menší toky způsobily zaplavení zahrad i silnic. Provádíme čištění propustků i potoků, zejména pod mostky, kde se drží naplaveniny,“ uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková. Jen od 6 hodin ráno do půl deváté evidovali 47 zásahů a další budou nejspíše přicházet, jelikož hladiny vodních toků stoupaly.

Podobné problémy měli jejich kolegové v Královehradeckém kraji. Také museli evakuovat dva tábory, naštěstí se ale nikomu nic nestalo. V 7 hodin ráno dostali hasiči zase hlášení o nehodě vlaku, který narazil do stromu. Nehoda se také obešla bez zranění. 

Hasiči dopoledne sečetli všechny události, ke kterým museli být přivoláni během noci. Rutinou se staly evakuace dětských táborů, čerpání vody a odstraňování spadlých stromů. „K ránu evidujeme na 1227 událostí tohoto typu. Nejvíc na Vysočině, Pardubickém a Jihočeském kraji,“ uvedli na Twitteru.

Dva mrtví, lidé bez proudu

Policisté také na Twitteru informovali o tragické události, která se stala ještě ve čtvrtek u Čížové na Písecku. „Při pádu několika stromů bohužel jeden z nich zasáhl projíždějící vozidlo, jehož řidič neměl šanci se střetu vyhnout,“ uvedla policie s tím, že dva dospělí, kteří seděli na sedadlech vepředu, přišli o život. Děti, které seděly vzadu, utrpěly zranění.

Doporučeno
Pozor na požáry. Meteorologové vydali novou výstrahu Pozor na požáry. Meteorologové vydali novou výstrahu 29. dubna 2024 v 10:27

Dále policisté přidali i podrobnější informace. „Okolnosti této dopravní nehody jsou tragické. Na místě jsme zjistili, že muž a žena, kteří při nehodě přišli o život, zastavili a nabídli pomoc dětem, které se i s rodiči schovávaly před bouří. Děti nastoupily, rodiče zůstali venku a za pár minut spadl na auto strom,“ doplnili na sociální síť.

Se silnými bouřkami se klasicky pojí i domy bez proudu. Podle informací webu iROZHLAS.cz by mělo být momentálně bez elektrické energie asi 24 tisíc domácností. Nejvíce takto postižených domácností by mělo být na Vysočině.

Domů
Sdílet
Diskuse