Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
7. července 2021 v 12:05
Čas čtení 0:56
Vojtěch Vanda

Prezidenta Haiti v noci zavraždilo ozbrojené komando v jeho domě

Prezidenta Haiti v noci zavraždilo ozbrojené komando v jeho domě
Zdroj: Riccardo Savi/Getty Images for Concordia Summit
POLITIKA
Uložit Uložené

Jovenel Moïse, prezident Haiti, byl zastřelen. Informaci potvrdil premiér Claude Joseph.

Na prezidenta Haiti, Jovenela Moïseho, byl spáchán atentát. Podle informací webu Juno7 byl v noci z 6. na 7. července zastřelen ve své rezidenci. Jeho smrt již potvrdil premiér Claude Joseph. Premiér se v dnešním prohlášení snažil uklidnit obyvatelstvo Haiti a uvedl, že bezpečnostní situace v zemi je pod kontrolou.

Prezident Moïse byl ve své rezidenci v úterý večer, když se k němu do soukromé rezidence měli vloupat neznámí muži asi kolem jedné hodiny ranní. Skupina útočníků, kteří měli mezi sebou mluvit španělsky, jej měli na místě zastřelit. První dámu, Martine Moïse, si po atentátu převzali do péče lékaři. Situaci nyní řeší tamní armáda a policie. 

Vražda prezidenta ostrovního státu je možná vykrystalizováním protestů, které se v zemi vedou již od roku 2018. V té době začali obyvatelé Haiti protestovat proti vysokým cenám za paliva, což se zvrtlo v násilné srážky s autoritami. Do února 2019 mělo během demonstrací zemřít 231 lidí. Protesty dále vyeskalovaly rozhodnutím Moïseho nerezignovat na svou funkci, o což protestující žádali.

 

Nová vlna protestů přišla s rokem 2021, kdy prezident Moïse ohlásil, že jeho mandát, jenž měl podle protestujících skončit 7. února, neskončil, a má ještě před sebou rok vládnutí. Nynější prezident se v posledních měsících dostal do světových médií také navrženým referendem, které by umožnilo jeho osobě znovu kandidovat na prezidenta, přestože by podle nynější legislativy již kandidovat nemohl. 

Ve středu odpoledne se objevilo na internetu video, na němž je zachycena reakce ochranky zesnulého prezidenta Moïse brzy ráno blízko jeho rezidence poblíž hlavního města Port-au-Prince.  Jako první jej zveřejnil Journal la Diaspora.

Domů
Sdílet
Diskuse